Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ και Συμβολαιογράφοι...


mechgiann

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω αναλάβει την έκδοση ΠΕΑ για ένα κτίριο που πωλείται το οποίο αποτελείται από 3 διαμερίσματα με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Είμαι σε διαφωνία με τη συμβολαιογράφο που θα κάνει τη μεταβίβαση. Αυτή ζητάει να εκδοθούν 3 ΠΕΑ, ένα για κάθε διαμέρισμα

Εγώ θέλω να εκδόσω 1 ΠΕΑ για ολόκληρο το κτίριο. Πως μπορώ να αποδείξω ότι μπορώ να εκδόσω το ΠΕΑ?

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος? κατι που να τις δείξω για να την πείσω?

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Δεν ξέρω εσεις πως το αντιμετωπίζετε, αλλά εγώ έχω πρόβλημα με τους συμβολαιογράφους.

Τελευταίο περιστατικό πριν 2 μέρες, που αφορά μεταβίβαση διαμερίσματος.

Συγκεκριμένα, το διαμέρισμα βάσει μέτρησης μηχανικού και έκδοση βεβαίωσης, βρέθηκε 47τμ (κτηριοδομικά και πολεοδομικά), λαμβάνοντας υπόψη το πάχος στους τοίχους του κλιμακοστασίου και του φωταγωγού κατά το 1/2, ενω κατά ΚΕΝΑΚ, λαμβάνεται ολόκληρο το πάχος.

Αποτέλεσμα αυτού να προκύπτει η ΘΖ 47,63τμ...στέλνω το ΠΕΑ στη μ@λ@κο συμβολαιογράφο να κάνει την προεργασία και μου στέλνει μήνυμα οτι δεν δέχεται να υπάρχει απόκλιση ως προς τα τμ της βεβαίωση του συναδέλφου, δηλ. απαιτεί στο ΠΕΑ να γράφει 47τμ 😡

Της στέλνω την εγκύκλιο 10/2011, που είναι σε ισχύ (είναι?), που αναφέρει οτι αποκλειστική αρμοδιότητα των συμβολαιογράφων είναι να τσεκάρουν τη γνησιότητα του ΠΕΑ απο το σύστημα και να αναγράφουν τον αριθ. πρωτοκόλλου και αριθ. ασφαλείας καθώς και την εγκύκλιο του Νοέμβρη 2019, που αναφέρει οτι τα τμ του ΠΕΑ δεν συμφωνούν με τα τμ του κτηριοδομικού κανονισμού!!!

Αφού της ειπα οτι αφου δεν γνωρίζει στοιχεία του <δημοτικού> για σύνταξη συμβολαίου, φαντάζομαι τι <τέρατα> θα είναι τα άλλα που γράφει και δεν κάνει για αυτή τη δουλειά ... στο τέλος βριστήκαμε.

 

Απο την άλλη, ο πωλητής θέλει να προχωρήσει μέχριε 31/3 για να αποφύγει την ηλεκτρονική ταυτότητα και κάθε τόσο με ζαλίζει στο τηλ., να κάνω ανάκληση και να γράψω 47τμ αντι 47,63τμ., τι να πω ρε γαμώτο!!

Έχω κάπου λάθος συνάδελφοι στο σκεπτικό που ανέφερα ή μου διαφεύγει κάποια διάταξη που λέει αυτό που ισχυρίζεται η συμβολαιογράφος?

 

Ευχαριστώ και κάθε άποψη δεκτή...

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου διαφεύγει τίποτα απολύτως …..

Ειναι υποχρεωμένη τα δεχθεί το ΠΕΑ που έχεις εκδόσει …

Είναι σύνηθες πρόβλημα με τους συμβολαιογράφους (ευτυχώς με ένα μικρό ποσοστό) που θεωρούν τον εαυτό τους φωτεινό παντογνώστη και συγγενή του Πάπα …..

Έχω τσακωθεί αρκετές φορές …. Μία μου είχε ζητήσει 2 πρωτότυπα ΠΕΑ….

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dib said:

Ευχαριστώ και κάθε άποψη δεκτή...

Καλημέρα. Δες μήπως (το 'μήπως' είναι περιττό αλλά μπαίνει για λόγους ευγένειας) η Εγκύκλιος ΥΠΕΝ/ΔΕΠΕΑ/111748/705 με ημερομηνία 19-11-2020 στη σελίδα 7 λύνει τα χέρια τα δικά σου και της συμβολαιογράφου ταυτόχρονα σε win-win κατάσταση. 

 

'Σημειώνεται ότι, η επιφάνεια κτιριακής μονάδας όπως αναγράφεται στο ΠΕΑ δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την επιφάνεια της κάθε ιδιοκτησίας (όπως δηλώνεται στα συμβόλαια, οικοδομική άδεια, περουσιολόγιο κλπ), διότι ο τρόπος μέτρησης της επιφάνειας - των εξωτερικών ορίων του κτιρίου / κτιριακής μονάδας, είναι διαφορετικός κατά τον ΚΕΝΑΚ από τον Οικοδομικό Κανονισμό. Επισημαίνεται ότι η ωφέλιμη επιφάνεια που αναγράφεται στο ΠΕΑ, μπορεί να περιλαμβάνει επιφάνειες οι οποίες δεν προσμετρώνται στον σ.δ. (παρ.6 , άρθρο 11 του ν. 4067/2012).'

