Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

καλημέρα terry

εεε! οι του συστήματος του ΤΕΕ δεν μας έκαναν και καμιά ΧΑΡΗ ούτε το έκαναν τώρα ΠΑΡΑΝΟΜΑ θέλοντας  να μας εξυπηρετήσουν 

Αυτό το προέβλεπε η από 31-7-18 ΥΑ 

κυρίως με το 2.  Οι εγκρίσεις δόμησης που έχουν εκδοθεί έως και την 12η Οκτωβρίου 2018 υπέχουν θέση προέγκρισης.

όπως και σε πολλά άλλα σημεία της αν αντικαταστήσεις την  προέγκριση Ο.Α με την ίση διοικητική πράξη αυτής έγκριση άδειας δόμησης 

Μάλιστα το ΤΕΕ μας οφείλει ακόμη! Μας οφείλει και την "Αναθεώρηση της έγκρισης δόμησης" κάθε "κατηγορίας 1-2-3",  καθώς μέχρι σήμερα ως δυνατότητα δεν  μας την έχει προσθέσει και μας δίνει την δυνατότητα μόνο για "αναθεώρηση προέγκρισης Ο.Α"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

γνωρίζει κανείς τι συμπληρώνουμε στις εργασίες μηχανικού όταν θέλουμε να εκδώσουμε ΕΕΔΜΚ? Επίσης όντως μπορούν να παραλειφθούν η καρτέλα Δόμηση/Χρήσεις? Γενικά πιστεύω πως το σύστημα δεν έχει προσαρμοστεί καθόλου καλά στο να εκδίδει ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς, στο δεύτερο που αφορά την καρτέλα Δόμηση/Χρήσεις, από έχω διαβάσει σε παρόμοιες ερωτήσεις, απαντήσεις που έδωσαν μηχανική οι οποίοι παρακολούθησαν σεμινάρια του ΤΕΕ είπαν πως δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα Εργασίες ομάδας έργου πρέπει να εισάγουμε τις εργασίες μηχανικών. Για την ΕΕΔΜΚ τι πρέπει να συμπληρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Astrolavos said:

Στην καρτέλα Εργασίες ομάδας έργου πρέπει να εισάγουμε τις εργασίες μηχανικών. Για την ΕΕΔΜΚ τι πρέπει να συμπληρώσουμε?

Μελέτη αρχιτεκτονικών και εξαρτημένου τοπογραφικού ( αν δεν προϋπάρχει τοπογραφικό παλαιότερης άδειας ή κτηματολογίου κλπ ...βλ. δικαιολογητικά αρθ 41 )

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δηλώσεις μελέτη αρχιτεκτονικών ακόμα και αν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση?

Αν βάλεις αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, να δηλώσεις μελέτη και επίβλεψη θέρμανσης, αν πχ κάνεις ικριώματα να δηλώσεις αυτό που λέει επίβλεψη μέτρων ασφαλείας κατά τα οριζόμενα στο ΠΔ 305/1996, αφού θα κάνεις και ΣΑΥ ΦΑΥ, αλλά στα υπόλοιπα?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Πρέπει να δηλώσεις μελέτη αρχιτεκτονικών ακόμα και αν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση?

Αν βάλεις αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, να δηλώσεις μελέτη και επίβλεψη θέρμανσης, αν πχ κάνεις ικριώματα να δηλώσεις αυτό που λέει επίβλεψη μέτρων ασφαλείας κατά τα οριζόμενα στο ΠΔ 305/1996, αφού θα κάνεις και ΣΑΥ ΦΑΥ, αλλά στα υπόλοιπα?

Διευκρίνισε ποίες ακριβώς εργασίες θα πραγματοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δηλώσουμε αυτά, δεν θα πρέπει αντίστοιχα να βγάλουμε και α/α αμοιβών για την αντίστοιχη εργασία? Εγώ έχω απλά τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης με χρήση ικριωμάτων.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική θερμομόνωση (ιθ), Ικριώματα (θ), Αυτόνομο σύστημα θέρμανσης (λ), εγώ θεώρησα ότι για αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, που ζητάει μελέτη θέρμανσης, να την βάλεις, για τα άλλα δεν ξέρω, αλλά γενικά πιστεύω ότι είναι για την Ο.Α. περισσότερα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.