Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Μόλις τώρα, ltherr said:

συμφωνώ, δεν είναι υποχρεωτικό να προβεί κάποιος σε μελέτη/κατασκευή εφόσον του γνωστοποιηθούν οι όροι δόμησης του οικοπέδου του...

και κάτι ακόμη, γνωρίζει κάποιος για την περίπτωση μελέτης υπόσκαφου κτιρίου, πως μπορώ να υποβάλλω αίτηση βεβαίωσης υψομέτρου από το δρόμο (για εντός σχεδίου φυσικά), να μου γνωστοποιηθούν δηλαδη τα υψόμετρα του οικοπέδου σύμφωνα με την εγκεκριµένη υψοµετρική µελέτη της οδού;

Στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου με συνημμένο τοπογραφικό σύμφωνα με τις σχετικές προδιαγραφές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Μάλλον δεν ήταν ενημερωμένος ο υπάλληλος . Π.Χ. αν εγώ θέλω μόνο να αγοράσω ένα οικόπεδο και θέλω να ξέρω τι ακριβώς μπορώ να  να οικοδομήσω θα πρέπει να συντάξω και μελέτη ? Η βεβαίωση όρων δόμησης αυτό το σκοπό έχει , δηλαδή βεβαιώνει τους όρους δόμησης , χρήσεις γης και απαιτούμενες τυχόν εγκρίσεις φορέων μόνο .

Μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη, ήταν και στις αρχές λειτουργίας του e-adeies... πάντως συμφωνώ με τη σκέψη σας και τη θεωρώ πιο σωστή :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, venezia said:

Ανεβάζεις μόνο την δήλωση ανάθεσης και ανάληψης διαχείρισης του έργου . Δεν απαιτεί το σύστημα σε αυτό το στάδιο δηλώσεις μελέτης επίβλεψης .

απαιτείται πέραν του γνησίου υπογραφής και η ηλετκρονική υπογραφή του μηχανικού ώστε να είναι έγκυρη από το e-Άδειες; 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ltherr said:

απαιτείται πέραν του γνησίου υπογραφής και η ηλετκρονική υπογραφή του μηχανικού ώστε να είναι έγκυρη από το e-Άδειες; 

Αν υπογράψεις ηλεκτρονικά δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής. Το ίδιο ισχύει και για τον εργοδότη αν έχει ψηφιακή υπογραφή . Αν δεν έχει ας κάνει χρήση του gov.gr για να μην τρέχει στα ΚΕΠ.

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, venezia said:

Αν υπογράψεις ηλεκτρονικά δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής.

δηλαδή έχω τη δυνατότητα να το ανεβάσω με γνήσιο υπογραφής μηχανικού και ιδιοκτήτη;

ή είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική υπογραφή;

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεβάζεις με όποιον τρόπο διαθέτεις . Μπορείς ακόμα και μόνο με τον απαρχαιωμένο τρόπο της θεώρησης του γνήσιου της υπογραφής αλλά θα πρέπει να τρέχεις σε ΚΕΠ ή αστυνομία και μετά να σκανάρεις τις δηλώσεις για να τις ανεβάσεις στο σύστημα.. Προμηθεύσου ''στικάκι'' για ηλεκτρονική υπογραφή αν δεν έχεις . Η ψηφιακή υπογραφή δεν είναι ακόμη υποχρεωτική για το ε-αδειες (αν και οι πάροχοι λένε άλλα στις διαφημίσεις τους ) Κάποια στιγμή όμως θα είναι απαιτητό και από το σύστημα αδειών

Μέχρι να αποκτήσεις ''στικάκι'' μπορείς να υπογράφεις Υ.Δ. ή εξουσιοδοτήσεις  έγκυρα από το gov.gr

Δες και το σχετικό link  : https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση EΕΔΜΚ εξωτερικών χρωματισμών με ικριώματα σε ακίνητο σε ιστορικό τόπο και θέλω να ρωτήσω τα εξής:
  1. έχω δυο ιδιοκτήτες που ο καθένας έχει ένα ποσοστό πλήρους κυριότητας και ένα άλλο ψιλής. Για να βάλω σωστά τα ποσοστά τους θα πρέπει να συμπληρώσω 2 γραμμές για τον καθένα (π.χ. Γιάννης: 25% πλήρης κυριότητα και Γιάννης:25% ψιλή) ; 
  2. θέλει αμοιβές από το ΤΕΕ και συμφωνητικό, όπως και στα αυθαίρετα;
  3. το σύστημα για μια τέτοια άδεια καλύπτεται με σκανάρισμα των εγκεκριμένων αρχιτεκτονικών και των τακτοποιήσεων ή μας μπλέκει και με άλλες μελέτες (ΗΜ κλπ).
  4. έχει κάνει κανείς τη διαδικασία με την ηλεκτρονική έγκριση από ΣΑ να μας δώσει τα φώτα του;
Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, freecat said:
Έχω μια περίπτωση EΕΔΜΚ εξωτερικών χρωματισμών με ικριώματα σε ακίνητο σε ιστορικό τόπο και θέλω να ρωτήσω τα εξής:
  1. έχω δυο ιδιοκτήτες που ο καθένας έχει ένα ποσοστό πλήρους κυριότητας και ένα άλλο ψιλής. Για να βάλω σωστά τα ποσοστά τους θα πρέπει να συμπληρώσω 2 γραμμές για τον καθένα (π.χ. Γιάννης: 25% πλήρης κυριότητα και Γιάννης:25% ψιλή) ; 
  2. θέλει αμοιβές από το ΤΕΕ και συμφωνητικό, όπως και στα αυθαίρετα;
  3. το σύστημα για μια τέτοια άδεια καλύπτεται με σκανάρισμα των εγκεκριμένων αρχιτεκτονικών και των τακτοποιήσεων ή μας μπλέκει και με άλλες μελέτες (ΗΜ κλπ).
  4. έχει κάνει κανείς τη διαδικασία με την ηλεκτρονική έγκριση από ΣΑ να μας δώσει τα φώτα του;
Σας ευχαριστώ

