Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

21 ώρες πριν, curzondax said:

Για περίπτωση πολύ παλαιάς (και μη-ηλεκτρονικής) ΟΑ υφιστάμενης πολυκατοικίας, με σκοπό να γίνει άδεια κατ 3 αλλαγής χρήσης, επιλέγουμε στα αριστερά Έγγραφη Βεβαίωση Όρων Δόμησης Αρ.38§γ για αναθεώρηση έντυπης Ο.Α. Κατ. 3 ή επιλέγουμε για νέα Ο.Α. κατ. 3 ή κατ. 1, 2 (παρ.14, αρθ.99, ν.4685/2020);

Πιστεύω το δεύτερο διότι η αναθεώρηση αφορά άδειες σε ισχύ και ο σκοπός εδώ είναι η άδεια αλλαγής χρήσης αλλά η Π δηλώνει μπερδεμένη σε περίπτωση που θεωρηθεί εντελώς νέο κτίριο.

Καλημέρα!Το 2ο!Δεν κάνεις αναθέωρηση...Δεν υπάρχει ζήτημα θεώρησης του παλιού κτιρίου ως νέο...Ποια είναι η Π...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2020 at 9:44 ΠΜ, venezia said:

Για κατηγορία 3 αρχικά ζητάς βεβαίωση όρων δόμησης υποβάλλοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά , τα οποία ελέγχει η ΥΔΟΜ και σου εκδίδει την βεβαίωση . Η μετέπειτα έκδοση άδειας κατηγορίας 3 γίνεται με αποκλειστική δική σου ευθύνη ως προς την ορθότητα της και την τήρηση όρων δόμησης , χωρίς προγενέστερο έλεγχο ΥΔΟΜ. Πάντως η Υπηρεσία σε μεταγενέστερο χρόνο κάνει τουλάχιστον τον έλεγχο φορολογικών και διατηρεί πάντοτε την αρμοδιότητα μεταγενέστερου πλήρους ελέγχου όλων των δικαιολογητικών της άδειας και σε περίπτωση υποβολής ανακριβών ή λάθους δικαιολογητικών μπορεί να προβεί ακόμα και σε ανάκληση της άδειας . Η κατηγορία 3 θέλει μεγάλη προσοχή , γιατί την ευθύνη έκδοσης την έχει αποκλειστικά ο Μηχανικός . Υπάρχει βέβαια και η προεραιτική δυνατότητα , αν έχεις δύσκολη περίπτωση με αμφιβολίες εφαρμογής διατάξεων , να υποβάλεις και προέγκριση .

Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω ξανά βγάλει άδεια. Θέλω να βγάλω άδεια για μονο-οροφό.  Η κατοικία είναι 120 τ.μ. και υπάρχει ούτως ή άλλως διαθέσιμος συντελέστης δόμησης. Δεν είναι κάτι περίπλοκο ως προς αυτά που γνωρίζω. Έχω έτοιμα τα αρχιτεκτονικά σχέδια και την στατική μελέτη.  Δεν με απασχολούν οι μελέτες ... έχω αγχωθεί όμωςς με την διαδικασία. Με απασχολούν τα εξής :

1) Υποβάλω αίτηση για έγκριση όρων δόμησης ή αίτηση για προ έγκριση όρων δόμησης? Έχω να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο? Από ότι κατάλαβα ναι. Γιατί αναφέρεις ότι βοηθάει η προέγκριση? Δεν θα ελέχθούν ούτως ή άλλως οι μελέτες και τα σχέδια για το αν τηρούνται οι διαστάσεις αποστάσεις κλπ με την υποβολή τησ άδειας και σε περίπτωση που ο υπάλληλος βρει λάθος να γίνει τροποποίηση? Πριν τις ηλεκτρονικές άδειες δεν γινόταν έλεγχος..γίνεται τώρα? Σε περίπτωση λάθους πχ αναγράφονται λάθος τα συνολικά τ.μ. που μετρούν στην δόμηση γιατί δεν έχω υπολογισεί σωστά αυτά που μπορούν να εξαιρεθούν (τυχαίο παράδειγμα χωρίς ιδιαίτερη σκέψη) θα μπορέσω να κάνω τροποποίηση? Φαντάζομαι ναι. Αν τυχόν δεν προσέξει κανείς λάθη και περάσει μέτα στον ελεκτή δόμησης ελέγχει μόνο την εφαρμογή της μελέτης η γενικά μπορεί να βρει λάθη και σε απαιτούμενες διαστάσεις που δεν τηρούνται βάση νόμου αλλά κανείς δεν πρόσεξε? 

2)Η έγκριση όρων δόμησης γίνεται επίσης ηλεκτρονικά? Όχι όπως παλιότερα στην πολεοδομία? (φαντάζομαι ναι)

3)Ελέγχεται η άδεια? Ή ισχύει αυτό που ίσχυε παλιότερα..ότι μελλοντικά αν διαπιστωθεί έχει δικαίωμα ανάκλησης? Γινόταν και δεν γινόταν έλεγχος για αυτό και τα τόσα λάθη στις υπάρχουσες άδειες και όχι απαραίτητα λόγω αυθαιρεσιών. Το θέμα είναι ότι ένας ελεκτ΄΄ης δόμησης μπορεί να θίξει κάποια παράβαση που για εκείνον παρόλο που εφαρμόζεται η μελέτη απέχει από το νόμιμο ή το επιτρεπτό?

Οι ερωτήσεις είναι ηλίθιες αλλά δεδομένου ότι δεν έχω ξανά ασχοληθεί με την διαδικασία...Αν και σε ένα μονο - όροφο με διαθέσιμο συντελέστη δόμησης λίγο δύσκολο να παρουσιαστεί πρόβλημα.

