Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος εγκατάστασης συστήματος θέρμανσης (υπερβολικό;;)


magos88

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

πρώτη φορά κλήθηκα σε προσφορά ανακαίνισης να κάνω πλήρη εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης με φυσικό αέριο σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, 80τμ. Οι αναμονές είναι ήδη στο μπαλκόνι και θα χρειαστεί τοποθέτηση του λέβητα, σωληνώσεις και τερματικά σώματα (9 σώματα 90άρια τρίστηλα). Για την τοποθέτηση θα χρησιμοποιηθούν γερμανικές σωληνώσεις (όχι τουμποράματα). Φυσικά υπάρχουν πολλές παράμετροι που ισχύουν, και αφού δεν έχω εμπειρία δεν μπορώ να κρίνω, αλλά το κόστος που μου ανέφερε ο υδραυλικός για το σύνολο των εργασιών και τα υλικά, είναι 5500€. Στην αρχή μου φάνηκε λογικό, όταν όμως μίλησα με τον πελάτη και μου είπε πως του φαίνεται υπέρογκο, άρχισα να το ψάχνω και είδα πως το κόστος των υλικών δεν είναι και τόσο υψηλό. Ο υδραυλικός συγκεκριμένα μου είπε πως για τον εαυτό του υπολογίζει μόνο 400€ και ότι τα υλικά μου τα δίνει στο κόστος αγοράς! Ναι, ξέρω πως αυτό δεν ισχύει, αλλά επειδή συνεργαζόμαστε χρόνια σε απλές υδραυλικές εγκαταστάσεις, φοβάμαι πως εκμεταλλεύτηκε την άγνοια μου στο θέμα της θέρμανσης και μου τα φούσκωσε πολύ.

Κάποια συμβουλή;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.