Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ύψος Pilotis


Charlie

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περιορισμός ως προς το ύψος της pilotis. Το ρωτάω γιατί έχω κεκλιμένο οικόπεδο και το καθαρό ύψος σε ένα επίπεδο είναι 2.70μ, ενώ σε κάποιο άλλο είναι 3.05μ.

Συνάδελφος μηχανικός μου είπε ότι πρέπει να είναι μέχρι 3μ, χωρίς να αναφέρει αν αυτό είναι το καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός.

Ο περιορισμός των 3,0μ είναι για τα υπόγεια εκτός εάν έχεις έγκριση από ΕΠΑΕ.

Μήπως μπερδεύτηκε ο συνάδελφος.

Πάντως pilotis με καθαρό ύψος 3,0μ έχω δει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 7 του ΓΟΚ αναφέρει ότι δεν προσμετρούνται στο συντ. δόμησης:

 

"ι) Ο ελεύθερος ημιϋπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (PILOTIS), εφόσον έχει: 1) επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο, 2) στάθμη δαπέδου 0,50 μ. πάνω ή κάτω (± 0,50 μ.) από την οριστική στάθμη του περιβάλλοντος εδάφους σε κάθε σημείο του, και 3) ελεύθερο ύψος τουλάχιστον το προβλεπόμενο για χώρο κύριας χρήσης και έως 3.00 μ. ή και μεγαλύτερο αν το μεγαλύτερο των 3 μέτρων κατασκευαστεί ύστερα από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε. "

 

Επομένως μπορείς να έχεις ελέυθερο ύψος Pilotis μέχρι 3 μέτρα χωρίς κάποια ιδιαίτερη διαδικασία. Μπορείς να έχεις και μεγαλύτερο ελεύθερο ύψος αν πας στην ΕΠΑΕ και αιτιολογίσεις το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.