Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

31 Ιουλίου 2018

ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

Αρ. Φύλλου 3136

  ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ

 Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983

αυτά τα είδατε?

άρθρο 5 Διαδικασία ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ

γ) Διενεργείται αυτοψία από αρμόδιο υπάλληλο της ΥΔΟΜ εντός των καθοριζομένων προθεσμιών του ν.4495/2017. (σ.σ άρθρο 42 παρ 5 -αλλά δεν υπάρχουν περιθώρια?)

9.Για τις αιτήσεις έκδοσης άδειας αναθεώρησης στις περιπτώσεις κατηγορίας 3, η άδεια εκδίδεται αυτόματα μετά τη διενέργεια της αυτοψίας. (σ.σ της ΥΔΟΜ??)

Πως γίνεται όμως αυτό το δεύτερο  αφού η κατηγ 3  εκδίδεται αυτόματα? 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Didonis said:

90% ναι

Νομίζω με αυτά που είχαμε έως τώρα εκτός κι αν το αλλάξουν με κάποια ειδική φόρμα στην πλατφόρμα να υπογράφει ψηφιακά και ο εργοδότης στο μέλλον.

Έως ότου βγει κάποια άλλη οδηγία εκτυπώνουμε αυτά που είχαμε, υπογράφουμε σφραγίζουμε σκανάρουμε ανεβάζουμε στην πλατφόρμα του e-ΑΔΕΙΕΣ

Οι δηλώσεις ανάθεσης είναι απλές υπεύθυνες δηλώσεις εξουσιοδότησης ή συμβάσεις ανάθεσης επίβλεψης ή/και μελέτης σύμφωνα με τα πρότυπα που υπάρχουν αναρτημένα απ' το ΤΕΕ?

 

3 ώρες πριν, venezia said:

Με αναλυτικό

Όταν λες με αναλυτικό, τι εννοείς?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Astrolavos said:

Οι δηλώσεις ανάθεσης είναι απλές υπεύθυνες δηλώσεις εξουσιοδότησης ή συμβάσεις ανάθεσης επίβλεψης ή/και μελέτης σύμφωνα με τα πρότυπα που υπάρχουν αναρτημένα απ' το ΤΕΕ?

 

Όταν λες με αναλυτικό, τι εννοείς?

1. Οι δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης είναι αυτές που χρησιμοποιούσαμε και πριν τις e-αδειες . ( μέχρι ίσως να βγάλουν ίσως νέο υπόδειγμα )

2. Υπολογίζεις αναλυτικά το κόστος εργασιών που θες να κάνεις σύμφωνα με το τιμολόγιο του ΥΠΕΝ ( 'οπως ισχύει και για τα αυθαίρετα } και με το προϋπολογισμό που προκύπτει εξάγεις κρατήσεις και αμοιβές 'οπως σε κανονική άδεια .

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  1. χωρίς να θέλω να φανώ κουραστικός, αλλά επειδή δεν έχω ξαναβγάλει άδεια έχω καταλάβει ότι υπάρχουν δυο δηλώσεις τις οποίες και επισυνάπτω έτσι όπως τις έχω διαμορφώσει. Μια Υ.Δ εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη που με εξουσιοδοτεί να βγάλω την άδεια και μια δεύτερη δήλωση ανάθεσης μελέτης-επίβλεψης. Για την τελευταία βρήκα ένα υπόδειγμα του ΤΕΕ και το διαμόρφωσα κατάλληλα για να ταιριάζει στην ΕΕΜΚ.
  2. Για το προυπολογισμό το κατάλαβα. Τι θα δηλώσω όμως στο σύστημα αμοιβών στην καρτέλα κύριες εργασίες? Παλαιότερα απ' ότι γνωρίζω δεν περνούσε από το σύστημα αμοιβών.

Πάντα αναφέρομαι σε περίπτωση ΕΕΜΚ.

