Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

τοιχιο σκάλας


sultanos

Recommended Posts

καλημέρα !

σε οριζόντιο επίπεδο θα κατέβω 1.40 για να δημιουργήσω υπόγειο με αναδομή 1.20 Β/Χ

θα έχω ράμπα καθόδου στο γκαράζ και εξωτερική σκάλα καθόδου για το λεβητοστάσιο .

θα πρέπει να στηρίζω αυτήν την ράμπα για 5.6 μ με κλίση 25% , και την σκάλα για 3.7 μ.

Τί πάχος πρέπει να έχουν αυτοί οι τοίχοι κατά την γνώμη σας ?

ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω, σαν άσχετος με το θέμα, αλλά νομίζω αυτά είναι προβλήματα που βγαίνουν με υπολογισμό.

Αν θέλεις εμπειρική απάντηση μπορώ να ρωτήσω τον αλβανό, που με εξυπηρετεί σε διάφορα μερεμέτια...

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στον Αλβανό και σε κάθε Αλβανό και Έλληνα , εμείς πρέπει να πούμε τί θα κάνει και όχι το ανάποδο !

μπορεί να μήν το γνωρίζουμε , όμως πρέπει να το καταλάβουμε !

εμείς πάμε φυλακή και όχι κάποιος άλλος που στο τέλος θα πεί ……. ο μηχανικός μου το είπε !

 

Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα δεν θα έχει τον αναγκαίο οπλισμό για την στήριξη της και θες να της στηρίξεις σε τοίχο?? (ή τοιχίο?)

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως η κλίμακα θα είναι οπλισμένη , απλά έλεγα  πως αφού θα κατέβω 1.40 παράλληλα με το κτίριο ,από την μία μεριά θα έχω το κτίριο ….. από την άλλη δεν πρέπει να φτιάξω και το τοιχίο …… ?

Link to comment
Share on other sites

Ε φτιάξε και ένα τοιχίο, τσάμπα είναι αλλά η κλίμακα ο οπλισμός της λογικά θα δένει αρχή και τέλος και όχι στο τοιχίο… οπότε οκ ναι βοηθά και αυτό στα φορτία μεν αλλά τι θες να υπολογίσεις δε …

Link to comment
Share on other sites

μην χλευάζεις τις απορίες μου ….. κάπου μάλλον έχω μπλοκάρει γιαυτό γράφω !

δεν είπα πως θα οπλιστεί η κλίμακα στον τοίχο ….

απλά λέω πως μπορεί να γίνει αυτή η σκάλα και η ράμπα ? τη θα έχουν για εσένα ? το χώμα ? 

κάτι δεν βλέπω σωστά μάλλον … κάπου κόλλησα !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

με το συμπάθιο μεν.. αλλά δεν σε χλεύασα σε τίποτα...

Δεν ξέρω γιατί έβγαλες αυτή την μύγα (και ναι αυτό είναι χλεύασμα) αλλά δεν με αφορά άλλο.

Κάνε ότι νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.