Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση φυσικού αερίου σε διαμέρισμα - απορίες


gapostolidis

Recommended Posts

Όταν λέτε "μηχανικός", ποιόν εννοείτε?

Αν εννοείτε τον εγκαταστάτη, η δουλειά του είναι να κάνει σωστή εγκατάσταση, που περιλαμβάνει και την εγκατάσταση του εξωτερικού θερμοστάτη εκεί που πρέπει ώστε να μη τον βλέπει ο ήλιος.

Επίσης δουλειά του είναι να ρυθμίσει την καμπύλη αντιστάθμισης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, akaliak said:

Διαφωνώ με την μη ενεργοποίηση της αντιστάθμισης.

Επίσης συμφωνώ με την εγκατάσταση του θερμοστάτη της συσκευής, καθότι συνήθως η επικοινωνία με την συσκευή γίνεται με ειδικό πρωτόκολλο (π.χ. opetherm), ώστε να συνεργάζεται σωστά με την συσκευή τόσο στο θέμα της αντιστάθμισης, όσο και στην αναλογική λειτουργία της ισχύος (πράγμα που σημαίνει εξοικονόμηση ενέργειας), κάτι που δεν συμβαίνει με την εγκατάσταση απλού on/off θερμοστάτη. Επίσης οι μαμά θερμοστάτες είναι συνήθως και χρονοπρογραμματιζόμενοι.

 

 

Όταν λέω μηχανικός εννοώ τον σύμβουλο εγκαταστάσεων, τον υπεύθυνο δηλαδή πωλήσεων της εταιρείας.

Ωστόσο θα ρωτήσω για αυτό και τον μηχανικό που πρόκειται να εκδώσει το απαιτούμενο ενεργειακό πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν η εταιρεία που αγοράσατε το μηχάνημα έχει αναλάβει και την εγκατάσταση, έχει υποχρέωση για τη σωστή εγκατάσταση και ρύθμιση.

Ο ενεργειακός επιθεωρητής, ακόμα και αν είναι μηχανολόγος, δεν είναι σίγουρο ότι έχει ασχοληθεί και γνωρίζει τα της θέρμανσης.

Π.χ. εγώ σαν μηχανολόγος, γνωρίζω πολύ λιγότερα για ασανσέρ, από οποιονδήποτε θυρωρό πολυκατοικίας.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης..

Ειναι φυσιολογικο σε λεβητα φυσικου αεριου ο σωληνας παροχης νερου που καταληγει στον αυτοματο πληρωσης να θερμαινεται; Τον πιανω κ οσο πλησιαζω προς τον καυστηρα ειναι ολο και πιο ζεστος. Ειχα επεισοδιο διαρροης του πολυστρωματικου σωληνα δυο φορες μετα απο αλλαγη του με καινουριο. Προσπαθω να βρω την αιτια και μου φαινεται περιεργο οτι ανεβαζει θερμοκρασια. Κανονικα δεν θα επρεπε να παραμενει παντα κρυος;

Link to comment
Share on other sites

ειδικός δέν είμαι λέω εγώ τώρα. βάλτε μια βαλβίδα αντεπιστροφής, πρίν τον αυτόματο πληρώσεως. πιθανόν σε κάποια στιγμή που το δίκτυο ύδρευσης είναι χαμηλά σε πίεση η πίεση στο κλειστό κύκλωμα υπερικάει την πίεση αυτή κ προχωράει προς τους σωλ΄νες ύδρευσης.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Manossk said:

 

Ειναι φυσιολογικο σε λεβητα φυσικου αεριου ο σωληνας παροχης νερου που καταληγει στον αυτοματο πληρωσης να θερμαινεται; Τον πιανω κ οσο πλησιαζω προς τον καυστηρα ειναι ολο και πιο ζεστος. Ειχα επεισοδιο διαρροης του πολυστρωματικου σωληνα δυο φορες μετα απο αλλαγη του με καινουριο. Προσπαθω να βρω την αιτια και μου φαινεται περιεργο οτι ανεβαζει θερμοκρασια. Κανονικα δεν θα επρεπε να παραμενει παντα κρυος;

Είναι φυσιολογικό, ακόμα και αν υπάρχει βαλβίδα αντεπιστροφής.

