Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική Τιμολόγηση


zulumpo

Recommended Posts

On 30/1/2021 at 11:39 ΠΜ, georgegaleos said:

@mechgiann καλημέρα,

Αναφορικά στα έξοδα που γράφεις ότι σε μπερδεύουν.

Υποάρχουν οι εξής κατηγορίες παραστατικών εξόδων που κάνουμε και λαμβάνουμε τα παραστατικά τους ως λήπτες:

  • Β1 Μη Αντικριζόμενα Παραστατικά [ενδεικτικά: Λήψη Παραστατικών Λιανικής, Παραστατικά οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια]
  • Β2 Αντικριζόμενα Παραστατικά [ενδεικτικά: Παραστατικά Εξαιρούμενων Οντοτήτων, Τιμολόγια (εξόδων που κάνουμε), Τιμολόγια που "έπρεπε" να δούμε στην καρτέλλα μας αλλά λόγω παράλειψης ηλεκτρονικής διαβίβασης του Εκδότη εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας]
  • Γ Εγγραφές Τακτοποίησης [ενδεικτικά: Αποσβέσεις, Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων Λογιστικής Βάσης (ΛΒ) ή/και Φορολογικής Βάσης (ΦΒ)]


Οπότε: 
Λειτουργώντας ως Εκδότης Παραστατικού (άρα δημιουργείς τα έσοδά σου) ανεβάζεις:
τη Σύνοψη και το Χαρακτηρισμό Συναλλαγών όλων των Παραστατικών που εκδίδεις

Και σε αυτό που έχεις απορία, σχετικά με τα έξοδα:

Λειτουργώντας ως Λήπτης Παραστατικών (άρα δημιουργείς τα έξοδά σου) ανεβάζεις:

  • Σύνοψη & Χαρακτηρισμό των «μη-αντικριζόμενων» (Β1) παραστατικών που λαμβάνεις (πχ αποδείξεις λιανικών εξόδων,π.χ. βενζίνες, αγορές μέχρι 100€ εδώ στο Γ2 στο 3ο bullet)
  • Σύνοψη & Χαρακτηρισμό των «αντικριζόμενων» παραστατικων, (Β2) που δεν ανέβασε ο εκδότης μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία (καλό είναι να αποφέυγεται διότι προκαλεί έλεγχο και στους δύο, αφού η φορολογική διοίκηση δεν μπορεί να γνωρίζει ποιος είναι ο "φταίχτης"), π.χ. αγόρασες με τιμολόγιο χαρτικά, αναλώσιμα κλπ από το βιβλιοπωλείο και το βιβλιοπώλης δεν ανέβασε στα MyDATA αυτό το έσοδό του μέχρις τις 20 του επόμενου μήνα, ώστε να το δεις εσύ και να κάνεις τον χαρακτηρισμό γαι να ενημερωθεί τόσο το Ε3 όσο και η περιοδική ΦΠΑ. 
  • Χαρακτηρισμό για τα "αντικριζόμενα" Παραστατικά (Β2) (είναι αυτά που ό εκδότης έχει ανεβάσει, και εσύ τα βλέπεις στην καρτέλλα σου, επειδή εσύ έκανες κάποια αγορά) π.χ. αγόρασες με τιμολόγιο χαρτικά, αναλώσιμα κλπ από το βιβλιοπωλείο και το βιβλιοπώλης ανέβασε στα MyDATA αυτό το έσοδό του μέχρις τις 20 του επόμενου μήνα, ώστε να το δεις εσύ και να κάνεις τον χαρακτηρισμό γαι να ενημερωθεί τόσο το Ε3 όσο και η περιοδική ΦΠΑ. .
  • Σύνοψη & Χαρακτηρισμό παραστατικών που προέρχονται εξαιρούμενες Οντότητες (Β2), αυτές δεν έχουν υποχρέωση να ανεβάσουν τα έσοδά τους ώστε να τα δείς εσύ ως έξοδά σου π.χ. ΕΦΚΑ, συναλλαγές που αφορούν σε πώληση ηλεκτρικού ρεύματος μόνο ΔΕΗ, Φυσκικό Αέριο, ύδρευσης, Πιστωτικά Ιδρύματα, δημοτικές επιχειρήσεις, τηλεφωνίας, (ναι!!!! είναι στις εξαιρούμενες οι τελευταίες)
  • Σύνοψη & Χαρακτηρισμό των εγγραφών τακτοποίησης (Γ), [π.χ. Αποσβέσεις παγίων, Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων στην φορολογική βάση (π.χ. οι καταβολές που κάναμε για ασφαλστικές εισφορές), Τακτοποίησης Εξόδων στην λογιστική βάση (π.χ. αποτέλεσμα από εκκαθάρίσεις εισφορών)]

Τα συνημμένα αρχεία είναι όπως σκέφτομαι να τα δηλώσω και σίγουρα δεν είναι προτροπή.