1. Θα πρέπει να διευκρινίσεις ποιοι και πόσοι  έχουν το συνολικό ποσοστό 100 . Πάντως στο σύστημα ανεβάζεις μία (1) γραμμή  για κάθε ιδιοκτήτη και το άθροισμα των ποσοστών των ιδιοκτητών θα πρέπει να είναι 100 .

2.Δεν ανεβάζεις αμοιβές ΦΕΜ  στο σύστημα . ΄΄Ζητάει΄΄ μόνο α/α αμοιβών ΤΕΕ . Αν θες να είσαι τυπικός ανεβάζεις συμφωνητικό στο ΤΕΕ .

3.  Όλα τα σχέδια που αναρτώνται είναι σκαναρισμένα σε μορφή pdf , εκτός από το τοπογραφικό και Δ.Κ. που αναρτώνται και σε μορφή dwg ;h dxf . Στην περ'ιπτωση που το κτίριο έχει παλιά οικ. άδεια δεν απαιτείται σύνταξη νέου  τοπογραφικού . Ανεβάζεις το παλιό τοπογραφικό . Φυσικά και δεν απαιτούντα μελέτες Η/Μ . Δες τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για κάθε περίπτωση στα ΦΕΚ  4520/Β/18 και 1843/β/20

4. Η πλατφόρμα και η διαδικασία έγκρισης Σ.Α. είναι σχεδόν η ίδια με τις άδειες . Δες οδηγίες στο ΤΕΕ . Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σύμφωνα με το ΦΕΚ 313/δ/20

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

μετά από αναζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό...υπάρχει πρότυπη Δήλωση ανάθεσης - ανάληψης διαχείρισης έργου από κανέναν;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2020 at 8:41 ΜΜ, venezia said:

1. Θα πρέπει να διευκρινίσεις ποιοι και πόσοι  έχουν το συνολικό ποσοστό 100 . Πάντως στο σύστημα ανεβάζεις μία (1) γραμμή  για κάθε ιδιοκτήτη και το άθροισμα των ποσοστών των ιδιοκτητών θα πρέπει να είναι 100 . Ξέρω τα ποσοστά τους αλλά ο καθένας τους έχει ΚΑΙ ποσοστό ψιλής κυριότητας ΚΑΙ ποσοστό πλήρους κυριότητας

2.Δεν ανεβάζεις αμοιβές ΦΕΜ  στο σύστημα . ΄΄Ζητάει΄΄ μόνο α/α αμοιβών ΤΕΕ . Αν θες να είσαι τυπικός ανεβάζεις συμφωνητικό στο ΤΕΕ .

3.  Όλα τα σχέδια που αναρτώνται είναι σκαναρισμένα σε μορφή pdf , εκτός από το τοπογραφικό και Δ.Κ. που αναρτώνται και σε μορφή dwg ;h dxf . Στην περ'ιπτωση που το κτίριο έχει παλιά οικ. άδεια δεν απαιτείται σύνταξη νέου  τοπογραφικού . Ανεβάζεις το παλιό τοπογραφικό . Φυσικά και δεν απαιτούντα μελέτες Η/Μ . Δες τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για κάθε περίπτωση στα ΦΕΚ  4520/Β/18 και 1843/β/20 Υπάρχει μεγάλο σούσουρο για την έμμεση απαίτηση για ψηφιοποίηση των παλιών μελετών.

4. Η πλατφόρμα και η διαδικασία έγκρισης Σ.Α. είναι σχεδόν η ίδια με τις άδειες . Δες οδηγίες στο ΤΕΕ . Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σύμφωνα με το ΦΕΚ 313/δ/20 Δηλαδή κάνω upload πρώτα εκεί και μετά τα εγκεκριμένα τα βάζω στη γενική καρτέλα; πως γίνεται;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.