Το νερό μέσα στον σωλήνα, πρίν τον αυτόματο πλήρωσης, είναι ακίνητο (εφόσον η εγκατάσταση δεν έχει διαρροές).

Έτσι αυξάνεται η θερμοκρασία του, όσο πλησιάζει προς τον λέβητα, λόγω μεταφοράς θερμότητας.

Τοποθετήστε ένα κομμάτι μικρού μήκους χαλκοσωλήνα και μετά την πολυστρωματική.

Σίγουρα και η αντεπίστροφη, αν δεν υπάρχει, είναι απαραίτητη αλλά για άλλους λόγους.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

Είναι φυσιολογικό, ακόμα και αν υπάρχει βαλβίδα αντεπιστροφής.

Το νερό μέσα στον σωλήνα, πρίν τον αυτόματο πλήρωσης, είναι ακίνητο (εφόσον η εγκατάσταση δεν έχει διαρροές).

Έτσι αυξάνεται η θερμοκρασία του, όσο πλησιάζει προς τον λέβητα, λόγω μεταφοράς θερμότητας.

Τοποθετήστε ένα κομμάτι μικρού μήκους χαλκοσωλήνα και μετά την πολυστρωματική.

Σίγουρα και η αντεπίστροφη, αν δεν υπάρχει, είναι απαραίτητη αλλά για άλλους λόγους.

Αρχικα να σας πω οτι προκειται για καυστηρα ατομικου αεριου. Γιατι το νερο ειναι ακινητο μες το σωληνα; Απο εκει δεν διοχετευεται και στον καυστηρα για ζεστα νερα χρησης αφου ειναι ο σωληνας παροχης; Κ το κομματι χαλκοσωληνα που εξυπηρετει ως προς την υπερθερμανση; Ο σωληνας που τοποθετηθηκε μετα τις διαρροες ειναι αεριου κ οχι πολυστρωματικος. Μηπως για λογους καλυτερης αντοχης στη θερμοτητα; 

Στην παρακατω φωτο μαρκαρα το σημειο που εμφανισε διαρροη τις 2 προηγουμενες φορες κ ζεματαει.

20191220_233344.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας

Ετοιμάζομαι να βάλω φυσικό αέριο και θα ήθελα τη βοήθεια σας, συγχωρήστε τα όποια λάθη μου , δεν το ξέρω το αντικείμενο.

Είμαι στη Ξάνθη σε διαμέρισμα 20ετιας με κεντρική θέρμανση με θερμομέτρηση,  εχω ηλιακό που μπορώ να τον ανάβω και με ρεύμα, εχω και boiler που ζεσταίνεται από τον καυστήρα πετρελαίου που εχω μέχρι τώρα.

Τώρα θα αυτονομηθώ και θα βάλω φυσικό αέριο με λέβητα στο μπαλκόνι μου.

Ο ένας τεχνικός μου πρότεινε  να καταργήσω το boiler γιατί όταν θα λειτουργώ τη θέρμανση θα μου καταναλώνει πολύ φυσικό αέριο για να μου κρατάει το νερό ζεστό στο boiler (και δεν θα ζεσταίνεται εύκολα το νερό στο boiler) και να συνδέσουμε το ηλιακό με το λέβητα Φ.Α και μου λέει οτι όταν θα ζητάω ζεστό νερό θα έρχεται από τον ηλιακό και αν ο ηλιακός δεν θα έχει ζεστό νερό  τότε θα δουλεύει η "φλόγα" για να ζεσταίνει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία που με την τόση πολλή ηλιοφάνεια που έχουμε δε θα λειτουργεί και πολλή η¨φλόγα¨ αρα μείωση κατανάλωσης Φ.Α.

