Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέρμανση


john347

Recommended Posts

Καλημέρα σας θέλω να κάνω μια ερώτηση για μια απορία που έχω 

Είμαστε δύο μονοκατοικίες που έχουμε κοινό ξυλολέβητα Foculus 40KW και ένα δοχείο αδρανείας 1000LIT με την καύση των ξύλων το μόνο θέμα που είχαμε ήταν η μεταφορά των ξύλων 

το στοίβιασμα των ξύλων και η τοποθέτηση στον ξυλολέβητα καθώς και η στάχτη και η βρωμιά.

Τον Απρίλιο του 2018 και μετά από έξι χρονιές πήραμε την απόφαση και μετατρέψαμε τον ξυλολέβητα σε πελλετ  χωρίς να πειράξουμε την υδραυλική εγκατάσταση που έχει ως εξής δύο κυκλοφορητές πάνω στο δοχείο που ανάβουν απο τους θερμοστατες χώρου της κάθε οικίας ένας κυκλοφορητής στον λέβητα που ανάβει από τον πίνακα του λέβητα και μια τρίοδη βάνα μίξεως .

Το πρόβλημα που έχω είναι το έξης όταν ο λέβητας φτάσει στους βαθμούς που έχω επιλέξει π.χ 65c και ο θερμοστάτης που έχει στο πάνελ του λέβητα για τον κυκλοφορητή  στους π.χ 60c   ο κυκλοφορητής στέλνει τα νερά στο δοχείο μέχρι να φτάσει στους 58c η θερμοκρασία στο πάνελ  μετά σταματά και κρατά τα υπόλοιπα νερά στον λέβητα από το δοχείο τα σπίτια τραβάνε τα ζεστά νερά και το δοχείο κρυώνει δεν παίρνει αλλά ζεστά από τον λέβητα καθώς θα πρέπει να κρυώσουν  και τα νερά του λέβητα  για να ξανά λειτουργήσει ο λέβητας να φτάσει στους 60+ και να δουλέψει ο κυκλοφορητής .

Τι πρέπει να κάνω ώστε να έχω όλα τα νερά από το λέβητα   

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας αλλά να ρωτήσω η τρίοδη βάνα ανοίγει στους 58c επηρεάζει την όλη λειτουργία του συστήματος ή δεν έχει σχέση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2018 at 1:13 ΜΜ, john347 said:

Τι πρέπει να κάνω ώστε να έχω όλα τα νερά από το λέβητα   

Με επιφύλαξη και περιμένοντας το μονογραμμικό που σου ζητάει ο συνάδελφος σου λέω να ανεξαρτητοποιήσεις την λειτουργία του κυκλοφορητή από το πάνελ του λέβητα. Σε παρόμοια συστήματα με δοχείο αδράνειας στην προσαγωγή σταματάει ο καυστήρας και όχι ο κυκλοφορητής. Αυτός δουλεύει με συγκριτή.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας το πάνελ που τοποθετήθηκε μαζί με το μηχανισμό  του καυστήρα πέλλετ είναι το PWC - 2500 MASTER το οποίο έχει λειτουργία για το πέλλετ

αλλά για το σχέδιο αδυνατώ προς το παρών μιας και βρίσκομαι έκτος Θεσσαλονίκης αυτές της μέρες με την πρώτη ευκαιρία θα δω και θα σχεδιάσω την συνδεσμολογία

της υδραυλικής εγκατάστασης του λεβητοστασίου.

Ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας μετά από ένα σχεδόν χρόνο σας αναρτώ το σχέδιο του λεβητοστασίου και θέλοντας να κάνω μια ερώτηση αν πρέπει να ακυρώσω το δοχείο αδρανείας 

Ευχαριστώ..

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ξέχασα της επιστροφές του κρύου από της οικίες που πηγαίνουν στο κάτω μέρος του δοχείου αδρανείας 

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by john347
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.