Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ για μεταβολή προστίμου 4495


Recommended Posts

Μα φυσικά Άκη,δεν αμφισβήτησα εσένα,εμένα πρέπει να μου δημιουργήθηκε λάθος εντύπωση για αυτό...και ζητώ συγγνώμη από τον συνάδελφο για την λάθος απάντηση.Καλησπέρα!:)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα Χριστίνα, απλά και μένα μου κάνει εντύπωση γιατί το σύστημα στο 4178 δεν ειδοποεί σε περίπτωση που επέρχεται μεταβολή άνω του 20% ίσως γιατί μπήκε εκ των υστέρων η απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά λίγη βοήθεια γιατί κάπου εδώ χάθηκα. Ο 4178 ΒΓΆΖΕΙ μήνυμα ότι μεταβολή άνω του 20% κλπ..(το λέω γιατί παραπάνω αναφέρεται ότι δεν βγάζει) εδώ λοιπόν τι γίνεται?? καταρχάς είναι επί του αρχικού και όχι κατόπιν εφάπαξ πληρωμής οπού έχει απομειωθει το πρόστιμο) πως περαιώνουμε??? (έχω μάλιστα κατ 5).Θα πρέπει να περάσει από ΣΥΠΟΘΑ γιατί έχω ακούσει 2-3 μήνες αναμονή.. δεν σε αφήνει να περαιώσεις δλδ χωρίς την έγκριση??

Edited by lia11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/9/2020 at 2:32 ΠΜ, lia11 said:

Θα πρέπει να περάσει από ΣΥΠΟΘΑ γιατί έχω ακούσει 2-3 μήνες αναμονή.. δεν σε αφήνει να περαιώσεις δλδ χωρίς την έγκριση??

Πρέπει να περάσεις από τη διαδικασία. Στην περιοχή μου δεν αργεί πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Καλημέρα, σε δήλωση σε καταστάση υπαγωγής με ένα φύλλο καταγραφής όπου το πρόστιμο εξοφλήθηκε με το πάραβολο θέλω να προσθέσω ένα φκ που θα μεταβάλλει το πρόστιμο >20%. Θα μου ζητήσει έγκριση επιτροπής κατά την οριστικοποίηση ή αυτό ισχύει μόνο για περιπτώσεις επιστροφής δήλωσης από οριστική σε υπαγωγή; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ioanna_t said:

 

Καλημέρα, σε δήλωση σε καταστάση υπαγωγής με ένα φύλλο καταγραφής όπου το πρόστιμο εξοφλήθηκε με το πάραβολο θέλω να προσθέσω ένα φκ που θα μεταβάλλει το πρόστιμο >20%. Θα μου ζητήσει έγκριση επιτροπής κατά την οριστικοποίηση ή αυτό ισχύει μόνο για περιπτώσεις επιστροφής δήλωσης από οριστική σε υπαγωγή; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γειά σου, αν είσαι σε υπαγωγή χωρίς να έχεις οριστικοποιήσει δεν θα σου ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

2 λεπτά πριν, akis73 said:

Γειά σου, αν είσαι σε υπαγωγή χωρίς να έχεις οριστικοποιήσει δεν θα σου ζητήσει.

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου, το πρόστιμο του οποίου μεταβλήθηκε από 550 στα 720 ευρω , δηλαδή 30% . Βάζω τα πραγματικά πρόστιμα για να αντιληφθούμε πόσο κουτό είναι τελικά το 20%, ειδικά σε τόσο μικρά πρόστιμα.

Αντιλαμβάνομαι οτι πρέπει να απευθυνθώ στο ΣΥΠΟΘΑ . Αυτό από μόνο του είναι ένα βουνό, αφού όσοι έχουμε ασχοληθεί στο παρελθόν, γνωρίζουμε τους χρόνους...Τελικά από το ΣΥΠΟΘΑ Β λαμβάνω ανεπίσημη ενημέρωση οτι δεν συνεδριάζει, γιατί οι αρμοδιότητες ΘΑ μεταφερθούν στην Υ.Δομ.

Μέσα σε όλα αυτά οι πελάτες πιέζουν γιατί θέλουν να πουλήσουν, οι αγοραστές το ίδιο, η Συμβολαιογράφος επίσης.

Το καλύτερο απ όλα; Ενώ η μετατροπή σε οριστική υπαγωγή γίνεται μόνο κατόπιν αιτήματος κτλ, στα υποχρεωτικά αρχεία δεν έχει επιλεγεί το σχετικό έγγραφο και προφανώς δεν κρίνεται ως υποχρεωτικό!

Υπάρχει κάποια νεώτερη ενημέρωση που δεν γνωρίζω; Μπορώ πχ να κάνω την οριστική υπαγωγή αλλά όχι περαίωση, και να επισυνάψω την απόφαση της επιτροπής ΟΤΑΝ συνεδριάσει η αρμόδια επιτροπή;

Αλλιώς μιλάμε για καθυστέρηση μηνών...

Εντωμεταξύ είναι αστείο να μην δίνεται η δυνατότητα για βεβαίωση, τη στιγμή που σε άλλες περιπτώσεις αρκεί η πληρωμή του 30% του προστίμου...

Edited by thymios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.