Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

57 λεπτά πριν, venezia said:

Η βεβαίωση ισχύει μεν για 6 μήνες αλλά μετά το 6μηνο εφόσον δεν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης προκειμένου να εκδόσεις την άδεια ανεβάζεις την σχετική υπεύθυνη δήλωση περί μη τροποποίησης των όρων δόμησης με τους οποίους εκδόθηκε η βεβαίωση .

Κατάλαβα . Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις την Υ.Δ. στο ψηφιακό φάκελο της Ο.Α.;

Έχω βεβαίωση για προσθήκη στέγης σε οικόπεδο Α. Τελικά θα εκδώσω τη άδεια 2 χρόνια μετά την έκδοση σε εν τις πράγμασι ενιαίο οικόπεδο Α+Β.

Να εκδώσω νέα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή είμαι λίγο "σκουριασμένος" με το e-adeies, για άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτου προ του 2011, δηλωμένο στο Ν.4495 προς έκδοση οικοδομικής άδειας, μπορούμε να πάμε με άδεια κατηγορίας 3, ή υποχρεωτικά είναι κατηγορίας 2; 

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία δεν άλλαξε, είναι 2 §β αλλά μπορείς να αποφύγεις την προέγκριση και σ' αυτή την κατηγορία. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, venezia said:

Προσθέτουμε όλους τους χώρους (που δημιουργούν επιφάνειες)  στην στήλη που δεν προσμετρούν στο Σ.Δ. όπως και στο  Δ.Κ. Δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην άδεια . Απεναντίας παρουσιάζεις την πλήρη εικόνα όλων των κατασκευών σου

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ήθελα να ρωτήσω επίσης σχετικά με τον συνολικό όγκο βάζουμε το συνολικό όγκο του κτιρίου (υπέργειο και υπόγειο) ή μόνο τον υπέργειο που κάνουμε τον έλεγχο για το μέγιστο επιτρεπόμενο όγκο;

Ρωτάω γιατί καθώς το εγχειρίδιο του τεε αναφέρει υπέργειο και υπόγειο η εμπειρία μου μέχρι τώρα με συνεργάτες είναι ότι όλοι βάζουν μόνο το μέγεθος που συμπεριλαμβάνεται στον έλεγχο του επιτρεπόμενου όγκου.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στο πινακάκι βάζουμε τον υπέργειο όγκο, ο οποίος συμμετέχει και στον έλεγχο, στο διάγραμμα κάλυψης. Υπάρχει πεδίο παραπάνω όπου βάζουμε το συνολικό πραγματικό όγκο, ο οποίος είναι χρήσιμος για τον έλεγχο  απαίτησης υποσταθμού και για το στατιστικό δελτίο.

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2023 at 8:25 ΜΜ, nzerman said:

Ανεβάζεις την Υ.Δ. στο ψηφιακό φάκελο της Ο.Α.;

Έχω βεβαίωση για προσθήκη στέγης σε οικόπεδο Α. Τελικά θα εκδώσω τη άδεια 2 χρόνια μετά την έκδοση σε εν τις πράγμασι ενιαίο οικόπεδο Α+Β.

Να εκδώσω νέα; 

Σε ότι αφορά τη διάρκεια ισχύος της βεβαίωσης όρων δόμησης , το ΤΕΕ μου απάντησε σήμερα ότι η ΥΔΟΜ θα έπρεπε μα βάλει ημερομηνία λήξης 2099 . Δηλαδη δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης της βεβαίωσης . 
Στη δίκη μου ΥΔΟΜ έχουν βάλει 6 μήνες , συνεπώς από ότι μου είπαν πρέπει να εκδώσω νέα πράξη μετά το εξάμηνο καθώς το σύστημα δεν θα με αφήσει να δημιουργήσω νέα πράξη σε συνέχεια προηγούμενης . Μπορείτε να βεβαιώσετε όσοι έχετε εκδόσει βεβαίωση όρων δόμησης τη χρονική διάρκεια της ;

Link to comment
Share on other sites

Στις λεπτομέρειες της πράξης στο σύστημα λέει: 31/12/2099. Φαντάζομαι ότι συμπληρώνεται αυτόματα απο το σύστημα και όχι απο την ΥΔΟΜ

Στο έντυπο της πράξης απο τα αρχεία δεν αναγράφεται ημερομηνία λήξης

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω σε πολύ πρόσφατη δική μου Βεβαίωση όρων δόμησης, στις λεπτομέρειες αναφέρει ότι ισχύει έως 18/4/2023, που συμπληρώνει τρίμηνο από την έκδοσή της !!!

Άραγε η προθεσμία αυτή είναι για έκδοση άδειας ή απλά άνοιγμα της αίτησης σε συνέχεια προηγούμενης ηλεκτρονικής???

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, ppanag said:

Τώρα βλέπω σε πολύ πρόσφατη δική μου Βεβαίωση όρων δόμησης, στις λεπτομέρειες αναφέρει ότι ισχύει έως 18/4/2023, που συμπληρώνει τρίμηνο από την έκδοσή της !!!

Άραγε η προθεσμία αυτή είναι για έκδοση άδειας ή απλά άνοιγμα της αίτησης σε συνέχεια προηγούμενης ηλεκτρονικής???

 

Τρίμηνο ;;;;;;;;; Αν είναι δυνατόν . 
Έχω μια αμυδρή ελπίδα ότι ισχύει για το άνοιγμα αίτησης . Θα πρέπει να ρωτήσουμε το ΤΕΕ αν μπορούμε να ανοίξουμε την αίτηση για την οικοδομική άδεια τώρα και  να οριστικοποιηθεί η οικοδομική άδεια μετά τη λήξη της βεβαίωσης .  Αν αυτό γίνεται τότε δεν υπάρχει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.