Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

19 λεπτά πριν, gi_arch said:

Καλημέρα, Έχω στα χέρια μου μια άδεια του 11 η οποία είναι σε ισχύ μέχρι το 22. Θέλω σε αυτή να κάνω αναθεώρηση, αλλά θα ήθελα να παω με προέγκριση κι όχι με βεβαίωση όρων δόμησης. Στο σύστημα δεν βρίσκω τέτοιο τύπο αίτησης.Αν θυμαμαι καλά παλιότερα σου έδινε τη δυνατότητα να πας με προέγκριση. Γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει;

Ευχαριστώ πολύ.

Εφόσον η άδεια είναι σε ισχύ τι αναθεώρηση κάνεις ? Αλλάζεις μελέτη , κάλυψη  , δόμηση ..?

Αναθεώρηση με προέγκριση δεν υπάρχει στο σύστημα.

Πάντως αν θες προέγκριση την υποβάλεις με ξεχωριστή αίτηση για να  βεβαιωθείς ως προς το αντικείμενο και την ορθότητα της αναθεώρησης που σκοπεύεις να προβείς( π.χ αν ισχύουν οι ίδιοι όροι δόμησης... ) και μπορείς να κάνεις μνεία αυτής στην Τ.Ε. της αναθεώρησης .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις: Αναθεώρηση έντυπης αδείας ΜΕ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου

ακόμη και αν δεν έχεις μεταβολή, διότι διαφορετικά προχωράει χωρίς προέλεγχο.

Αυτά βέβαια ισχύουν για κατ. 1 ή 2. Αν είσαι κατ. 3 δυστυχώς δεν το προβλέπει το σύστημα.

Edited by gamvro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Εφόσον η άδεια είναι σε ισχύ τι αναθεώρηση κάνεις ? Αλλάζεις μελέτη , κάλυψη  , δόμηση ..?

Αναθεώρηση με προέγκριση δεν υπάρχει στο σύστημα.

Πάντως αν θες προέγκριση την υποβάλεις με ξεχωριστή αίτηση για να  βεβαιωθείς ως προς το αντικείμενο και την ορθότητα της αναθεώρησης που σκοπεύεις να προβείς( π.χ αν ισχύουν οι ίδιοι όροι δόμησης... ) και μπορείς να κάνεις μνεία αυτής στην Τ.Ε. της αναθεώρησης .

 

Ναι, αλλάζω τα πάντα.

Είναι καλή ιδέα, θα κάνω προέγκριση για νεα ΟΑ και αφού πάρω και βεβαίωση όρων δομησης και ανοίξει σύστημα στη ΤΕ θα κάνω μνεία για προέγκριση. 

Ευχαριστώ πολύ. 

@gamvro 

Ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς θέλω για 3 για αυτό δεν έβρισκα κι εγώ κάτι. Αλλά η συνάδελφος πιο πάνω έδωσε καλή ιδέα. 

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι,
καταθέτω αίτηση για προέγκριση ο.α. κατ.1 και στο πεδίο Εντός Σχεδίου έχει τις εξής επιλογές:
->εντος οικισμού προ 23 χωρίς όρια
->εκτός σχεδίου περιοχή με ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ

->Εκτός Σχεδίου
->Εντος οριοθετημένου οικισμού
Το οικόπεδο βρίσκεται σε οικισμό του 85 ακτινικό! Δηλαδή έχει οριστεί ένα κέντρο στον οικισμό και υπάρχει μία ακτίνα 800 μέτρων. Εκτός της ακτίνας εξαιρούνται κατά τα γνωστά Δασικές περιοχές-περιοχές ΓΥΠ κλπ. Τι επιλέγετε σε αυτές τις περιπτώσεις? Θεωρείται οριοθετειμένος οικισμός?

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι,
καταθέτω αίτηση για προέγκριση ο.α. κατ.1 και στο πεδίο Εντός Σχεδίου έχει τις εξής επιλογές:
->εντος οικισμού προ 23 χωρίς όρια
->εκτός σχεδίου περιοχή με ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ

->Εκτός Σχεδίου
->Εντος οριοθετημένου οικισμού
Το οικόπεδο βρίσκεται σε οικισμό του 85 ακτινικό! Δηλαδή έχει οριστεί ένα κέντρο στον οικισμό και υπάρχει μία ακτίνα 800 μέτρων. Εκτός της ακτίνας εξαιρούνται κατά τα γνωστά Δασικές περιοχές-περιοχές ΓΥΠ κλπ. Τι επιλέγετε σε αυτές τις περιπτώσεις? Θεωρείται οριοθετειμένος οικισμός?

Μάλλον δεν είσαι κατηγορία 1 .

Μήπως είσαι Κατηγορία 2 χωρίς οριοθέτηση ?
α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πέραν του παραπάνω ερωτήματος, να ρωτήσω κι εγώ κάτι: για άδεια του 2020 άλλου μηχανικού που έχει έκδοθεί με ηλεκτρονικό τρόπο, αν θέλουμε να πάρουμε αντίγραφα σχεδίων, τι διαδικασία ακολουθούμε? (ΥΔΟΜ Αγίας Παρασκευής)

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

@Roy_Hobbs

Αν δεν μπορείς να τα πάρεις από τον άλλο μηχανικό, πρέπει να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με την ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα,

πέραν του παραπάνω ερωτήματος, να ρωτήσω κι εγώ κάτι: για άδεια του 2020 άλλου μηχανικού που έχει έκδοθεί με ηλεκτρονικό τρόπο, αν θέλουμε να πάρουμε αντίγραφα σχεδίων, τι διαδικασία ακολουθούμε? (ΥΔΟΜ Αγίας Παρασκευής)

ευχαριστώ

Στην παρακάτω ιστοσελίδα οποιοσδήποτε μπορεί να κατεβάσει σχέδια εκδοθέντων οικ. αδειών

https://eadeies.ypen.gr/adeiapublic/faces/main?_afrLoop=5970029589372221&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=ug46pgkrb_4

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

@Equalizer τον άλλο Μηχανικό δεν τον ξέρω. Για την ΥΔΟΜ Αγίας Παρασκευής έχω μόνο ένα mail επικοινωνίας, τηλέφωνο δεν έχω και δεν ξέρω αν το σηκώνουν! Το ερώτημα είχε να κάνει περισσότερο με το εξής: τι κάνω, πάω στην ΥΔΟΜ με USB stick και μου περνάνε τα σχέδια ή πάω εκεί και μου δίνουν μια εκτύπωση με τα κλειδιά αρχείου (βλ. παρακάτω) ή μπορεί να γίνει και από απόσταση η διαδικασία?

@venezia  τη γνωρίζω αυτή τη σελίδα, αλλά για να κατεβάσεις τα σχέδια πρέπει να έχεις το 'κλειδί αρχείου' του κάθε σχεδίου. Επιλέγοντας 'Αναζήτηση πρέξεων' (και εισάγοντας τα στοιχεία της άδειας) βλέπω ότι μπορώ να κατεβάσω μόνο στέλεχος, τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης, ενώ επιλέγοντας 'Αναζήτηση ψηφιακών εγγράφων' μου ζητάει ' κλειδί αρχείου για το κάθε σχέδιο τα οποία κλειδιά δεν έχω. Χρειάζομαι αρχιτεκτονικά σχέδια και ξυλοτύπους.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.