Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

GPS SOKKIA Stratus L1


Recommended Posts

γεια σε όλους...

έχω ένα ζευγάρι μετρήσεων static με το gps του θέματος όπου o base έχει σωστές και γνωστες συν/νες και θέλω να κανω επίλυση...

κατεβάζοντας το spectrum survey 3.1 απο το site της sokkia έχω χαθεί και δεν μπορώ να εξάγω σωστά αποτλέσματα..

μπορεί καποιος να βοηθήσει η να δώσει ένα manual επίλυσης για την παραπάνω μέτρηση

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα λογισμικα της sokkia ειναι χαλια

ειχε ενας φιλος ταχυμετρο sokkia και με το προγραμμα το mapsuite αν δεν κανω λαθος

που δινει φαγαμε ενα απογεμα για να κανουμε ρυθμισεις για να κατεβαζσουμε τις μετρησεις. πειραμε 500 τηλεφωνα την αντιπροσωπια και μας ελεγαν χαζομαρες . εγω φιλε

πηρα leica και βρηκα την υγεια μου. το πληρωσα κατι παραπανω αλλα ειναι ευχρηστο.

αν παρω gps θα ειναι ή leica ή trible (χλωμο γιατι ειναι πανακριβο) και η τελευταια λυση

της απογοητεθυσης (south τα κινεζικα ...>με πολυ μεγαλη επιφυλαξη).... :(

Link to comment
Share on other sites

εεεμμ... δεν είναι όλοι οργανωμένοι φίλε LEMN...

Κατέβασε το Ashtech Solutions από το ftp της JGC στη διεύθυνση ftp://ftp.jgc.gr/software/ Έχει και το manual μέσα (ας είναι καλά οι συνάδερφοι που το έχουν ελεύθερο).

Κάνε τα δεδομένα σου RINEX και λύσε τα στο AS. ;)

Είναι "παλιό" πρόγραμμα, αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα κι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Stratus και το Spectrum Survey είναι παιχνίδι!!!

Κάνω επίλυση σε 3 λεπτά! Φίλε Lemn όταν αγόρασες το Stratus πήρες και το Spectrum Survey μαζί με τους κωδικούς του. Γιατί το κατέβασες;;; Θέλει ενεργοποίηση για να σου βγάλει τα σωστά αποτελέσματα. Αν δεν το ενεργοποιήσεις σου βγάζει (psevdoorange) αποτελέσματα, δηλαδή λάθος.

Επίσης υπάρχει ένα ελληνικό manual με αναλυτικότατο παράδειγμα για το πως κάνεις μια επίλυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα ! Επαναφέρω το θέμα μετά από πολύ καιρό μιας και δεν βρίσκω αρκετά σε σχέση με τα συγκεκριμένα GPS αλλά και το λογισμικό που τα ακολουθεί. Αγόρασα πρόσφατα δύο δέκτες Sokkia Stratus L1 και προσπαθώ να βρω άκρη με το λογισμικό που είχε μαζί. Το Spectrum Survey,  απ'ότι έψαξα δεν δίνει την επιλογή για απευθείας αποτελέσματα στο ΕΓΣΑ 87. Η ερώτηση μου είναι λοιπόν αν γνωρίζει κανείς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω ώστε να φτιάξω το σωστό σύστημα αναφοράς και να μην παίρνω τελικά κουκουρούκου μετρήσεις. 

 

ILIASTOP αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο ? 

 

Αν δεν βγάλω άκρη με το συγκεκριμένο θα πάω στην λύση μετατροπής σε RINEX και επίλυσης με το GNSS Solutions το οποίο και γνωρίζω καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.