Σχετικά με την κινητή, αναφερόμουν στην κινητή τηλεφωνία, το παραστατικό που λάμβάνουμε είτε ως τιμολόγιο είτε έως ΑΛΣ. Οπότε γενικότερα στην τηλεφωνία και στις ΔΕΚΟ, δεν έχω βρει πως θα γίνεται η καταχώρηση. Εχω γράψει σχετικά εδώ, στο Γ1 στο δεύτερο bullet.

Καταχώρηση_Χαρακτηρισμός_Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ μηνιαία εισφορά (ΔΕΝ ισχύει για τον 12ο).pdf 1015 kB · 7 downloads Καταχώρηση_Χαρακτηρισμός_Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ μηνιαία εισφορά ΜΟΝΟ Δεκεμβρίου.pdf 422 kB · 6 downloads Χαρακτηρισμός_Εξοδοποίηση ΦΠΑ_π_χ_Βενζίνες με τιμολόγιο.pdf 332 kB · 6 downloads

Αν καταλαβαινω καλα με οσα λες παραπανω, τοτε.... τα τιμολογια που εχουμε ως εξοδα δεν τα καταχωρουμε παρα μονο αν περασει το διαστημα που εχει η επιχειρηση που μας το εκοψε να το ανεβασει στο myData.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι Αγρονόμος και Τοπογράφος Μηχανικός επειδή κάνω μόνος μου τις φορολογικές δηλώσεις τώρα με την ηλεκτρονική τιμολόγηση πια επιλογή πρέπει να επιλέξω από τις τέσσερις στο my DATA (μήπως στην ειδική φόρμα καταχώρησης) ;

Επειδή έχω μόνο δελτίο παροχής υπηρεσιών από έσοδα αμοιβών και ΕΦΚΑ έξοδα σε πια επιλογή πρέπει να τα καταχωρήσω ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@panosges Ναι, την ειδική φόρμα θα επιλέξουμε όσοι έχουμε λίγα τιμολόγια.

@acomaedo Έτσι υποτίθεται. Εκτιμώ ότι θα δοθεί εκ νέου παράταση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panosges said:

Είμαι Αγρονόμος και Τοπογράφος Μηχανικός επειδή κάνω μόνος μου τις φορολογικές δηλώσεις τώρα με την ηλεκτρονική τιμολόγηση πια επιλογή πρέπει να επιλέξω από τις τέσσερις στο my DATA (μήπως στην ειδική φόρμα καταχώρησης) ;

Επειδή έχω μόνο δελτίο παροχής υπηρεσιών από έσοδα αμοιβών και ΕΦΚΑ έξοδα σε πια επιλογή πρέπει να τα καταχωρήσω ;

image.png.8eb8310d1fac6017ee0608b3bb090b7e.png

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

image.png.8eb8310d1fac6017ee0608b3bb090b7e.png

Τα δελτία παροχής υπηρεσιών θα τα περνάμε στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών γιατί δεν έχει άλλη επιλογή ή στα παραστατικά λιανικής ;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Τι εννοείς ?

Τα ειδοποιητήρια ? ή οι πληρωμές τους ?

τις πληρωμές ΕΦΚΑ που τις γράφουμε όπως και τα δελτία παροχής υπηρεσιών σε πιο σημείο της ειδικής φόρμας, πρέπει να γράφουμε και τον αριθμό του παραστατικού

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα κάνω εγώ:

Για τις πληρωμές εισφορών:

  • Είδος Παραστατικού: "Εγραφές Οντότητας", Τύπος Παραστικού: "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων - Φορολογική Βάση" συγκεντρωτικά/ετήσια.
  • Χαρακτηρισμός: "2.12 Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων", Είδος: "Χωρίς τύπο Ε3"

Για τα Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών

  • Είδος Παραστατικού: "Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών", Τύπος Παραστικού: "Τιμολόγιο Παροχής".
  • Χαρακτηρισμός: "1.3 Έσοδα από Παροχή Υπηρεσιών", Είδος: "Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών Χονδρικές - Επιτηδευματιών (E3_561_001)"

Για τις Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών 

  • Είδος Παραστατικού: "Παραστατικά Λιανικής", Τύπος Παραστικού: "ΑΠΥ".
  • Χαρακτηρισμός: "1.3 Έσοδα από Παροχή Υπηρεσιών", Είδος: "Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών Λιανικές - Ιδιωτική Πελατεία (E3_561_003)"

 

48 minutes ago, panosges said:

σε πιο σημείο της ειδικής φόρμας, πρέπει να γράφουμε και τον αριθμό του παραστατικού

Στα "Γενικά Στοιχεία Παραστατικού", εκεί που αναγράφει "ΑΑ Παραστατικού"

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.