Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

8 ώρες πριν, danaikaterina said:

.... + ότι όλοι οι ευθυνόφοβοι βρήκαν το άλλοθι να λουφάξουν στη γωνιά τους και δεν απαντάνε πια σε καμία ερώτηση για περιπτώσεις που μέχρι χτές οι ίδιοι ενέκριναν ή όχι παρά μόνο σου λένε κάνε ότι καταλαβαίνεις με δική σου ευθύνη. Ενώ παράλληλα οι γνωστοί άγνωστοι μπορούν να αλωνίζουν ελεύθερα βγάζοντας άδειες χωρίς κανένα έλεγχο. .....

Η απάντηση είναι η ίδια σε όλες τις ΥΔΟΜ.

Βλέπουν τις παράνομες- παράτυπες άδειες που εκδίδονται με την συνδρομή των γνωστών - αγνώστων και γελάνε απο μέσα τους...

Αν δεν ληφθούν άμεσα μέτρα θα υπάρξουν άσχημες εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μπαίνω στο σύστημα....και δεν τα πολυκαταφερνω. Θέλω μια βοήθεια και συγνώμη για τις απλές ερωτήσεις

θέλω να κάνω αίτηση για Προεγκριση οικ.αδειας.

Καταλαβαίνω ότι πρώτα θα πρέπει να κάνω αίτηση για Βεβαίωση όρων δόμησης και απαιτούμενων εγκρίσεων.

Και στα δυο, μου ζητάει 1)ανάθεση -ανάληψη 2)Α/Α αμοιβών. 3) ανταποδοτικό

1)θα είναι η ανάθεση-ανάληψη για των σύνολο των άδειων και των μελετών; Δηλαδή και για την βεβαίωση όρων και για την προεγκριση της άδειας και για την ίδια την οικ.αδεια αργότερα;

2)Οι αμοιβές και το ΦΕΜ θα είναι πάλι για το σύνολο των άδειων και θα πρέπει να έχουν πληρωθεί; να υπάρχει συμφωνητικό και απόδειξη παροχής; πότε πρέπει να γίνει η πληρωμή;;

3) θα πληρώσω 3 ανταποδοτικά;  ένα για όρους δόμησης, ένα για προεγκριση και ένα για οικ. άδεια;

 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 6 §6 της απόφασης για ηλεκτρονικές άδειες:  

Αιτήματα για ενημέρωση αδειών δόμησης ή οικοδομικών αδειών που έχουν εκδοθεί εντύπως, υποβάλλονται 
ηλεκτρονικά, αφού υποβληθούν στο πληροφοριακό σύστημα όλα τα στοιχεία του φακέλου της αρχικής άδειας 
σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Επομένως αν λείπει μια κάτοψη από ένα φάκελο οικοοδμής ενημέρωση δε μπορείς να κάνεις. Έλεος. 

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι αντί της κάτοψης μπορείς να ανεβάσεις στο σύστημα την βεβαίωση απώλειας που πήρες από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

@gio στη περιοχή που σκοπεύω να καταθέσω, μου είπανε τύπωσε τα, φέρτα να τα δούμε και 

μετά ανεβάζεις για προέγκριση.... απλά το αναφέρω γιατί τελικά μάλλον τίποτα δεν άλλαξε,

απλά φακελώνονται όλα ηλεκτρονικά...

Για τα ερωτήματα σου το μόνο που ξέρω είναι οτι για όρους δόμησης δεν ζητάει αντ. τέλος.

Γενικά αν κάτι δεν έχεις ανεβάσει θα στο βγάλει το σύστημα...

Και κάτι ακόμα έχω κάνει τρείς εβδομάδες αίτηση για όρους δόμησης...

(Το διόρθωσα παρακάτω)

Αν δεν πας από εκεί, νομίζω δεν προχωράει τίποτα...

Και έχουν και ένα δίκιο γιατί η "πρόσωπο με πρόσωπο" δίορθωση δεν

μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά...

 

Edited by skifx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, skifx said:

@gio

Και κάτι ακόμα έχω κάνει τρείς εβδομάδες αίτηση για όρους δόμησης...   !!!!!!!!!!!!!!!!

 

!!!!!!!! Τρεις βδομάδες!!!! Δεν υπάρχει περιορισμός ως προς την απάντηση από τις ΥΔΟΜ;

(Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προθεσμίες πάντα υπήρχαν δεν άλλαξε τίποτα. Γιατί περιμένετε να τηρηθούν;;; 

Welcome to Africa :) 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το michanikos είναι ιερό εργαλείο και για να μην

υπάρχει παραπληροφόρηση, τελικά μας την στείλανε σε έξι μέρες

από την ημερομηνία που κάναμε την αίτηση... Απλά τώρα μπήκε στο σύστημα

ο  εργολάβος που έκανα την αίτηση απο το γραφείο του, γιατί νόμιζε

οτι θα του στέλνανε με email...

 

thx @gio που με έβαλες να το ψάξω γιατί το είχα παραμελήσει

λόγω άλλων δουλειών...

 

 

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα ,

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά . Θα ήθελα να ρωτήσω  αν υπάρχει κάποιος επιπλέον έλεγχος από την πολεοδομία πριν ή μετά την έκδοση της άδειας στο σύστημα e adeies.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σχετικα με  αναθεώρηση ως προς το χρόνο ισχύος άδειας του 2016 ..

1) πρεπει να συμπληρωθουν ολες οι καρτελες , υφισταμενα κτηρια, δομηση καλυψη κλπ? η αρκει μονο να ανεβασω τα απαραιτητα δικαιολογητικα που αναφερει ο νομος?

2) κατα την αυτοψια που θα γινει απο την Υδομ τι ακριβως ελεγχεται? 

3) Μπορω να κανω αιτηση π.χ 1 μηνα  πριν ληξει η αδεια η απαραίτητα πρεπει να ληξει πρωτα..

 

Ευχαριστω 

 

 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.