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος έχει πάντα το "αλάνθαστο", οπότε είτε πας με τα νερά του είτε τα χαλάτε και δουλειά δεν γίνεται!!!

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο (ίσως ένα τοις εκατό) να τον πείσεις!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο Πανελλήνιος σύλλογος συμβολαιογράφων που μπορεί να απευθυνθεί η ¨αλανθαστη¨ …..

Ενημερώνεις τον δικηγόρο του πελάτη σου ότι η συμβολαιογράφος έχει δική της προσωπική ερμηνεία των εγκυκλίων και άσε τους να τα βρουν μεταξύ τους….

Εγώ δεν θα άλλαζα σωστό ΠΕΑ για κανέναν απολύτως λόγο…..

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pggiotas said:

Δεν σου διαφεύγει τίποτα απολύτως …..

Ειναι υποχρεωμένη τα δεχθεί το ΠΕΑ που έχεις εκδόσει … Έτσι ξέρω κι εγω

Είναι σύνηθες πρόβλημα με τους συμβολαιογράφους (ευτυχώς με ένα μικρό ποσοστό) που θεωρούν τον εαυτό τους φωτεινό παντογνώστη και συγγενή του Πάπα ….. Ναι συμφωνώ απολύτως

Έχω τσακωθεί αρκετές φορές …. Μία μου είχε ζητήσει 2 πρωτότυπα ΠΕΑ…. Εδω συνάδελφε θα συμφωνήσω μαζί της κι όχι με σένα, πάντα 2 πρωτότυπα δίνω στις μεταβιβάσεις και θεωρώ οτι είναι το σωστό, αλλά έχω ακούσει κι απο άλλους συνάδελφους που δίνουν 1 + 1(φωτοτυπία) και κάποιοι/ες τα δέχονται... είναι που θα πέσεις!

Ευχαριστώ @pggiotas

4 ώρες πριν, [email protected] said:

'Σημειώνεται ότι, η επιφάνεια κτιριακής μονάδας όπως αναγράφεται στο ΠΕΑ δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την επιφάνεια της κάθε ιδιοκτησίας (όπως δηλώνεται στα συμβόλαια, οικοδομική άδεια, περουσιολόγιο κλπ), διότι ο τρόπος μέτρησης της επιφάνειας - των εξωτερικών ορίων του κτιρίου / κτιριακής μονάδας, είναι διαφορετικός κατά τον ΚΕΝΑΚ από τον Οικοδομικό Κανονισμό. Επισημαίνεται ότι η ωφέλιμη επιφάνεια που αναγράφεται στο ΠΕΑ, μπορεί να περιλαμβάνει επιφάνειες οι οποίες δεν προσμετρώνται στον σ.δ. (παρ.6 , άρθρο 11 του ν. 4067/2012).'

Ευχαριστώ @[email protected]

Αυτή τη παράγραφο της σελ. 7 της έστειλα στο αρχικό μου μήνυμα που έγραψα, αλλά ούτε αυτό το δέχτηκε! Σε κάποια φάση στη κουβέντα που κάναμε, μου είπε και για το 2% της ανοχής που υπάρχει, που εν προκειμένω στα 47τμ είναι 0,94τμ > 0,63τμ που έχω βάλει εγω, άρα και πάλι είμαι καλυμμένος, αλλά τίποτα ρε παιδί μου.... μιλάμε για πολύ μουλάρωμα! 😡

 

42 λεπτά πριν, pggiotas said:

Υπάρχει και ο Πανελλήνιος σύλλογος συμβολαιογράφων που μπορεί να απευθυνθεί η ¨αλανθαστη¨ ….. Μου είπε οτι έστειλε μήυα στο νομικό τμήμα των συμβολαιογράφων και θα μου απαντήσει!

Ενημερώνεις τον δικηγόρο του πελάτη σου ότι η συμβολαιογράφος έχει δική της προσωπική ερμηνεία των εγκυκλίων και άσε τους να τα βρουν μεταξύ τους…. Μπράβο συνάδελφε, αυτό δεν το σκέφτηκα!

Εγώ δεν θα άλλαζα σωστό ΠΕΑ για κανέναν απολύτως λόγο…. Της ίδιας γνώμης είμαι κι εγω... ας μην κάνουν ποτέ μεταβίβαση !!!!!

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τεκμηριώνεις την άποψή σου, δεν τη ρωτάς πώς τεκμηριώνει τη δική της?

Οι συμβ/φοι δεν φοβούνται το σύλλογό τους αλλά τον εισαγγελέα. Για ρίξε κανα τροχιοδεικτικό προς αυτή την κατεύθυνση...

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.