Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

13 ώρες πριν, Skeptikos said:

Πώς είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τις απαιτούμενες εγκρίσεις σε μια περιοχή ; Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξασφαλιστούμε ;

Use the Force Luke!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, χαιδω said:

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω αναθεώρηση οικοδομικής αδείας κατ.1 σε προγενέστεστερη ηλεκτρονική με μεταβολή κάλυψης,δόμησης και όγκου. Ενδιάμεσα έχω κάνω και μια ενημέρωση της αδείας. Στην επιλογή προγενέστερης ηλεκτρονικής πράξης επιλέγω την άδεια ή την ενημέρωση;

Ευχαριστώ

Θα πήγαινα σε συνέχεια της ενημέρωσης τόσο για την συνέχεια της άδειας όσο και για οτ τόιτ έχουν ανέβει όλα τα στοιχεία στο σύστημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα.

σε νέα οικοδομική άδεια από το σύστημα των αδειών, στην οποία είμαι ΕΔ όταν κατεβάζω τα ψηφιακά αρχεία δεν φαίνεται το υδατογράφημα και οι κωδικοί γνησιότητας των εγγράφων? σας έχει ξανατύχει? υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

 Πρόκειται για ΟΑ κατηγορίας 1 για την οποία έχει προηγουμένως εκδόθηκε και η προέγκριση.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

@anavatis επικοινωνήστε και με τον επιβλέποντα μηχανικό, να δείτε αν αυτός τα κατεβάζει με υδατογράφημα, διαφορετικά έχουν κάνει λάθος στον τύπο αρχείων... έχουν κάνει crop στα pdf πριν τα ανεβάσουν, οπότε το σύστημα αδυνατεί να εισάγει κωδικούς γνησιότητας εγγράφων.

Link to comment
Share on other sites

Στο ανοικτό πληροφοριακό σύστημα βρήκα το τοπογραφικό, το διάγγραμμα δόμησης με βάση όμως την α/α πράξης της προέγκρισης και όχι της οικοδομικής άδειας (πρόεκειται κατηγορία 1 με προέγκριση). 

Στη συνέχεια όταν εκδίδεται η πράξη της άδειας δεν εμφανίζονται όμως με τον κωδικό και το υδατογράφημα, όμως στο πλάι των εγγράφων στο σύστημα του τεε αναφέρεται το ηλεκτρονικό κλειδί του αρχείου με το οποίο μπορείς να αναζητήσεις το σχέδιο στο ανοιχτό πληροφοριακό σύστημα (μιλάμε μόνο για τα 3 αρχεία: τοπογρ, διαγρ. δόμ. και στέλεχος οικ. άδειας)

είναι λίγο ταλαιπωρία , αλλά μάλλον έτσι θα πρέπει να συμβαίνει όταν έχει και προέγκριση....

ΥΓ: @ ppanag έχουν κάνει crop? μου φαίνεται λίγο απίθανο, όλα τα έγγραφα είναι έτσι ακόμα και τα Α4, σαυ-φαυ, κτλ

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θέλω να κάνω μια ενημέρωση αδείας (μόνο στα σχέδια των τομών όπου αντί για εμφανή στέγη εσωτερικά τελικά βάλαμε ψευδοροφή γυψοσανίδας ), η άδεια είχε βγει μεσω του e-adeies πριν το 21 -

μπήκα στο  σύστημα και δήλωσα εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής - δηλωσα ενημέρωση οικοδομικής άδειας (ν4759/20) 

αλλα στα αρχεία που μου ζητάει δεν εχει αρχιτεκτονικά μονο δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης και αιτιολογική έκθεση έχει, 

έχω κάνει κάτι λάθος? 

πως θα βάλω την τομή που ειναι το μόνο που έχει αλλάξει ?

ευχαριστώ πολύ !  

υ.γ δεν έχω ξανακάνει ενημέρωση ούτε έντυπη 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ venezia - δυστυχως δεν μπορώ να βρώ την επιλογή αυτή - πού ακριβώς βρίσκεται?

παραθετω μερος της οθόνης μου   

Screen Shot 2022-01-16 at 11.15.12.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.