Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

@nstapsΘεωρητικά στο πεδίο "Έλεγχοι" μπορείς να τικάρεις κάποιο έξτρα πεδίο ώστε να μπορέσεις να ανεβάσεις και τοπογραφικό, όπως το "Λοιπά έγγραφα". Εγώ έτσι το έκανα αλλά δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό, μην το πάρουν για λάθος

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Αν μου επιτρέπετε, μια παρέμβαση στο τελευταίο θέμα ...Στο σύστημα ηλεκτρονικών αδειών εκδίδεται από την ΥΔΟΜ βεβαίωση όρων δόμησης (2 κατηγοριών,νέας άδειας ή αναθεώρησης έντυπης άδειας κατ.3.Στην βεβαίωση αναγράφονται "οι όροι δόμησης που ισχύουν στην θέση του ακινήτου και οι κατά περίπτωση εγκρίσεις φορέων και υπηρεσιών"(αρθρο 38,4495).Η βεβαίωση δεν είναι θεώρηση όρων δόμησης Τοπογραφικού Διαγράμματος.Η θεώρηση όρων δόμησης πάνω στο Τ.Δ.  δεν υφίσταται πλέον,τουλάχιστον εξ' όσων γνωρίζω εγώ.Άρα,όπως σωστά γράφει ο curzondax παραπάνω,συνημμένα αρχεία για την έκδοση βεβαίωσης είναι μόνο η ανάθεση-ανάληψη και αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να επιλέγουμε τα σωστά πεδία στις επι μέρους επιλογές για να δηλώσουμε τι θέλουμε να κατασκευάσουμε κλπ.Εν ολίγοις,μην ψάχνουμε πεδία για να αναρτήσουμε ένα Τοπογραφικό να θεωρηθεί από την ΥΔΟΜ.Αυτό γίνεται στην Προέγκριση Ο.Α. μαζί φυσικά με Διάγραμμα Κάλυψης.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

για μια μικρή κλίμακα χρειάζεται κτηματολόγιο. Οι ιδιοκτήτες δεν έχουν κάνει γιατί λείπουν στο εξωτερικό. Ανέλαβε Δικηγόρος  την διαδικασία γιατί έχει κλείσει σ΄αυτή την περιοχή, αλλά ακόμα καθυστερεί, ελέγχουν το ακίνητο. Μπορώ να βάλω κάτι άλλο ; δεδομένου ότι στο νέο φεκ λέει ότι χρειάζεται , Απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενου ακινήτου ή βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο.

Αν πάρω μία βεβαίωση από τον Δικηγόρο ότι έχει κάνει αυτές τις διαδικασίες να την καταθέσω και μετά να καταθέσω το απόσπασμα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν στην περιοχή του ακινήτου έχει κλείσει η κτηματογράφηση : δεν μπορείς να ανεβάσεις άλλο δικαιολογητικό.

Αν δεν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση και ΄΄τρέχει΄΄ ακόμη η υποβολή δηλώσεων : ανεβάζεις τεχνική έκθεση που αναφέρεις ότι η περιοχή είναι ακόμα σε διαδικασία κτηματογράφησης .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το νέο ΦΕΚ δεν φαίνεται και δε λέει ότι αντικαθιστά τον νόμο, οπότε κανονικά επιτρέπεται να μπει και τοπογραφικό οικοδομικής άδειας. Ενδεχομένως να είναι πιο δεοντολογικό να μπει τοπογραφικό οικοδομικής άδειας εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ87.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , για έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης από το ηλ. σύστημα e-Άδειες μου ζητάει Δήλωση ανάθεσης-ανάληψης διαχείρισης έργου ή/και μελέτης.

Πως μπορώ να συμπληρώσω την αίτηση για όρους δόμησης αρχικά χωρίς να αναλάβω τη μελέτη και επίβλεψη;

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό;

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ltherr said:

καλησπέρα , για έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης από το ηλ. σύστημα e-Άδειες μου ζητάει Δήλωση ανάθεσης-ανάληψης διαχείρισης έργου ή/και μελέτης.

Πως μπορώ να συμπληρώσω την αίτηση για όρους δόμησης αρχικά χωρίς να αναλάβω τη μελέτη και επίβλεψη;

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό;

 

Ανεβάζεις μόνο την δήλωση ανάθεσης και ανάληψης διαχείρισης του έργου . Δεν απαιτεί το σύστημα σε αυτό το στάδιο δηλώσεις μελέτης επίβλεψης .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, ltherr said:

καλησπέρα , για έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης από το ηλ. σύστημα e-Άδειες μου ζητάει Δήλωση ανάθεσης-ανάληψης διαχείρισης έργου ή/και μελέτης.

Πως μπορώ να συμπληρώσω την αίτηση για όρους δόμησης αρχικά χωρίς να αναλάβω τη μελέτη και επίβλεψη;

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό;

 

Καλησπέρα σας, θεωρώ ότι για να είσαστε διαχ. στο e-adeies πρέπει να παίρνετε μέρος στην άδεια τουλάχιστον σε κάποια μελέτη. Συγγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά είχα ρωτήσει κάποτε και μου το είχανε αναφέρει στην ΥΔΟΜ

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήταν ενημερωμένος ο υπάλληλος . Π.Χ. αν εγώ θέλω μόνο να αγοράσω ένα οικόπεδο και θέλω να ξέρω τι ακριβώς μπορώ να  να οικοδομήσω θα πρέπει να συντάξω και μελέτη ? Η βεβαίωση όρων δόμησης αυτό το σκοπό έχει , δηλαδή βεβαιώνει τους όρους δόμησης , χρήσεις γης και απαιτούμενες τυχόν εγκρίσεις φορέων μόνο .

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, venezia said:

Μάλλον δεν ήταν ενημερωμένος ο υπάλληλος . Π.Χ. αν εγώ θέλω μόνο να αγοράσω ένα οικόπεδο και θέλω να ξέρω τι ακριβώς μπορώ να  να οικοδομήσω θα πρέπει να συντάξω και μελέτη ? Η βεβαίωση όρων δόμησης αυτό το σκοπό έχει , δηλαδή βεβαιώνει τους όρους δόμησης , χρήσεις γης και απαιτούμενες τυχόν εγκρίσεις φορέων μόνο .

συμφωνώ, δεν είναι υποχρεωτικό να προβεί κάποιος σε μελέτη/κατασκευή εφόσον του γνωστοποιηθούν οι όροι δόμησης του οικοπέδου του...

και κάτι ακόμη, γνωρίζει κάποιος για την περίπτωση μελέτης υπόσκαφου κτιρίου, πως μπορώ να υποβάλλω αίτηση βεβαίωσης υψομέτρου από το δρόμο (για εντός σχεδίου φυσικά), να μου γνωστοποιηθούν δηλαδη τα υψόμετρα του οικοπέδου σύμφωνα με την εγκεκριµένη υψοµετρική µελέτη της οδού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.