Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ για μεταβολή προστίμου 4495


Recommended Posts

Κατόπιν ερωτημάτων μηχανικών διευκρινίζουμε ότι οι διατάξεις της παρ.2α, αρθ.2 της ΚΥΑ 27454/2631 (14/11/17) έχουν ισχύ και για την επιστροφή οριστικών δηλώσεων του ν. 4178/13 σε «Υπαγωγή».

Σε περίπτωση που από τις τροποποιήσεις της δήλωσης επέρχεται μεταβολή προστίμου > 20% (αύξηση ή μείωση) σε σχέση με το υπολογισμένο πρόστιμο κατά την προηγούμενη οριστικοποίηση της δήλωσης, απαιτείται έγκριση από την αρμόδια Επιτροπή.

Ο έλεγχος του ύψους της μεταβολής προστίμου γίνεται από τον μηχανικό-διαχειριστή της δήλωσης, ο οποίος φέρει την ευθύνη της συνολικής διαδικασίας. Η υποβολή της αίτησης προς την Επιτροπή γίνεται από τον μηχανικό μέσω της Υ.Δομ..

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 19/8/2019 at 11:03 ΜΜ, Elounda said:

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο ανάλογο  thread οπότε θα ρωτήσω εδώ. Μεταφορά από 4178 οριστική υπαγωγή σε 4495 με μεταβολή προστίμου οριακά μεν μεγαλύτερη 20 % χρειάζεται συποθα ?

Καλημέρα σας, στο ερώτημα αυτό πως θα προχωρούσατε? Θεωρώ πως δεν χρειάζεται σε περίπτωση μεταφοράς από το 4178/13 στο 4495/17 επιτροπή αν έχουν διαφορά προστίμου

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, IOANNA said:

Καλημέρα σας,

Καλημέρα!Όχι,δεν είναι για μεταφορές η επιτροπή!Είναι μόνο αν αλλάξει >20% στον ίδιο τον 4495!

Όπως διατυπώνεται στο άρθρο 2 της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631

"Το αίτημα διαβιβάζεται στην οικεία Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17 ν. 4495/2017 η οποία με βάση την αιτιολόγηση αποδέχεται ή απορρίπτει την διόρθωση των στοιχείων. Μέχρι την σύσταση της Επιτροπής Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17 ν. 4495/2017, τα αιτήματα που υποβάλλονται στο πληροφοριακό σύστημα για διόρθωση στοιχείων δηλώσεων υπαγωγής του ν. 4178/2013 ή του παρόντα
νόμου, διαβιβάζονται στο αρμόδιο ΣΥΠΟΘΑ για την αποδοχή ή μη του αιτήματος.
Σε περιπτώσεις που η διόρθωση αφορά οριστικές δηλώσεις υπαγωγής με εσφαλμένα στοιχεία τα οποία όμως δεν μεταβάλλουν το ύψος του υπολογισθέντος κατά τη δήλωση υπαγωγής προστίμου άνω του είκοσι 20 %, το αίτημα τροποποίησης γίνεται αυτόματα αποδεκτό από το πληροφοριακό σύστημα."

Άρα,η επιτροπή  εξετάζει αιτήματα του 4178 με μεταβολή >20% (που παραμένουν σε αυτόν δηλαδή) και αιτήματα του 4495 με μεταβολή >20%.

Edited by ChristinaK
edit
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας

Εχω και εγώ μια περίπτωση με αυθαίρετο  στο Ν4178 το οποίο βρισκόταν στο στάδιο της οριστικής υπαγωγής και ζήτησα να επιστρέψει στην αρχική υπαγωγή οπως και έγινε αφου πλήρωσα το παράβολο 10€ . Έκανα τις αλλαγές μου  και το πρόστιμο είναι οριακά μεγαλύτερο από το 20% του αρχικού το οποίο και εξοφλήθηκε από τον ιδιοκτήτη . Μετά από αυτό και αφού υπέβαλα όλα τα τροποποιημένα σχέδια πήγα στα αιτήματα όπου δεν υπήρχε επιλογή για υποβολή στην επιτροπή. Θεωρώντας ότι επειδή είναι ο 4178 δεν χρειάζεται καθώς το σύστημα δεν με σταμάτησε κάπου  προχώρησα πάλι στην οριστική υπαγωγή όπου και βρίσκομαι αυτή την στιγμή.   Ειμαι κάπου λάθος και τι πρέπει να κάνω. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια γιατί ο πελάτης με πιέζει. Σας ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ifanik said:

Καλημέρα σας

 

Καλησπέρα-Στον Ν.4178 δεν υπήρχε υποχρέωση έγκρισης από επιτροπή για μεταβολή του προστίμου πάνω από 20%. Αυτή η υποχρέωση μπήκε στο σύστημα με τον Ν.4495 και για τον Ν.4495.Οπότε,δεν νομίζω ότι έχεις κάνεις κάποιο λάθος...:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ifanik said:

Καλημέρα σας

Εχω και εγώ μια περίπτωση με αυθαίρετο  στο Ν4178 το οποίο βρισκόταν στο στάδιο της οριστικής υπαγωγής και ζήτησα να επιστρέψει στην αρχική υπαγωγή οπως και έγινε αφου πλήρωσα το παράβολο 10€ . Έκανα τις αλλαγές μου  και το πρόστιμο είναι οριακά μεγαλύτερο από το 20% του αρχικού το οποίο και εξοφλήθηκε από τον ιδιοκτήτη . Μετά από αυτό και αφού υπέβαλα όλα τα τροποποιημένα σχέδια πήγα στα αιτήματα όπου δεν υπήρχε επιλογή για υποβολή στην επιτροπή. Θεωρώντας ότι επειδή είναι ο 4178 δεν χρειάζεται καθώς το σύστημα δεν με σταμάτησε κάπου  προχώρησα πάλι στην οριστική υπαγωγή όπου και βρίσκομαι αυτή την στιγμή.   Ειμαι κάπου λάθος και τι πρέπει να κάνω. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια γιατί ο πελάτης με πιέζει. Σας ευχαριστώ θερμά

Απ' όσο θυμάμαι στο 4178 δεν βγάζει το σύστημα κάποια προειδοποίηση για την μεταβολή οπότε θα πρέπει να μεριμνήσεις εσύ ώστε να το περάσεις από επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Απ' όσο θυμάμαι στο 4178 δεν βγάζει το σύστημα κάποια προειδοποίηση για την μεταβολή οπότε θα πρέπει να μεριμνήσεις εσύ ώστε να το περάσεις από επιτροπή.

Υπήρχε επιτροπή για τον 4178?Ζητώ συγγνώμη,ήμουν σίγουρη πως δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνεις στο σύστημα δεν έχει την ανακοίνωση πάνω-πάνω ότι η μεταβολή του 20% στο πρόστιμο περνάει από επιτροπή και για τον 4178 πλέον; Γι' αυτό το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.