Αν και ξεφεύγει από το θέμα, ο ελεκτής δόμησης ελέγχει την θεμελίωση όρια και στην συνέχεια την αποπεράτωση? Καθώς έχω δει σε πολλά ποστ από ελεκτές δόμησης ότι ασχολούνται με το αν πχ ο μηχανικός έχει αναγράψει τις διαστάσεις του οικοπέδου σωστά..

 

Αν και δεν υπάρχουν και τόσο σαφή ερωτήματα, όποιος μου αναλύσει την διαδικασία λίγο θα βοηθούσε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aN999 said:

Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω ξανά βγάλει άδεια. Θέλω να βγάλω άδεια για μονο-οροφό.  Η κατοικία είναι 120 τ.μ. και υπάρχει ούτως ή άλλως διαθέσιμος συντελέστης δόμησης. Δεν είναι κάτι περίπλοκο ως προς αυτά που γνωρίζω. Έχω έτοιμα τα αρχιτεκτονικά σχέδια και την στατική μελέτη.  Δεν με απασχολούν οι μελέτες ... έχω αγχωθεί όμωςς με την διαδικασία. Με απασχολούν τα εξής :

1) Υποβάλω αίτηση για έγκριση όρων δόμησης ή αίτηση για προ έγκριση όρων δόμησης? ......

2)Η έγκριση όρων δόμησης γίνεται επίσης ηλεκτρονικά? Όχι όπως παλιότερα στην πολεοδομία? (φαντάζομαι ναι)

3)Ελέγχεται η άδεια? .........

4)Αν και ξεφεύγει από το θέμα, ο ελεκτής δόμησης ελέγχει...........

 

1. Για κατηγορία 3 που ρωτάς η έκδοση βεβαίωσης όρων δόμησης είναι υποχρεωτική . Προαιρετικά προέγκριση αν θες για σιγουριά .

2.Η έγκριση όρων δόμησης εκδίδεται ηλεκτρονικά από την ΥΔΟΜ

3. Η άδεια εκδίδεται με ευθύνη σου χωρις έλεγχο υπαλλήλου . Υποχρεωτικά ελέγχει μόνο τα φορολογικά .Η ΥΔΟΜ μπορεί να κάνει μεταγενέστερο έλεγχο .

4. Ο ελεγκτής δόμησης κάνει 1(ένα) τελικό έλεγχο σε περίπτωση προσθήκης και ελέγχει και το περίγραμμα του υφισταμένου. Κανονικά θα πρέπει να κάνει και έλεγχο των μελετών και των υποβληθέντων  σχεδίων αν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές ( επειδή δεν τον κάνει η ΥΔΟΜ στην κατηγορία 3 ) . Ο νόμος λέει ότι αν διαπιστώσει παραβάσεις ως προς την σύνταξη των μελετών-σχεδίων . στέλνεται αμελλητί  το πόρισμα στο Παρατηρητήριο για επιβολή κυρώσεων στο μελετητή  ( βλ άρθ. 46 Ν.4495/17 )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει κάνει κανείς έκδοση άδειας με προγενέστερη πράξη έγκρισης Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής ? Ακολουθείται η ίδια διαδικασία όπως και για έκδοση άδειας με προγενέστερη πράξη προέγκρισης ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προκειμένου να βγάλω άδεια για ξενοδοχιακό συγκρότημα επιπλωμενων κατοικιων άνω των 3000 τμ,  που σημαίνει ότι χρειάζεται προέγκριση, πάω αυτόματα στην κατηγορία 1 ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, xanxan said:

Καλησπέρα, προκειμένου να βγάλω άδεια για ξενοδοχιακό συγκρότημα επιπλωμενων κατοικιων άνω των 3000 τμ,  που σημαίνει ότι χρειάζεται προέγκριση, πάω αυτόματα στην κατηγορία 1 ?

Ευχαριστώ

Κατηγορία 1

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο, μετά την εισαγωγή νέας πράξης, την επιλογή περιφέρειας και πολεοδομίας, το παράθυρο να "χάνει" από το επάνω πλαίσιο του, με αποτέλεσμα να "χάνονται" τα κουμπάκι επεξεργασίας και διαγραφής? με Opera και chrome τα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

^Δεν γνωρίζω, αλλά το σύστημα γενικά είναι πρωτόλειο. Προχθές συνειδητοποίησα ότι για να δω μία αλλαγή που έκανε η Πολεοδομία ότι έπρεπε να κάνω ΕΝΤΕΛΩΣ logout από την πλατφόρμα για να ξαναξάνω login για να την εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω μια άδεια κατηγορίας 3 και θέλω βεβαίωση όρων δόμησης εχω φτιάξει το τοπογραφικό με τους ορούς δόμησης της περιοχής για να μου το θεωρήσουν αλλά δεν βρίσκω την επιλογή για να ανεβάσω το αρχείο μου βγάζει μόνο για την δήλωση αναθέσεων αναλήψεων δεν ξέρω τι κάνω λάθος και εχω πελαγώσει ...... επίσης δεν εχω καταλάβει τι γίνεται με την Π.Υ αν υπάρχουν θεωρημένα σχεδία από την Πυροσβεστική μπορούν να ανέβουν στο σύστημα ? ( ενεργητική & παθητική ) η πρώτα Υδομ και μετά έλεγχο από την Π.Υ....

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι έκανες πρώτα την αίτηση για βεβαίωση όρων δόμησης, αυτό είναι φυσιολογικό. Μόνο της αναθέσεις θυμάμαι είχε ως αρχεία.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.