Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Kakos_lykos said:

Το ΤΕΕ αλλά και το ΥΠΕΝ ( ΥΠΕΚΑ , ΥΠΕΧΩΔΕ κλπ ... ) γνωρίζουν πολύ καλά 

την στελέχωση των κάθε ΥΔΟΜ .

Δεν απαιτείται διαπιστωτική πράξη , απλά το σύστημα θα κάνει την διαδικασία μεταφοράς του ελέγχου της οικοδομικής αδείας.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα καθορισθούν οι προδιαγραφές στελέχωσης ΥΔΟΜ ( ψηφισθέν από Κλεισθένη το καλοκαίρι) και θα δείτε εκπλήξεις !!

π.χ. θα κλείσει η ΥΔΟΜ της Σαντορίνης , που έχει ένα Μηχανικό (και δέκα στην Τεχνική Υπηρεσία) και θα μεταφέρεται η αρμοδιότητα στην Συρο , όπου θα 

επαναστατήσουν οι υπάλληλοι της ΥΔΟΜ Σύρου .

Αναφορικά με την Κάρυστο , είναι δικαιολογία ότι δεν μπορεί να ελέγξει την άδεια , λόγω παλαιού υπολογιστή .

αφού δουλεύει το σύστημα του e-poleodomia , τότε μπορεί να ανοίξει pdf  και dxf .

Τέλος οι υποκρισίες και οι διαπλοκές σε όλα τα επίπεδα. 

Μπορεί να έχετε και δίκιο κατά κάποιο τρόπο γιατί ο δ/ντης μας σε δυο μήνες παίρνει την σύνταξη του και θα μπορούσε ήδη να πάρει την άδεια του (που δεν είχε πάρει ) και να φύγει από τώρα ... Κάπου είναι στην μέση η αλήθεια Δεν έχει εμπειρία από τέτοια ηλεκτρονικά συστήματα και για να κάνει τον έλεγχο όπως το έκανε πάντα αξιόπιστα και σωστά νιώθει ότι χρειάζεται καλύτερα μηχανήματα , πλότερ κλπ Πάντως πριν ένα εξάμηνο που χρειάστηκε μετά από αίτηση πελάτη μου να κατεβάσει δήλωση του ν 4178 που τον αφορούσε , προσπάθησε η υπάλληλος πυο ασχολείται με τις ηλεκτρονικές εφαρμογές (πχ e-poleodomia ,)  με τα μέσα που διέθετε και δεν γινόταν τίποτα δεν κατέβαινε το PDF ...και αναγκάστηκε τελικά ο πελάτης μου να παει στο ΤΕΕ να το βρει ...  

 

Υσ Βλέπω να τσοντάρουμε όλοι οι μηχανικοί της περιοχής για υπολογιστή μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαγωνισμοί του δήμου , όλο και κάποιος θα έχει και ένα παλαιό πλότερ (εγώ έχω ένα ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Στα δικαιολογητικά για Ο.Α. αναφέρεται στο άρθρο 40: α)αίτηση του κυρίου ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα με τις δηλώσεις αναθέσεων – αναλήψεων.

Υπάρχει κάποιο έντυπο για ανέβασμα ;

Link to comment
Share on other sites

λογικά αν αναφέρεσαι σε εκμισθωτή 

θα πρέπει  το σύστημα e=Άδειες σε επόμενο στάδιο

να σου ζητάει το ενοικιαστήριο 

Link to comment
Share on other sites

@GEORGE MICHEAL Δεν είναι δυνατόν το 2018 οι ιδιώτες μηχανικοί να είμαστε τζίνια στους υπολογιστές και

οι πολεοδομίες να είναι χειρότερα απο ζιμπάμπουε...

Δηλ έπρεπε να εφαρμοστεί ο νόμος για να εκσυχρονιστούν οι πολεοδομίες;

Απο ότι φαίνεται, ναι...

 

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, skifx said:

@GEORGE MICHEAL Δεν είναι δυνατόν το 2018 οι ιδιώτες μηχανικοί να είμαστε τζίνια στους υπολογιστές και

οι πολεοδομίες να είναι χειρότερα απο ζιμπάμπουε...

Δηλ έπρεπε να εφαρμοστεί ο νόμος για να εκσυχρονιστούν οι πολεοδομίες;

Απο ότι φαίνεται, ναι...

 

Σίγουρα ναι .... Ελπίζω να βρεθεί λύση και να προσαρμοστούν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο γιατί εδώ και ένα εξάμηνο πάει κάτι να βελτιωθεί στην περιοχή μου στην οικοδομική δραστηριότητα και θα ήταν τραγικό να φρενάρουμε από τέτοιους λόγους μη άμεσης  προσαρμογής του πολεοδομικού γραφείου μας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε φτάσει στο σημείο να φτιάχνουμε δύσκολα διαγράμματα σε μια εβδομάδα.

Σύνθετα φωτορεαλιστικά σε κάποιες μέρες.

Δηλ. γιατί η έγκριση πρέπει να παίρνει μήνες;

Νομίζω οτι θα επιταχυνθούν οι διαδικασίες, απλά χρειάζεται οργάνωση και μηχανοργάνωση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GEORGE MICHEAL said:

 

Υσ Βλέπω να τσοντάρουμε όλοι οι μηχανικοί της περιοχής για υπολογιστή μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαγωνισμοί του δήμου , όλο και κάποιος θα έχει και ένα παλαιό πλότερ (εγώ έχω ένα ) 

Για το τσοντάρισμα συναδέλφων (χωρις αντάλαγμα πάντα) δεν ήθελα να σας το γράψω αλλά για τον πλότερ διαφωνώ .....

Δεν απαιτείται .

Συνάδελφοι , όλοι μαζί σιγά σιγά να το στηρίξουμε το σύστημα και είμαι βέβαιος ότι θα είναι εις όφελος όλων.

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο να βλέπω μεσήλικες ελεκτές στη πολεοδομία να πηγαίνουν το msn και το viber σφαίρα στο κινητό τους αλλά να δηλώνουν άγνοια για τη χρήση του e adeies...

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα tip για τους συνάδελφους ελεγκτές.

Οπως είπε ο kakos_lykos, ΔΕΝ χρειάζεται plotter.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ενα wide monitor στο οποιο θα ανοίγετε το ίδιο pdf δύο φορές.

Στο αριστερό pdf θα έχετε τους υπολογισμούς και στο δεξί pdf θα έχετε τα διαγράμματα.

Αλλιώς για ακόμα περισσότερη άνεση, δύο monitor όπου στο ένα οι υπολογισμοί και στο 

άλλο τα διαγράμματα.

Το Adobe Acrobat DC έχει άπειρα εργαλεία που με κόκκινο θα επισημαίνετε τα λάθη.

Το σώσετε και το στέλνετε στην μηχανικό για διόρθωση.

Αυτό ήταν. Απλά λίγο καλά μηχανήματα να μπορείτε να σηκώνετε βαριά pdf.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συν/φε κατά αρχάς τι είναι το wide monitor? είναι ελεύθερο ή αλλιώς με ποιο κόστος το αποκτάς?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.