Ο άλλος τεχνικός μου λέει ότι θα πρέπει να αφήσουμε τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή το φυσικό αέριο όταν μου ζεσταίνει τα σώματα να ζεσταίνει και το νερό στο boiler,  αν εχω ζεστό νερό από τον ηλιακό να παίρνω από εκεί και να μην χρησιμοποιώ το Φ.Α. για να ζεστάνω νερό.

 Ποιο είναι το καλύτερο υπο ποιες συνθήκες;;;;

Επίσης μου λένε να βάλουμε μαγνητικό φίλτρο - αυτόματη πλήρωση - φίλτρο νερού - φίλτρο αφαλάτωσης - αδρανοποίητη συμπυκνωμάτων - θερμοστατικές βαλβίδες - επιπλέον δοχείο διαστολής.

Είναι απαραίτητα όλα τα παραπάνω;;;

Χρειάζεται κάτι ακόμα;;;

Να προσέξω κατι;;;

Μάλλον θα τοποθετεί BAXI, μου προτάθηκε να μπει και ο baxi mago, νομίζετε  ότι θα πρέπει να μπει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι σου λέει ο εκάστοτε τεχνικός αλλά τι ανάγκες ΖΝΧ έχεις. Επίσης το υπάρχον Boiler είναι καινούριο; παλιό; μεγάλο; μικρό; τριπλής; διπλής; κλπ. 

Εγώ θα προτιμούσα, αν πρόκειται για ένα συμβατικό διαμέρισμα με λίγα άτομα την πρώτη μέθοδο. Απ' ευθείας θέρμανση ΖΝΧ και πέταμα του Boiler.

Ο Baxi ''φοριέται" αρκετά, ανήκει στην κατηγορία των καλών λεβητών, ανάλογα πάντα με τα λεφτά του, αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτεροι. Μερικά από τα εξαρτήματα, όπως το φίλτρο νερού και αυτόματος πλήρωσης είναι απαραίτητα, μερικά άλλα όπως το πρόσθετο δοχείο διαστολής εξαρτώνται από την  εγκατάσταση, και άλλα όπως π.χ. οι θερμοστατικές βαλβίδες είναι προαιρετικά, αλλά θα δεις καλά αποτελέσματα από τη λειτουργία τους. 

Γιατί δεν πας μια βόλτα σε ένα μηχανολόγο της περιοχής σου να τα ρωτήσεις αυτά; Εδώ που τα λέμε, χρειάζεται κάποια μελέτη, δεν είναι "άρπα κόλλα" η δουλειά.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Το θέμα δεν είναι τι σου λέει ο εκάστοτε τεχνικός αλλά τι ανάγκες ΖΝΧ έχεις. Επίσης το υπάρχον Boiler είναι καινούριο; παλιό; μεγάλο; μικρό; τριπλής; διπλής; κλπ. 

Εγώ θα προτιμούσα, αν πρόκειται για ένα συμβατικό διαμέρισμα με λίγα άτομα την πρώτη μέθοδο. Απ' ευθείας θέρμανση ΖΝΧ και πέταμα του Boiler.

Ο Baxi ''φοριέται" αρκετά, ανήκει στην κατηγορία των καλών λεβητών, ανάλογα πάντα με τα λεφτά του, αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτεροι. Μερικά από τα εξαρτήματα, όπως το φίλτρο νερού και αυτόματος πλήρωσης είναι απαραίτητα, μερικά άλλα όπως το πρόσθετο δοχείο διαστολής εξαρτώνται από την  εγκατάσταση, και άλλα όπως π.χ. οι θερμοστατικές βαλβίδες είναι προαιρετικά, αλλά θα δεις καλά αποτελέσματα από τη λειτουργία τους. 

Γιατί δεν πας μια βόλτα σε ένα μηχανολόγο της περιοχής σου να τα ρωτήσεις αυτά; Εδώ που τα λέμε, χρειάζεται κάποια μελέτη, δεν είναι "άρπα κόλλα" η δουλειά.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, ο μηχανικός θα κάνει τη μελέτη και θα τα δούμε τα θέματα αυτά , απλώς ήθελα να μάθω κάποια πράγματα πριν την συνάντηση μαζί του, ίσως κάποια να τα γνωρίζετε καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.