Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Καλημέρα. Για την έκδοση άδειας για αγροτική αποθήκη 15 τ.μ. θα χρειαστώ μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης; Γιατί έχω την εντύπωση πως χρειάζεται ο όγκος του κτιρίου να είναι πάνω από 800 κ.μ.;  Επίσης μελέτη παθητικής πυροπροστασίας θα χρειαστώ ; Τέλος μελέτη ΚΕΝΑΚ θα χρειαστώ γιατί αν δεν κάνω λάθος για κτίρια μικρότερα των 50 τ.μ. δεν χρειάζεται. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Νάσος Καρακουλας said:

Καλημέρα. Για την έκδοση άδειας για αγροτική αποθήκη 15 τ.μ. θα χρειαστώ μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης; Γιατί έχω την εντύπωση πως χρειάζεται ο όγκος του κτιρίου να είναι πάνω από 800 κ.μ.;  Επίσης μελέτη παθητικής πυροπροστασίας θα χρειαστώ ; Τέλος μελέτη ΚΕΝΑΚ θα χρειαστώ γιατί αν δεν κάνω λάθος για κτίρια μικρότερα των 50 τ.μ. δεν χρειάζεται. Ευχαριστώ.

Δεν απαιτούνται αυτά που αναφέρεις. Δες απαιτούμενα δικαιολογητικά  για ΕΕΔΜΚ στον 4495 Άρθρο 41
Δικαιολογητικά για τη χορήγηση της Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω με ΕΕΔΜΚ (δεν πληροί τις προϋποθέσεις η κατασκευή θα γίνει για ΕΕΔΜΚ) αλλά για προ έγκριση αδείας. Ούτε εκεί είναι απαιτούμενα δικαιολογητικά απλά ρωτάω αν χρειάζονται για να υπολογίσω την αμοιβή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΕΔΜΚ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας για ιθ)εξωτερική θερμομόνωση και λ)σύστημα θέρμανσης

στις καρτέλες

1. "στοιχεία υφισταμένου" : Βάζουμε τα στοιχεία της Ο.Α. Στο σημείο δόμηση συμπληρώνουμε τα τ.μ. του διαμερίσματος που μας αφορά ή όλης της πολυκατοικίας;

2. "Δόμηση/Χρήσεις" :

α. στην υποκαρτέλα "Διάγραμμα δόμησης συμπληρώνουμε τα στοιχεία του διαγράμματος της Ο.Α.; Ασχέτως αν μπορεί σε κάποιο διαμέρισμα να υπάρχει αυθαιρεσία;

Μήπως τα αφήνουμε κενά και δεν ασχολούμαστε; Διότι θέλει πολλές λεπτομέρειες που σε παλιές άδειες μπορεί να μην υπάρχουν. Πχ  όγκος ή εμβαδό εξωστών Αριθμός αυτοτελών λειτουργικών ενοτήτων

β. στην υποκαρτέλα "χρήσεις ανά όροφο" περνάμε τους ορόφους σύμφωνα με την άδεια ή συμπληρώνουμε μόνο τον όροφο που βρίσκεται το διαμέρισμα που μας αφορά ή δεν συμπληρώνουμε τίποτα;

3. "εργασίες ομάδας έργου" : αν πρόκειται μόνο για ιθ)εξωτερική θερμομόνωση βάζουμε κάποια εργασία; 

για την λ)σύστημα θέρμανσης φαντάζομαι βάζουμε μελέτη εγκατάστασης θέρμανσης;

 

*όταν γίνεται εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης Φυσικού αερίου έχουμε υποχρέωση ΕΕΔΜΚ ή εξαιρείται

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας 

Μου ανατέθηκε μια ΕΕΜΚ για εξωτερικούς χρωματισμούς κτιρίου με χρήση ικριωμάτων. Τα στοιχεία υφιστάμενου κτιρίου είναι υποχρεωτικό να συμπληρωθούν (δεδομένου ότι έχουν βγει πολλές οικοδομικές άδειες, δεν έχει δημιουργηθεί ποτέ διάγραμμα κάλυψης λόγω παλαιότητας του κτιρίου) και δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει μεταγενέστερα το να συμπληρώσω αυτόν τον πίνακα.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΕΜΚ (ΕΕΔΜΚ) δεν συμπληρώνεται απαραίτητα η στηλη με τμ, μπορείς να βάλεις μόνο τους αριθμούς των οα.

Έχω βγαλει κι εγώ αντιστοιχη άδεια και εκδοθηκε κανονικά..

 

Edited by atpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, atpm said:

Για ΕΕΜΚ (ΕΕΔΜΚ) δεν συμπληρώνεται απαραίτητα η στηλη με τμ, μπορείς να βάλεις μόνο τους αριθμούς των οα.

Έχω βγαλει κι εγώ αντιστοιχη άδεια και εκδοθηκε κανονικά..

 

Να σε ρωτήσω άλλους 2 ενδοιασμούς που έχω πριν ολοκληρώσω τη διαδικασία.?

α) ανέβασες και σχέδια τακτοποίησης ή μόνο τη δήλωση ?  (σκέφτομαι να ανεβάσω μόνο τη δήλωση χωρίς σχέδια)

β) στο 79.Βεβαίωση υποβολής κτηματολογίου , έχω πάρει το πιστοποιητικό κτηματ. ακινήτου και λέω να βάλω αυτό και στο 79 και στο 80 

 

 

Link to comment
Share on other sites

α)Ανέβασα και το σχέδιο αλλά υπήρχε λόγος στην περίπτωση μου.

β) αν δεις στα γενικα δικαιολογητικα στο ΦΕΚ16/10/2018 θέλει ένα  από τα τρία, οπότε είσαι οκ. Οταν πας να την υποβάλλεις, μπορεί να εξακολουθεί να σου ζητάει τα άλλα δυο (79 και 80 μαλλον) οπότε ανεβάζεις ένα κείμενο που αιτιολογείς γιατί δεν ανεβάζεις το εν λόγω έγγραφο.

Αυτό είναι γενική λογική (το κείμενο αιτιολόγησης) όπως μας είπαν στο σεμινάριο του ΤΕΕ, σε περιπτώσεις όπου κρίνεις ότι δεν απαιτείται κάτι αλλά το σύστημα στο ζητάει αυτόματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, atpm said:

α)Ανέβασα και το σχέδιο αλλά υπήρχε λόγος στην περίπτωση μου.

β) αν δεις στα γενικα δικαιολογητικα στο ΦΕΚ16/10/2018 θέλει ένα  από τα τρία, οπότε είσαι οκ. Οταν πας να την υποβάλλεις, μπορεί να εξακολουθεί να σου ζητάει τα άλλα δυο (79 και 80 μαλλον) οπότε ανεβάζεις ένα κείμενο που αιτιολογείς γιατί δεν ανεβάζεις το εν λόγω έγγραφο.

 Αυτό είναι γενική λογική (το κείμενο αιτιολόγησης) όπως μας είπαν στο σεμινάριο του ΤΕΕ, σε περιπτώσεις όπου κρίνεις ότι δεν απαιτείται κάτι αλλά το σύστημα στο ζητάει αυτόματα. 

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν οι επιλογές:
 

Παράθεση

 

Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 3 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011

Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 1 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011

Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 2 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011

 

 

Πολύ καλό αυτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.