10. Δήλωσης Ανάθεσης - Ανάληψης Μελέτης και Επίβλεψης.doc

2. Υ.Δ. Εξουσιοδότηση Μηχανικού.doc

Edited by Astrolavos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ζητάει αυτές που υποβάλαμε στην μέχρι τώρα έντυπη μορφή

είτε για ε.α.δ είτε για Ο.Α 

ΑΙΤΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΚΡΙΣΗΣ .pdf

αν και οι αναθέσεις τώρα προβλέπονται ηλεκτρονικά

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Astrolavos said:
  1. χωρίς να θέλω να φανώ κουραστικός, αλλά επειδή δεν έχω ξαναβγάλει άδεια έχω καταλάβει ότι υπάρχουν δυο δηλώσεις τις οποίες και επισυνάπτω έτσι όπως τις έχω διαμορφώσει. Μια Υ.Δ εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη που με εξουσιοδοτεί να βγάλω την άδεια και μια δεύτερη δήλωση ανάθεσης μελέτης-επίβλεψης. Για την τελευταία βρήκα ένα υπόδειγμα του ΤΕΕ και το διαμόρφωσα κατάλληλα για να ταιριάζει στην ΕΕΜΚ.
  2. Για το προυπολογισμό το κατάλαβα. Τι θα δηλώσω όμως στο σύστημα αμοιβών στην καρτέλα κύριες εργασίες? Παλαιότερα απ' ότι γνωρίζω δεν περνούσε από το σύστημα αμοιβών.

Πάντα αναφέρομαι σε περίπτωση ΕΕΜΚ.

10. Δήλωσης Ανάθεσης - Ανάληψης Μελέτης και Επίβλεψης.doc

2. Υ.Δ. Εξουσιοδότηση Μηχανικού.doc

 

9 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

θεωρώ ότι ζητάει αυτές που υποβάλαμε στην μέχρι τώρα έντυπη μορφή

είτε για ε.α.δ είτε για Ο.Α 

ΑΙΤΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΚΡΙΣΗΣ .pdf

αν και οι αναθέσεις τώρα προβλέπονται ηλεκτρονικά

 

Επισυνάπτω δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης έργου και ικριωμάτων

Οι δηλώσεις σκανάρονται και ανεβαίνουν στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά

ΑΝΑΘΕΣΗ ΑΝΑΛΗΨΗ.docx

Δ Η Λ Ω Σ Η ΙΚΡΙΩΜΑΤΩΝ .docx

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

θεωρώ ότι ζητάει αυτές που υποβάλαμε στην μέχρι τώρα έντυπη μορφή

είτε για ε.α.δ είτε για Ο.Α 

ΑΙΤΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΚΡΙΣΗΣ .pdf

αν και οι αναθέσεις τώρα προβλέπονται ηλεκτρονικά

 

Σ' αυτήν την δήλωση, ποια θα επιλέξουμε όμως για μια απλή ΕΕΜΚ (τοποθέτηση θερμομόνωσης με ικριώματα)? Το e-adeies ζητά δήλωση ανάληψης-ανάθεσης μελέτης όταν τσεκάρεις την ιθ) εξωτερική θερμομόνωση και συμπληρωματικά δήλωση ανάληψης-ανάθεσης επίβλεψης όταν τσεκάρεις και το θ) τοποθέτηση ικριωμάτων. Για το δεύτερο θα επέλεγα στην δήλωση που επισυνάπτεις το τελευταίο "Επίβλεψη μέτρων ασφαλείας κατά τα οριζόμενα στο Π.Δ. 305/1996 (Α’ 212)". Αλλά για την θερμομόνωση δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο για μια ΕΕΜΚ.

 

32 λεπτά πριν, venezia said:

 

Επισυνάπτω δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης έργου και ικριωμάτων

Οι δηλώσεις σκανάρονται και ανεβαίνουν στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά

ΑΝΑΘΕΣΗ ΑΝΑΛΗΨΗ.docx

Δ Η Λ Ω Σ Η ΙΚΡΙΩΜΑΤΩΝ .docx

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αλήθεια ήταν τόσο απλές οι δηλώσεις? Και εγώ καθόμουν και έψαχνα και ρωτούσα τόσες μέρες. Σχετικά με το σύστημα αμοιβών γνωρίζεις τι θα μπορούσα να επιλέξω στην καρτέλα κύριες εργασίες για την ΕΕΜΚ, εφόσον πλέον πιθανόν να περνάει από εκεί? Ένας συνάδελφος προηγουμένως με προέτρεψε να δοκιμάσω να το περάσω χωρίς Α/Α, κάτι το οποίο ακόμη δεν πρόλαβα να δοκιμάσω.

