Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Έχω στείλει στον γραφείο ΓΟΚ με email το παρακάτω κείμενο/ερώτηση και περιμένω απάντηση την οποίαν και θα γνωστοποιήσω εδώ

Quote

Στον ΝΟΚ διαβάζω τα παρακάτω:

Σύμφωνα με το άρθρο 2 §57
« ...Παθητικά ηλιακά συστήματα ψύξης ή θέρμανσης είναι οι κατασκευές ή οι εγκαταστάσεις που αξιοποιούν την ηλιακή ενέργεια και αποτελούν συστατικά μέρη του κτιρίου. Οι βασικές κατηγορίες είναι : (...) β. Συστήματα έμμεσου ηλιακού οφέλους (όπως ηλιακός χώρος ... κλπ.)...»

Σύμφωνα με το άρθρο 17 § 7.η του ΝΟΚ όπως τροποποιήθηκε με τον Ν.4759/20
« Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παρ. 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές:
η) Εγκαταστάσεις παθητικών ή ενεργητικών ηλιακών συστημάτων, αντιθορυβικών συστημάτων, κλιματιστικών και αντλιών θερμότητας, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς, ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής.» άρα και ο Ηλιακός Χώρος

Οι λεπτομέρειες του τι είναι ο Ηλιακός Χώρος περιγράφονται στην TOTEE 20702-5/2010

Προβλήθηκε ο ισχυρισμός ότι τα όσα αναφέρονται στο άρθρο 17 § 7η δεν συμπεριλαμβάνουν τον Ηλιακό Χώρο εξαιτίας της ατυχούς διατύπωσης του άρθρου 11 § 6.ιστ του ΝΟΚ που γράφει ότι στο σ.δ. δεν προσμετρώνται « .... Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16, 17 και 19(όχι ΕΚΤ) με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά, πλην του ηλιακού χώρου.»
Θα ήθελα να επισημάνω ότι προφανώς η διατύπωση αυτή εξαιρεί τον Ηλιακό Χώρο όχι από την μη προσμέτρηση στον σ.δ. αλλά από την υποχρέωση των ελαχίστων διαστάσεων που προβλέπονται στα άρθρα 16, 17 και 19 και που δεν αφορούν (προφανώς) τον ηλιακό χώρο (του οποίου δεν γίνεται καν μνεία στα άρθρα αυτά) αλλά τις άλλες κατασκευές και συστήματα
Η συγκεριμένη ερμηνεία του άρθρου 11 § 6.ιστ του ΝΟΚ (λανθασμένης κατ' εμέ αλλά και άλλους μηχανικούς με τους οποίους το συζήτησα) και η επακόλουθη προσμέτρηση του Ηλιακού Χώρου στον σ.δ. θα δημιουργούσε αντίφαση με τα προηγούμενα άρθρα του ΝΟΚ που ανέφερα και τη γενικότερη φιλοσοφία του νόμου όσον αφορά τα Παθητικά ηλιακά συστήματα.
Θα παρακαλούσα για μια επιβεβαίωση της ανωτέρω ερμηνείας μου ότι ο Ηλιακός Χώρος δεν προσμετράται στον σ.δ. ή αλλιώς για μια τεκμηριωμένη αναίρεση του συλλογισμού μου.

 

 

Edited by neoklis
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2022 at 12:08 PM, neoklis said:

Έχω στείλει στον γραφείο ΓΟΚ με email το παρακάτω κείμενο/ερώτηση και περιμένω απάντηση την οποίαν και θα γνωστοποιήσω εδώ

 

Η απάντηση του ΤΕΕ είναι ότι το πρόβλημα με τον ηλιακό χώρο είναι γνωστό και δεν έχει λυθεί. Πρέπει να γίνει ερώτημα από κάποια ΥΔΟΜ προς το υπουργείο, ώστε να δοθεί επίσημη απάντηση, που να είναι έτσι δεσμευτική για όλες τις ΥΔΟΜ. Μέχρι τότε μπορεί κάποιος μελετητής να το συμπεριλάβει στη μελέτη του και να γίνει δεκτό ή όχι στον προέλεγχο. Εγώ πάντως προτίθεμαι να το συζητήσω με κάποιον προϊστάμενο ΥΔΟΜ και να παρακινήσω ώστε να σταλεί επίσημο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.