Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ -ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα παρακαλούσα για την βοήθειά σας...

Σε πελάτες που βρίσκονται στο στάδιο της υλοποίησης για το εξοικονομώ  πρέπει να προμηθεύσω κλιματιστικά.

Στο ΠΕΑ που έχει συνταχθεί ζητείται  κλιματιστικό με 2,6<Ρ<3,5.

Εγώ θέλω να προμηθεύσω ένα κλιματιστικό της DAIKIN με ισχύ 2,5 / 2,8 (ψύξη / θέρμανση). Ο ενεργειακός επιθεωρητής μου λέει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού υπολογίζει με τον τύπο 9.000btu / 3410 = 2,639. Από την μια δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αφού αυτός θα συντάξει και το δεύτερο πιστοποιητικό, αλλά φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα και δεν μπορέσω να πληρωθώ.

Θα με βοηθούσε η γνώμη σας καθώς λόγω ειδικότητας δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις επιλέξιμες παρεμβάσεις της κατηγορίας 3 (πλην των 3.ΣΤ και 3.Η), όσον αφορά την ένταξη της Ισχύος P στις κατηγορίες δαπάνης Ι ως VIII, αυτή αφορά την αναγραφόμενη τιμή στο Δελτίο Προϊόντος ως εξής:

  • Για την υποκατηγορία 3.Z: Το φορτίο σχεδιασμού (Design load) για την λειτουργία της ψύξης. Για τις περιπτώσεις που έχει επιλεγεί η τοποθέτηση κλιματιστικών τύπου multi split, η κατάταξη στις κατηγορίες δαπάνης I έως III, γίνεται λαμβάνοντας υπόψη το φορτίο σχεδιασμού της εξωτερικής μονάδας, ανεξαρτήτως του αριθμού των εσωτερικών μονάδων.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 24/10/2018 at 1:57 ΜΜ, dimkourt said:

Για τις επιλέξιμες παρεμβάσεις της κατηγορίας 3 (πλην των 3.ΣΤ και 3.Η), όσον αφορά την ένταξη της Ισχύος P στις κατηγορίες δαπάνης Ι ως VIII, αυτή αφορά την αναγραφόμενη τιμή στο Δελτίο Προϊόντος ως εξής:

  • Για την υποκατηγορία 3.Z: Το φορτίο σχεδιασμού (Design load) για την λειτουργία της ψύξης. Για τις περιπτώσεις που έχει επιλεγεί η τοποθέτηση κλιματιστικών τύπου multi split, η κατάταξη στις κατηγορίες δαπάνης I έως III, γίνεται λαμβάνοντας υπόψη το φορτίο σχεδιασμού της εξωτερικής μονάδας, ανεξαρτήτως του αριθμού των εσωτερικών μονάδων.

Που ακριβώς το βρίσκουμε αυτό το σημείο στον οδηγό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Fade2Black said:

Που ακριβώς το βρίσκουμε αυτό το σημείο στον οδηγό;

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukriniseis-gia-themata-pistopoieseon-kai-epileximotetas

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimkourt said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν το είχα δει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 5 months later...

τα κλιματιστικα τα 3 που δίνει το πρόγραμμα πρέπει υποχρεωτικά να έχουν πιστοποιηση eurovent? Είναι σίγουρος κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.