Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Συγνώμη συνάδελφε, όταν κάνεις εκσκαφή σε νέο κτίριο δεν ενημερώνεις την αρχαιολογία? 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 817
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Από Δευτέρα 15/10/2018 ξεκινά (άνευ απροόπτου) η πλήρη εφαρμογή της διαδικασίας έκδοσης Οικοδομικών Αδειών διαδικτυακά διαμέσου της πλατφόρμας του Τ.Ε.Ε. Αίτημα πολλών ετών των Μηχανικών. Αίτημα

η ιστοσελίδα αναζήτησης ηλεκτρονικών αδειών είναι αυτή https://eadeies.ypen.gr/adeiapublic/faces/main?_afrLoop=5638142980613478&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=13fwmxqffk_4

Το ΤΕΕ αλλά και το ΥΠΕΝ ( ΥΠΕΚΑ , ΥΠΕΧΩΔΕ κλπ ... ) γνωρίζουν πολύ καλά  την στελέχωση των κάθε ΥΔΟΜ . Δεν απαιτείται διαπιστωτική πράξη , απλά το σύστημα θα κάνει την διαδικασία μεταφοράς τ

Posted Images

3 λεπτά πριν, Megapad said:

Συγνώμη συνάδελφε, όταν κάνεις εκσκαφή σε νέο κτίριο δεν ενημερώνεις την αρχαιολογία? 

Στην διαδικασία ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗΣ  δεν ανεβάζεις κανένα έγγραφο αρχαιολογίας ή Σ.Α. κλπ . Ανεβάζεις μόνο την Υ.Δ. απαιτούμενων εγκρίσεων     ( στην περίπτωσή σου της Αρχαιολογίας  για το επόμενο στάδιο ΕΓΚΡΙΣΗΣ)  . Μετά την έκδοση της προέγκρισης ... για την έκδοση αδείας ανεβάζεις όλα τα δικαιολογητικά και φυσικά την έγκριση εκσκαφών .

Επισημαίνω πάλι να ελέγξεις  ποία κατηγορία έχεις ''τσεκάρει'' στη αίτηση σου .

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

venezia

edit μάλλον σε λάθος δρόμο βαδίζει ο συν/φος  (ο οποίος για να είναι σίγουρος ζητά προέγκριση Ο.Α επειδή απαιτείται η τυπική  έγκριση εκσκαφών και δεν ζητά βεβαίωση όρων δόμησης .. κλπ -εκτός και αν δεν κατάλαβα εγώ καλά!) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to post
Share on other sites

το θέμα με την κατηγορία άδειας σε περίπτωση έγκρισης εκσκαφής απο αρχαιολογία έχει απαντηθεί στην εικόνα που βάζω

θεωρώ οτι οταν απαιτείται απλή έγκριση αρχαιολογίας για εκσκαφές η άδεια είναι κατηγορία 3 

κατηγορία αδειας οταν απαιτειται εγκριση αρχαιολογίας.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
On 18/2/2020 at 10:45 ΜΜ, venezia said:

Στην διαδικασία ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗΣ  δεν ανεβάζεις κανένα έγγραφο αρχαιολογίας ή Σ.Α. κλπ . Ανεβάζεις μόνο την Υ.Δ. απαιτούμενων εγκρίσεων     ( στην περίπτωσή σου της Αρχαιολογίας  για το επόμενο στάδιο ΕΓΚΡΙΣΗΣ)  . Μετά την έκδοση της προέγκρισης ... για την έκδοση αδείας ανεβάζεις όλα τα δικαιολογητικά και φυσικά την έγκριση εκσκαφών .

πάντως εμένα σε προέγκριση άδειας (κατ.3) που έγινε χρήση του άρθρου 10 ΝΟΚ μου ζήτησαν κανονικά την έγκριση ΣΑ και το σφραγισμένο ΔΔ απο ΣΑ για να εκδοθεί η προέγκριση. 

Link to post
Share on other sites
12 ώρες πριν, killertomato said:

το θέμα με την κατηγορία άδειας σε περίπτωση έγκρισης εκσκαφής απο αρχαιολογία έχει απαντηθεί στην εικόνα που βάζω

θεωρώ οτι οταν απαιτείται απλή έγκριση αρχαιολογίας για εκσκαφές η άδεια είναι κατηγορία 3 

κατηγορία αδειας οταν απαιτειται εγκριση αρχαιολογίας.jpg

Είναι αυτονόητο ότι όταν το ακίνητο δεν εμπίπτει σε αρχαιολογική ζώνη ,η κατηγορία άδειας είναι 3.

Το ακατανόητο είναι γιατί να απαιτείται όλη αυτή η γραφειοκρατία να ζητάμε  απλή έγκριση αρχαιολογίας για εκσκαφές ??

