Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

1 ώρα πριν, da-mi said:

Συνάδελφοι μία απορία :

Έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα ηλεκτρονικά άδειες δόμησης κατ. 3 ?

Και αν ναι, πόσες?

Στα σεμινάρια είχαν πει ότι θα τις βρίσκαμε στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ και Υπουργείου και μάλιστα θα υπήρχαν σε κοινή θέα το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης  . Παρόλο που  το έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό .  Κανείς άλλος συνάδελφος  βρήκε κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω κατηγορία 3 ως πρώτη επιλογή στο σύστημα, να υποθέσω ότι γίνεται ή/και προβλέπεται μόνο μέσω προέγκρισης;

(ΥΓ. πρόκειται για αλλαγή χρήσης μέρος κτιρίου εντός σχεδίου με παλαιά ρύθμιση αν παίζει ρόλο), 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω περίπτωση έγκρισης δόμησης που έχει εκδοθεί πριν τις 12-10-18.

Σύμφωνα με Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/71913/4555 Υπουργική Απόφαση οι εγκρίσεις δόμησης που έχουν εκδοθεί πριν τις 12-10-18 υπέχουν θέση προέγκρισης.

Σύμφωνα με το Άρθρο 40 Παρ.1 του Ν.4495/17: Αν έχει εκδοθεί προέγκριση οικοδομικής αδείας, δεν απαιτείται εκ νέου η προσκόμιση των δικαιολογητικών που υποβλήθηκαν για την έκδοση αυτής.

Ερώτηση: Αν πάω με τον ηλεκτρονικό τρόπο θα μου ζητήσει το σύστημα ξανά τα στοιχεία που έχω καταθέσει (σε έντυπη μορφή) στην ΥΔΟΜ με την έγκριση δόμησης? (μιλάω για αποδεικτικά στοιχεία νομιμότητας, τίτλους ιδιοκτησίας, πιστοποιητικό ιδιοκτησίας, κτηματολόγιο κλπ)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα,

έχω περίπτωση έγκρισης δόμησης που έχει εκδοθεί πριν τις 12-10-18.

Σύμφωνα με Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/71913/4555 Υπουργική Απόφαση οι εγκρίσεις δόμησης που έχουν εκδοθεί πριν τις 12-10-18 υπέχουν θέση προέγκρισης.

Σύμφωνα με το Άρθρο 40 Παρ.1 του Ν.4495/17: Αν έχει εκδοθεί προέγκριση οικοδομικής αδείας, δεν απαιτείται εκ νέου η προσκόμιση των δικαιολογητικών που υποβλήθηκαν για την έκδοση αυτής.

Ερώτηση: Αν πάω με τον ηλεκτρονικό τρόπο θα μου ζητήσει το σύστημα ξανά τα στοιχεία που έχω καταθέσει (σε έντυπη μορφή) στην ΥΔΟΜ με την έγκριση δόμησης? (μιλάω για αποδεικτικά στοιχεία νομιμότητας, τίτλους ιδιοκτησίας, πιστοποιητικό ιδιοκτησίας, κτηματολόγιο κλπ)

ευχαριστώ

Έχω και εγώ, μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ πιθανολογείται ότι θα προστεθεί επιλογή για "Οικοδομική Άδεια με Έγκριση Δόμησης" μέσα στις επόμενες 48 ώρες. Πολύ πιθανό να χρειαστεί να τα ανεβάσεις σαρωμμένα με ανάλυση που περιγράφεται στην νομοθεσία (νομίζω 300dpi) και χωρίς γεωμετρική αλλοίωση και να τα ανεβάσεις ως δικαιολογητικά.

Edited by petsagouris
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή αν αύριο θέλει κάποιος να υποβάλει ηλεκτρονικά και έχει έγκριση δόμησης πριν τις 12-10-18 θα πρέπει να υποβάλει νέο Τοπογραφικό, Διάγραμμα Δόμησης και να περάσει πάλι από έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή αν αύριο θέλει κάποιος να υποβάλει ηλεκτρονικά και έχει έγκριση δόμησης πριν τις 12-10-18 θα πρέπει να υποβάλει νέο Τοπογραφικό, Διάγραμμα Δόμησης και να περάσει πάλι από έλεγχο?

Όταν λέει "υπέχει Προέγκρισης" η απόφαση του Υπουργού δεν νομίζω ότι σημαίνει να ελέγχεται ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.