Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στη περίπτωση αίτησης για οικ. άδεια αλλαγής χρήσης (κατηγορία 3) , στην οποία χρειάζεται να γίνει και κατεδάφιση ενός μικρού τμήματος υφιστάμενης προσθήκη του κτιρίου; Η κατεδάφιση απαιτείται ώστε να μεγαλώσει η προσθήκη και να δημιουργηθεί χώρος για το λουτρό ΑΜΕΑ. Η κατεδάφιση αυτή υπάγεται στη κατηγορία 3 "ι) εργασίες επισκευής και εργασίες αλλαγής διαρρύθμισης νομίμως υφιστάμενων κτιρίων που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις του άρθρου 30."  σωστά;

Link to comment
Share on other sites

΄΄Εχω κάνει υποβολή , για άδεια κατηγορίας . 2 .

Οι παρατηρήσεις της ΥΔΟΜ αναφέρουν το εξής Απορρίπτεται λόγω ισχύς του άρθρου 51 Ν.4546/18 ΦΕΚ 101 /α / 2018, και απαιτείται αλλαγή τίτλου της αίτησης .  

και ως αποτέλεσμα ελέγχου εμφανίζει : Απαιτείται Μεταβολή .

Εκτός του οτι ο υπάλληλος έχει καθυστερήσει να απαντήσει 17 ημέρες και βάσει του νόμου 4495/17 αρθρο 38 παρ 2αα έπρεπε η πληρότητα να έχει τελειώσει.

Θέλω όμως εγώ να του απαντήσω , υπάρχει δυνατότητα μέσω του συστήματος και εάν είναι δυνατόν .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μας έγραφες και τον τίτλο της αίτησής σου ; Η απάντηση της ΥΔΟΜ μόνη της δεν είναι διαφωτιστική.

Μην ψάχνεις για τήρηση προθεσμιών από Δ.Υ. ... θα χάσεις (το χρόνο σου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, kan62 said:

Μήπως να μας έγραφες και τον τίτλο της αίτησής σου ; Η απάντηση της ΥΔΟΜ μόνη της δεν είναι διαφωτιστική.

Μην ψάχνεις για τήρηση προθεσμιών από Δ.Υ. ... θα χάσεις (το χρόνο σου).

Ο τίτλος της αίτησης είναι : ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΟΨΕΩΝ ΜΕ ΑΡΘΡΟ 4 ΠΑΡ. 6 ΤΟΥ Ν. 4067/2012 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΗ
ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΛΕΤΩΝ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΟΙΝΟΠΟΙΕΙΟΥ ΜΕ
ΥΠΟΓΕΙO ΚΑΙ ΣΤΕΓΗ.

Link to comment
Share on other sites

# thanasis1

Δες την παρακάτω τροποποίηση του 4495  για την αλλαγή του τίτλου

Άρθρο 51 Καταργούμενες διατάξεις Κεφαλαίου Πρώτου Τμήματος Β΄

Μετά την έκδοση της υπουργικής απόφασης που ορίζεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 33 του παρόντος καταργούνται τα άρθρα 1 έως και 8 του ν. 4030/2011, εκτός από την παρ. 6 του άρθρου 2α του ν. 4030/2011, η παρ. 5 του άρθρου 20 του ν. 4258/2014 και το άρθρο 4 του ν. 4067/2012 πλην των παραγράφων 2, 3 και 5 αυτού, οι οποίες καταργούνται από την έναρξη ισχύος του παρόντος.
 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

# thanasis1

Έχω πάντως τη γνώμη ότι θα μπορούσε η ΥΔΟΜ να σου βάλει μόνο παρατήρηση για την αλλαγή τίτλου και μόνο και να μην σου την ακυρώσει και έτσι να αναγκαστείς να ξανανεβάσεις νέα αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Πρόσφατα τακτοποίησα την διαμόρφωση αδιαμόρφωτου ισογείου (κατα την οικ άδεια) σε διαμέρισμα .Ουσιαστικα στην άδεια υπήρχαν μόνο οι περιμετρικοί τοίχοι και εγώ έβαλα στην κάτοψη τα εσωτερικά χωρίσματα.Για να βάλει ο ιδιοκτήτης ρολόι της ΔΕΗ του ζητήσαν ενημέρωση της άδειας.Στην πολεοδομία που ξεκίνησε να κάνει ενημέρωση ζήτησαν απο εμένα κάτοψη και τομή και στην συνέχεια αφου πέρασε καιρός και δεν έγινε η ενημέρωση στην πολεοδομία μας είπαν οτι πρεπει να γίνει ηλεκτρονικα .Εκτός απο την κάτοψη αρχιτεκτονικών πρέπει να υποβάλω ,κατοψη παθ πυροπροστασίας και προσβασημότητα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω έκδοση ΕΕΔΜΚ ηλεκτρονικά αλλά για εξωτερική θερμομόνωση και τροποποίησης ανοίγματος, και κατά λάθος στην περιγραφή του έργου έγραψα μόνο για εξωτερική θερμομόνωση. Στην καρτέλα έλεγχοι/Επιμέρους περιπτώσεις έχω βάλει κανονικά και τα δύο (ιθ, λβ) και έχω ανεβάσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Τώρα όμως στην ΕΕΔΜΚ φαίνεται μόνο η μόνωση. Μπορώ να κάνω αναθεώρηση? Θα πρέπει να πληρώσω εξτρα το τέλος προς ΤΕΕ πάλι?

Ευχαριστώ

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2019 at 1:10 ΜΜ, venezia said:

# thanasis1

Έχω πάντως τη γνώμη ότι θα μπορούσε η ΥΔΟΜ να σου βάλει μόνο παρατήρηση για την αλλαγή τίτλου και μόνο και να μην σου την ακυρώσει και έτσι να αναγκαστείς να ξανανεβάσεις νέα αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά .

 

Για να σε ταλαιπωρούν είναι πρώτοι.

Επικοινώνησα και με το ΤΕΕ, θα φτιάξω ξανά νέα αίτηση και θα γίνει ενσωμάτωση του ανταποδοτικού τέλους στήν νέα αίτηση 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2019 at 2:28 ΜΜ, zoifot said:

καλησπέρα.Πρόσφατα τακτοποίησα την διαμόρφωση αδιαμόρφωτου ισογείου (κατα την οικ άδεια) σε διαμέρισμα .Ουσιαστικα στην άδεια υπήρχαν μόνο οι περιμετρικοί τοίχοι και εγώ έβαλα στην κάτοψη τα εσωτερικά χωρίσματα.Για να βάλει ο ιδιοκτήτης ρολόι της ΔΕΗ του ζητήσαν ενημέρωση της άδειας.Στην πολεοδομία που ξεκίνησε να κάνει ενημέρωση ζήτησαν απο εμένα κάτοψη και τομή και στην συνέχεια αφου πέρασε καιρός και δεν έγινε η ενημέρωση στην πολεοδομία μας είπαν οτι πρεπει να γίνει ηλεκτρονικα .Εκτός απο την κάτοψη αρχιτεκτονικών πρέπει να υποβάλω ,κατοψη παθ πυροπροστασίας και προσβασημότητα?

ευχαριστώ

αφού το τακτοποιήσες με το νόμο των αυθαιρέτων γιατί δεν ζητάς και μια ηλεκτροδότηση μέσω της βεβαίωσης σύνδεσης του συστήματος αυθαιρέτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.