Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ για μεταβολή προστίμου 4495


Recommended Posts

27 λεπτά πριν, thymios said:

...

Υπάρχει κάποια νεώτερη ενημέρωση που δεν γνωρίζω; ....

μπα..... δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι νεότερο επ αυτού και δεν υπήρξε κάποια έντονη ανάγκη να υπάρξει.

Για επιβεβαίωση επικοινώνησε με το HELP ντεσκ στο ΤΕΕ.... είναι από τα ζητήματα που γνωρίζουν να σε ενημερώσουν.

 

(οπότε ενημέρωσε κι εσυ μετά εδώ μπας και κάποιος επόμενος αγχωμένος για τις "πιέσεις" του χρειαστεί)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις καινούργια δήλωση εξαρχής?

 

34 λεπτά πριν, Πάνος said:

Γιατί δεν κάνεις καινούργια δήλωση εξαρχής?

Γιατί έχει ήδη πληρωθεί όλο το πρόστιμο.

Εντωμεταξύ επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ (ναι, κι όμως το σήκωσαν με την πρώτη) και δεν έχουν καμία απολύτως ενημέρωση. Δεν γνώριζαν για τα περί μεταφοράς αρμοδιοτήτων στην ΥΔομ, ενώ με ενημέρωσαν οτι ναι μεν υπάρχει το συστημικό σφάλμα και το έγγραφο απόφασης της επιτροπής δεν φαίνεται ως υποχρεωτικό, ωστόσο αν προχωρήσει η δήλωση χωρίς αυτό, θα ελεγχθεί και θα απορριφθεί από το ίδιο το ΤΕΕ.

Κι εμείς οι ιδιώτες μηχανικοί για μια ακόμη φορά στη μέση και με τα χέρια δεμένα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Πάνος said:

Γιατί δεν κάνεις καινούργια δήλωση εξαρχής?

 

Γιατί έχει ήδη πληρωθεί όλο το πρόστιμο.

Εντωμεταξύ επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ (ναι, κι όμως το σήκωσαν με την πρώτη) και δεν έχουν καμία απολύτως ενημέρωση. Δεν γνώριζαν για τα περί μεταφοράς αρμοδιοτήτων στην ΥΔομ, ενώ με ενημέρωσαν οτι ναι μεν υπάρχει το συστημικό σφάλμα και το έγγραφο απόφασης της επιτροπής δεν φαίνεται ως υποχρεωτικό, ωστόσο αν προχωρήσει η δήλωση χωρίς αυτό, θα ελεγχθεί και θα απορριφθεί από το ίδιο το ΤΕΕ.

Κι εμείς οι ιδιώτες μηχανικοί για μια ακόμη φορά στη μέση και με τα χέρια δεμένα...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Πάνος said:

....

Εντωμεταξύ επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ (ναι, κι όμως το σήκωσαν με την πρώτη)....

 

1 ώρα πριν, thymios said:

...

Εντωμεταξύ επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ (ναι, κι όμως το σήκωσαν με την πρώτη) ...

@Πάνος και @thymios .... Υπάρχει κάποιος αντίλαλος ή κάτι άλλο και έχετε και τα 2 user name το ίδιο κείμενο στο ποστ ??

Link to comment
Share on other sites

Διπλό λογαριασμό σίγουρα δεν έχω, ποσω μάλλον να ρωτούσα τον εαυτό μου!

Κάτι έκανα λάθος και δεν ξέρω τι. Μου κάνει εντύπωση που συνέβη κάτι τέτοιο. Συγνώμη για την αναστάτωση, το κείμενο είναι δικό μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς τελικά πόσο καιρό παίρνει η όλη διαδικασία; Μπορούμε να κάνουμε κάτι ή απλά περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

να σας πω και γω ένα προβληματισμό μου, καταρχήν και γω δεν κατάλαβα πως έγινε αυτό με τα 2 user name πιο πάνω που δημοσιεύουν το ίδιο κείμενο αλλά τέλος πάντων. Ηθελα να πω πως αλλάζω μια δήλωση πρέπει γιατί την έλενξε μηχανικός αγοραστή και συμπληρωματικά μου ζήτησε να συμπληρώσω στην δήλωση κάποιες κατασκευές με αναλυτικό, (μικρές διαφορές στις όψεις και κάποιες πόρτες σε εσωτερικούς τοίχους που δεν είχα δείξει.-
Το πρόβλημα μου είναι ότι το πρόστιμο μεταβάλλεται >20% Οπότε αντιμετωπίζω ζήτημα καθώς βιάζει η ρύθμιση γιατί το ακίνητο πρέπει να μεταβιβασθεί και κατόπιν ζητείται η έγκριση της επιτροπής όπως μας ενημερώνει η ειδοποίηση ΤΕΕ όταν ζητάμε ηλεκτρονικά η δήλωση να επιστρέψει σε "υπάγωγή" και σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ θα πρέπει να εγκρίνει το ΣΥΠΟΘΑ και μάλιστα λένε κάποιοι ότι η αρμοδιότητα να εγκρίνει θα μεταφερθεί, μεταφέρθηκε - Δεν Ξέρω.- - στις ΥΔΟΜ... τώρα τι μπορώ να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

... έλενξε μηχανικός αγοραστή και συμπληρωματικά μου ζήτησε να συμπληρώσω στην δήλωση κάποιες κατασκευές με αναλυτικό, (μικρές διαφορές στις όψεις και κάποιες πόρτες σε εσωτερικούς τοίχους που δεν είχα δείξει.-
Το πρόβλημα μου είναι ότι το πρόστιμο μεταβάλλεται >20% ...

Μια διαφορά με αναλυτικό και πόρτες σε εσωτερικούς τοίχους δεν παράγουν πρόστιμο λογικά θα πρέπει να υπήρχαν κι άλλα λάθη ή κενά για να βγει το πρόστιμο >20% αύξηση....

Οπότε τώρα περιμένεις εσύ και ο εργοδότης σου, την απαιτούμενη διαδικασία ελέγχου από ΣΥΠΟΘΑ..... 

Στην τελική πιο καλά που το πρόβλημα εντοπίστηκε από τον συνάδερφο πριν την μεταβίβαση διότι μετά (και εφόσον υπάρχουν οι όποιες παραβάσεις) θα ήταν σημαντικά πιο δύσκολα όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Δεν νομίζω να μην βγει το πρόστιμο >20%. Καθώς το ακίνητο μόνο μια διαφορετική διαμερισμάτωση είχε, τώρα που θα προσθέσω ότι ορισμένες τζαμαρίες φτιάχτηκαν λίγο διαφορετικά σχετικά με το πως τις απεικονίζει η οικ. Άδεια, δεν θα προκύψει πρόστιμο μεγαλύτερο από το 20% του 200€ ?
 

Edited by Arche
Καλύτερη σύνταξη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Arche said:

....δεν θα προκύψει πρόστιμο μεγαλύτερο από το 20% του 200€ ?
 

μ αρέσει που βάζεις και ερωτηματικό μπρε....

λες και ξέρουμε εμείς το ποσό του αρχικού προστίμου για να σου απαντήσουμε αν θα βγει > 20% από κάποιο ποσό που δεν γνωρίζουμε καν .....

Αφού είναι δική σου υπαγωγή εύκολα το τσεκάρεις και μόνος σου και θα ξέρεις μόλις το κάνεις αυτόν τον απλούστατο υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.