για οποιαδήποτε περιοχή εκτός αρχαιολογικών ζωνών . Με το σκεπτικό αυτό απανταχού της Ελλάδας θα ζητάμε απλή έγκριση !!! ???.

Θα ήθελα να ξέρω τι μνημονεύει σχετικά στο έγγραφο της η Αρχαιολογία και ποία  νομοθεσία  επικαλούνται ?

Link to post
Share on other sites

Τον ν.3028/2002 (αρχαιολογικός νόμος).

Βάσει αυτού, η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να προστατεύει ακόμη και τα αρχαία που δεν έχουν βρεθεί ακόμη και είναι πιθανόν να βρεθούν κατά τη διάρκεια των εκσκαφών μας.

Η "έγκριση" των εκσκαφών απαιτείται για τον προληπτικό αυτό έλεγχο, δηλαδή είναι ένας έλεγχος με μέσα του επισπεύδοντος. Αν η υπηρεσία εκτιμήσει ότι (λόγω της θέσης των εργασιών σε περιοχές που ήδη γνωρίζει) η πιθανότητα είναι αυξημένη, τότε επιβάλλεται η εποπτεία καθώς και ο τρόπος εκτέλεσης των εκσκαφών.

Στον αρχαιολογικό νόμο υπάρχει η παραπάνω υποχρέωση της υπηρεσίας, ο ορισμός ότι μνημείο είναι και αυτό που δεν έχει βρεθεί ακόμη και η μαγική λέξη "πλησίον". Και κάποια άλλα που έχουν σχέση με εύρετρα, αλλά ας μην φτάσουμε εκεί ...

Όλα τα παραπάνω στοιχειοθετούν τον "προληπτικό έλεγχο (όχι έγκριση) των εκσκαφών", που δεν οδηγεί σε κατηγορία 1 στην ηλεκτρονική έκδοση αδειών.

Link to post
Share on other sites
15 λεπτά πριν, kan62 said:

Τον ν.3028/2002 (αρχαιολογικός νόμος).

Βάσει αυτού, η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να προστατεύει ακόμη και τα αρχαία που δεν έχουν βρεθεί ακόμη και είναι πιθανόν να βρεθούν κατά τη διάρκεια των εκσκαφών μας.

Η "έγκριση" των εκσκαφών απαιτείται για τον προληπτικό αυτό έλεγχο, δηλαδή είναι ένας έλεγχος με μέσα του επισπεύδοντος. Αν η υπηρεσία εκτιμήσει ότι (λόγω της θέσης των εργασιών σε περιοχές που ήδη γνωρίζει) η πιθανότητα είναι αυξημένη, τότε επιβάλλεται η εποπτεία καθώς και ο τρόπος εκτέλεσης των εκσκαφών.

Στον αρχαιολογικό νόμο υπάρχει η παραπάνω υποχρέωση της υπηρεσίας, ο ορισμός ότι μνημείο είναι και αυτό που δεν έχει βρεθεί ακόμη και η μαγική λέξη "πλησίον". Και κάποια άλλα που έχουν σχέση με εύρετρα, αλλά ας μην φτάσουμε εκεί ...

Όλα τα παραπάνω στοιχειοθετούν τον "προληπτικό έλεγχο (όχι έγκριση) των εκσκαφών", που δεν οδηγεί σε κατηγορία 1 στην ηλεκτρονική έκδοση αδειών.

Δηλαδή Kan62 για όλες τις νέες άδειες (με εκσκαφές) , για τον προληπτικό έλεγχο , απανταχού της Ελλάδος ( εντός και εκτός σχεδίου ) θα ζητάμε γραπτή γνωμοδότηση απο την Αρχαιολογία ??

Link to post
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρη θα ρωτήσεις στην αρμόδια ΥΔΟΜ.

Έχω την εντύπωση ότι πλέον όλες(;) οι εφορείες έχουν επεκτείνει τον προληπτικό έλεγχο μέχρι τα όρια της περιοχής αρμοδιότητάς τους. Όπως και στο παρακάτω συνημμένο ...

elegxos ekskafon.pdf

 

Και επειδή δεν βρήκα κάπου αναρτημένο το έγγραφο που τα λέει όλα αυτά, μαζί με την απάντηση στο αρχικό ερώτημα του συναδέλφου, το επισυνάπτω :

 

1ή3.pdf

Edited by kan62
  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Καλήμερα!

Έχει προβλεφτεί διαδικασία για αναθεώρηση παλαιάς άδειας σε ισχύ (2008 έκδοση και 2023 λήξη) ως προς τον επιβλέποντα, αλλά ταυτόχρονα να έχει γίνει δήλωση 4495 για κάποιους χώρους?

Αντιμετωπίζεται όπως στο άρθρο 5α (ΦΕΚ 1049 Β'), παράγραφος 1 ή όχι? Μήπως με τη παράγραφο 2 λόγω της μεταβολής από την δήλωση 4495?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.