Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθοδήγηση για Αγορά Απαραίτητου Εξοπλισμού.


Recommended Posts

Συμπληρώνω: θα ανακοινωθεί στο μέλλον,δεν τρέχει ακόμα και θα αφορά σε επιδότηση εως 80% της αγοράς εξοπλισμού (μέχρι 20000 απο ότι έχει διαδοθεί). Υπάρχει πιθανότητα να διαφοροποιείται το ποσό για νέους μηχανικούς.

 

 

ποιες ειναι οι πηγες σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Γεια σε όλους! Θέλω να αγοράσω χωροβάτη για χάραξη έργων (είμαι νέος ΕΔΕ). Από τα λίγα που έχω ψάξει έχω δει χωροβάτες laser με ενσωματωμένο μηκυνσιόμετρο. Ισχυεί κάτι τέτοιο? Μπορώ να δίνω σημεία με το laser χωρίς κάτοπτρο ή σταδία και άρα χωρίς βοηθό και να μετρώ και απόσταση? Θα ηθελα να μου απαντήσει κάποιος με προσωπική εμπειρία (αγορά παρόμοιου όργάνου). Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θάνος

για τρέχουσες εργασίες και ως 100-200 μ ανάλογα και με τον χωροβάτη μπορείς να δουλέψεις,είναι εύχρηστο και γρήγορο

για μεγαλύτερες αποστάσεις και ακρίβειες το κόστος ανεβαίνει πολύ

για τις αποστάσεις όμως υπάρχει θέμα!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Θέλω να αγοράσω χωροβάτη για χάραξη έργων (είμαι νέος ΕΔΕ). Από τα λίγα που έχω ψάξει έχω δει χωροβάτες laser με ενσωματωμένο μηκυνσιόμετρο. Ισχυεί κάτι τέτοιο? Μπορώ να δίνω σημεία με το laser χωρίς κάτοπτρο ή σταδία και άρα χωρίς βοηθό και να μετρώ και απόσταση? Θα ηθελα να μου απαντήσει κάποιος με προσωπική εμπειρία (αγορά παρόμοιου όργάνου). Ευχαριστώ πολύ

 

Για ποιό χωροβάτη μιλάς συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλώς ήρθες . Τσέκαρε την κατηγορία Εξοπλισμός στους Τοπογράφους Μηχανικούς, υπάρχουν πολλές απόψεις που θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγαπητέ Θάνο, μήπως χρειάζεσαι Total station και όχι χωροβάτη?υπάρχει διαφορά...κατά τα άλλα οι sprinter της leica έχουν καλές κριτικές αν και δεν ξέρω κατά πόσο τελικά συμφαίρει να επενδύσεις σε χρήμα (και αν σε βοηθάει στην πράξη) η απευθείας μέτρηση μιας απόστασης όταν απαιτείται να πάρεις πολλαπλές αποστάσεις ταυτόχρονα (και μεταξύ σημείων ) πχ για τον προσδιορισμό κλίσεων μιας επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.