Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

έχεις δίκαιο εκεί έχει όλα αυτά που θέλω να προσθέσω, οπότε κάνω εκεί τις επιλογές μου και ανεβάζω τις αντίστοιχες μελέτες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

θέλω να κάνω αίτηση στο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής. Όταν πάω στην Εισαγωγή νέας πράξης -->Εγκρίσεις

δεν βγάζει επιλογή το Σ.Α., τι κάνω λάθος και έχω κολλήσει;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@χαιδω^Η αίτηση προς το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής ανήκει στον τύπο "Εγκρίσεις Συμβουλίων". Στον τύπο αίτησης "Εγκρίσεις" ανήκουν η βεβαίωση όρων δόμησης και η προέγκριση.

Εσύ επέλεξες τον δεύτερο τύπο αντί για τον πρώτο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Guthwik said:

@χαιδω^Η αίτηση προς το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής ανήκει στον τύπο "Εγκρίσεις Συμβουλίων". Στον τύπο αίτησης "Εγκρίσεις" ανήκουν η βεβαίωση όρων δόμησης και η προέγκριση.

Εσύ επέλεξες τον δεύτερο τύπο αντί για τον πρώτο.

Επιλέγοντας προέγκριση, μου βγάζει φάκελο πρέγκρισης δεν μου γράφει κάπου ΕΓΚΡΙΣΗ Σ.Α.για να καταθέσω τα χαρτιά για να περάσω συμβόυλιο

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία απορία κι από μένα:

για διαμέρισμα Α' ορόφου θα κάνω αρχικά τακτοποίηση για αλλαγή ανοιγμάτων και αλλαγές στις διαστάσεις εξωστών Κατηγορίας 3 κ'

μετά θα βγάλω ΕΕΜΚ για θερμοπρόσοψη.

Το θέμα μου είναι ότι έχει τελείως διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με την εγκεκριμένη κάτοψη και σκέφτομαι να κάνω το εξής:

-να ανεβάσω την κάτοψη (πραγματική κατάσταση), αν και δεν είναι στα υποχρεωτικά αρχεία, στη δήλωση του Ν.4495/17 δείχνοντας τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, χωρίς να τις ρυθμίζω

-κι έπειτα αυτήν την κάτοψη να ανεβάσω και στην ΕΕΜΚ

Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δεν απαιτείται ενημέρωση φακέλου, απλά δεν θα την κάνω τώρα.

Πώς το βλέπετε?

 

Link to comment
Share on other sites

@χαιδω^Πρέπει να επιλέξεις "Εγκρίσεις Συμβουλίων" και όχι "Εγκρίσεις". Αυτά είναι τύποι αιτήσεων. Η προέγκριση είναι τύπος πράξης και όχι αίτησης αλλά δεν αφορά την περίπτωσή σου. 

Συγκεκριμένα επιλέγεις: Τύπος αίτησης "Εγκρίσεις Συμβουλίων" και στη συνέχεια: Τύπος πράξης "Έγκριση Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής".

@Roukat^Νόμος 4495/2017, Άρθρο 107:

14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Επομένως δεν υποχρεούσαι να ενημερώσεις τώρα το φάκελο της άδειας. Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις κάτοψη με τις αλλαγές στο σύστημα των αυθαιρέτων αφού δεν τακτοποιείς την αλλαγή διαρρυθμίσεων. Μπορείς να αιτηθείς ΕΕΔΜΚ κατευθείαν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση φακέλου της Ο.Α για την αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης υπάρχει πριν τη σύνταξη τη Η.Τ.Κ .και η περίπτωση αυτή δεν αποτελεί αυθαιρεσία σύμφωνα με το άρθρο 100 παρ 14 ν. 4495.  Η αντιμετώπιση του να βάλεις την κάτοψη υφιστάμενης κατάστασης στο σύστημα δηλώσεων είναι πολύ σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Τώρα όσον αφορά στην ΕΕΜΚ για θερμοπρόσοψη, αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να καταθέσω όψεις όλης της πολυκατοικίας, όχι διορθώνοντας απλά τις εγκεκριμένες ως προς το διαμέρισμά μου, αλλά σχεδιάζοντάς τες για όλα τα διαμερίσματα. Γενική απορία: Στην προκειμένη περίπτωση έχουν αλλάξει τα ανοίγματα σε όλη την πολυκατοικία, αν δεν είχαν αλλάξει όμως γιατί μας ζητάνε όψεις για τη θερμοπρόσοψη, δηλ τι θα φανεί εκεί ως προς τη θερμοπρόσοψή???

Επίσης για ΙΚΑ θα καταθέσω μόνο πίνακα 3 και απογραφή?

Τέλος ως προς τις συναινέσεις, για τη δήλωση της αλλαγής ανοιγμάτων στα αυθαίρετα θέλω συναίνεση >50% ενώ για τη θερμοπρόσοψη θέλω 100%, σωστά?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν η θερμοπρόσοψη αφορά όλη την πολυκατοικία πρέπει όλα τα διαμερίσματα να μην έχουν αυθαιρεσίες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, 

 

Έχω στα χέρια μου μια άδεια του 11 η οποία είναι σε ισχύ μέχρι το 22. Θέλω σε αυτή να κάνω αναθεώρηση, αλλά θα ήθελα να παω με προέγκριση κι όχι με βεβαίωση όρων δόμησης. Στο σύστημα δεν βρίσκω τέτοιο τύπο αίτησης.

 

Αν θυμαμαι καλά παλιότερα σου έδινε τη δυνατότητα να πας με προέγκριση. Γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει;

 

Ευχαριστώ πολύ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.