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι το οποίο παρατήρησα. Έχουν αλλάξει οι περιπτώσεις για τις οποίες χρειάζεται ΕΕΜΚ σύμφωνα με το Ν.4495/17 ή απλά τις αναδιαμόρφωσε το e-adeies. Π.χ στον 4495 αρ.29 η περίπτωση κθ) εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης ή θερμομόνωση στεγών στο πλαίσιο του προγράμματος "εξοικονόμηση κατ' οίκον" δεν υφίσταται πλέον. Οπότε εγώ αναγκαστικά σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιήσω την ιθ) τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης για βγάλω μια ΕΕΜΚ για το πρόγραμμα. Ισχύει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

 

Edited by Astrolavos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Astrolavos said:

Σ' αυτήν την δήλωση, ποια θα επιλέξουμε όμως για μια απλή ΕΕΜΚ (τοποθέτηση θερμομόνωσης με ικριώματα)? Το e-adeies ζητά δήλωση ανάληψης-ανάθεσης μελέτης όταν τσεκάρεις την ιθ) εξωτερική θερμομόνωση και συμπληρωματικά δήλωση ανάληψης-ανάθεσης επίβλεψης όταν τσεκάρεις και το θ) τοποθέτηση ικριωμάτων. Για το δεύτερο θα επέλεγα στην δήλωση που επισυνάπτεις το τελευταίο "Επίβλεψη μέτρων ασφαλείας κατά τα οριζόμενα στο Π.Δ. 305/1996 (Α’ 212)". Αλλά για την θερμομόνωση δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο για μια ΕΕΜΚ.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αλήθεια ήταν τόσο απλές οι δηλώσεις? Και εγώ καθόμουν και έψαχνα και ρωτούσα τόσες μέρες.

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι το οποίο παρατήρησα. Έχουν αλλάξει οι περιπτώσεις για τις οποίες χρειάζεται ΕΕΜΚ σύμφωνα με το Ν.4495/17 ή απλά τις αναδιαμόρφωσε το e-adeies. Π.χ στον 4495 αρ.29 η περίπτωση κθ) εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης ή θερμομόνωση στεγών στο πλαίσιο του προγράμματος "εξοικονόμηση κατ' οίκον" δεν υφίσταται πλέον. Οπότε εγώ αναγκαστικά σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιήσω την ιθ) τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης για βγάλω μια ΕΕΜΚ για το πρόγραμμα. Ισχύει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Δες στα download το επικαιροποιημένο έντυπο ΕΕΜΚ που ανάρτησα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitris GM said:

δες εδω τα τρια ειδη

- κτηματολογικό φύλλο  [δειχνει τους ιδιοκτητες]

- Απόσπασμα  κτηματολογικού  διαγραμματος [ενα ...Α4 όπου αποτυπωνεται το γηπεδο με 4-5 γραμμουλες]

- Κτηματογραφικο  διαγραμμα [για ειδικες κατηγοριες  πχ. μεταβολες γεωμετρικων στοιχειων.]

http://www.ktimatologio.gr/operativecadastre/Pages/MVdos7R2qAD5uAJy.aspx

και

 

 

 

 

προφανώς σε ΕΕΜΚ αφού ανεβάζεις απόσπασμα και φύλλο δεν έχουν νόημα η "βεβαίωση για υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο" και το "πιστοποιητικό κτηματογραφούμενου ακινήτου" που έχει στα στανταρ απαιτούμενα. Και τι κάνεις σ'αυτα τα μη απαιτούμενα? Ανεβάζουμε pdfάκι "ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ λόγω μπλα, μλπα, μπλα..." όπως λεει κάπου στο εγχειρίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.