Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, da-mi said:

...ανάθεσης- ανάληψεις είναι τα συμφωνητικά μηχανικού πελάτη...

90% ναι

Νομίζω με αυτά που είχαμε έως τώρα εκτός κι αν το αλλάξουν με κάποια ειδική φόρμα στην πλατφόρμα να υπογράφει ψηφιακά και ο εργοδότης στο μέλλον.

Έως ότου βγει κάποια άλλη οδηγία εκτυπώνουμε αυτά που είχαμε, υπογράφουμε σφραγίζουμε σκανάρουμε ανεβάζουμε στην πλατφόρμα του e-ΑΔΕΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 6:17 ΜΜ, Didonis said:

-----

Από κουβέντα παίζει σενάριο μερικής παράτασης για χαμηλές κατηγορίες (έως και 3 πχ) για λόγους που δεν το περίμεναν.

Δηλαδή οι ΥΔΟΜ δηλώνουν ανέτοιμες να ανταποκριθούν στο συχνά προαπαιτούμενο παράγοντα για να προχωρήσουν πολλά απο τα διοικητικά έγραφα για λόγους Χρήσης Γής και Όρους Δόμησης.

 

Αυτά παραμονή 3 εργάσιμες ημέρες προ 15/10/2018 και σήμερα βγαίνει αυτό

46 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Το έμαθα το πρωί από τον Δήμαρχο της πόλης μου που είναι και μηχανικός , όταν πήγα για ένα θέμα μου , αλλά και για να μάθω τι θα γίνει με την υλοποίηση της απαιτούμενη υποδομής που χρειάζεται η ΥΔΟΜ μας και μου είπε ότι μόλις μίλησε με Σταθάκη ή Σπιρτζί (δεν θυμάμαι ποιον μου είπε )  στο κινητό και διευθετήθηκε το θέμα για παράλληλη εφαρμογή για λίγο καιρό ακόμα και τσουπ μόλις γύρισα είδα την είδηση //

άρα πάλι το είχαμε πρώτοι εδώ τις τάσεις και το τελικό αποτέλεσμα ..... :mrgreen:

Σιγά μη περιμέναμε τον Δήμαρχο 

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερική θερμομόνωση με χρήση ικριωμάτων μου ζητάει ΣΑΥ - ΦΑΥ  , προϋπολογισμό αλλά όχι πίνακα 3 και ένσημα. Μήπως δεν απαιτείται πλέον ;

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την απογραφή και την διαδικασία στο ΙΚΑ με αυτά που απαιτούνται για την έκδοση της οικ. άδειας.

edit: Kana καλησπέρα, με πρόλαβες.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εσύ Γιώργο τα έγραψες πιο σωστά 

10 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Μην μπερδεύεις τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την απογραφή και την διαδικασία στο ΙΚΑ με αυτά που απαιτούνται για την έκδοση της οικ. άδειας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, NatasaPM said:

...και βόλτα στο Ι.Κ.Α  .    ..

κι ας ελπίσουμε να ενσωματώσουν σύντομα στην πλατφόρμα όλη την διαδικασία του ΙΚΑ (πίνακες, πληρωμές κλπ) που στην τελική όλα έγραφα συμπληρωμένα απο Μηχανικό είναι και να έχει έναρξη απ αυτό.

Ειδικά στην Αθήνα κάθε φορά τρεχάματα στο ΙΚΑ περιοχής του Ακινήτου (διάσπαρτα σε 30 διαφορετικούς δήμους) και συχνά πυκνά κάθε ΙΚΑ υπάλληλος με δικές του ερμηνείες και κανόνες.... είναι μια διαδικασία που τρώει σημαντικό χρόνο μερικές φορές.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2018 at 10:12 ΜΜ, PERDA said:

στις μικρης κλιμακας ζηταει τοπογραφικο σαν γενική απαιτηση(τοπογραφικό κατά τα οριζόμενα στη παράγραφο 3ε, αρθρο 1ΥΑ)?

Όσον αφορά την υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων για ΕΕΜΚ και τις απορίες συναδέλφων σε ανάλογα post  , είναι σαφές στο νέο  ΦΕΚ αν απαιτείται και που εξαρτημένο διάγραμμα....δηλαδή σε όλες τις ΕΕΜΚ ......ενώ στην απόφαση 55174/13 ήταν απαιτητό μόνο στα ειδικά δικαιολογητικά ....

''ε. Αντίγραφο Τοπογραφικού Διαγράμματος. Ως τέτοιο νοείται το τοπογραφικό διάγραμμα της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται ή της δήλωσης υπαγωγής σε οποιονδήποτε νόμο περί αυθαιρέτων ή του προσαρτώμενου τοπογραφικού σε δικαιοπραξία. Αν δεν υπάρχουν τα παραπάνω στοιχεία, τότε υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο''
από το ισχύον κρατικό τριγωνομετρικό δίκτυο (ΕΓΣΑ), συντασσόμενο κατά τις ισχύουσες προδιαγραφές.

Μην τρελαθούμε στο τέλος.....ότι για να πχ αλλάξω κουφώματα  ή κεραμίδια θα πρέπει να συντάξω εξαρτημένο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.