Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική Τιμολόγηση


zulumpo

Recommended Posts

On 2/3/2021 at 9:32 ΜΜ, georgegaleos said:

Θα σου πω τι θα κάνω εγώ:

Για τις πληρωμές εισφορών:

  • Είδος Παραστατικού: "Εγραφές Οντότητας", Τύπος Παραστικού: "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων - Φορολογική Βάση" συγκεντρωτικά/ετήσια.
  • Χαρακτηρισμός: "2.12 Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων", Είδος: "Χωρίς τύπο Ε3"

 

Εφόσον έχει ειδική γραμμή που επιλέγεις 'ΕΦΚΑ' γιατί κάνεις άλλη επιλογή για τα παραστατικά των εισφορών;

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή που έχει στα MyDATA, αυτό που εσύ αναφέρεις ως

1 hour ago, dim10 said:

ειδική γραμμή που επιλέγεις 'ΕΦΚΑ'

αφορά στην λογιστική βάση των εισφορών (δηλαδή στα ειδοποιητήρια, δηλαδή στις καταβλητέες εισφορές, δηλαδή στις απαιτούμενες) δηλαδή η επιλογή αυτή πάει και ενημερώνει την λογιστική βάση των εισφορών, τον κωδ. Ε3_Ζ2(485.7) και έχω εδώ στα pdf αρχεία, το πως πιστεύω ότι θα συμπληρωθεί η σύνοψη και ο χαρακτηρισμός.

Το απόσπασμα από την ανάρτησή μου, που αναφέρεις δεν αφορά σε αυτό που ρωτάς δηλαδή στην λογιστική βάση.

Το απόσπασμα αυτό αφορά στην φορολογική βάση των εισφορών (δηλαδή στις πληρωμές που κάνουμε, δηλαδή στις καταβληθείσες) και δεν υπάρχει επιλογή στα MyDATA που να αφορά στην φορολογική βάση των εισφορών (μονοσήμαντα, εννοώ όπως στην επιλογή της λογιστικής βάσης) η οποία επιλογή να πηγαίνει και να ενημερώνει τον κωδ. Ε3_Ε(715.1), δηλαδή την φορολογική βάση των εισφορών.

Και επειδή σε εγχειρίδιο/οδηγίες της ΑΑΔΕ, αλλά και στην Α.1138/2020, αναφέρει: ". Σύνοψη και Χαρακτηρισμό για τους Τύπους Παραστατικών Γ, για τις εγγραφές τακτοποίησης [1] εσόδων – εξόδων, διακριτά και μηνιαία για τη μισθοδοσία, διακριτά και ετήσια για τις αποσβέσεις, και συγκεντρωτικά και ετήσια για τις λοιπές εγγραφές τακτοποίησης εσόδων – εξόδων." θεωρώ ότι θα ανέβουν συγκεντρωτικά/ετήσια.

edit: [1] Οι εγγραφές τακτοποίσης σύμφωνα με το excel αρχειο που έχει αναβάσει η ΑΑΔΕ και αφορά σε συσχετισμούς "τύπου παραστατικού" με "κατηγορία χαρακτηρισμού" και "τύπου χαρακτηρισμού" αναφέρει τις εγγραφές αυτές ως "Δεν ενημερώνει E3" εννοόντας αυτόματα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Η επιλογή που έχει στα MyDATA, αυτό που εσύ αναφέρεις ως

αφορά στην λογιστική βάση των εισφορών (δηλαδή στα ειδοποιητήρια, δηλαδή στις καταβλητέες εισφορές, δηλαδή στις απαιτούμενες) δηλαδή η επιλογή αυτή πάει και ενημερώνει την λογιστική βάση των εισφορών, τον κωδ. Ε3_Ζ2(485.7) και έχω εδώ στα pdf αρχεία, το πως πιστεύω ότι θα συμπληρωθεί η σύνοψη και ο χαρακτηρισμός.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάλυση.
Όπως καταλαβαίνω και διαβάζω από τις συζητήσεις λογιστών, το σύστημα myData είναι ακόμη προβληματικό  όμως ελπίζω να είναι λειτουργικό στην ώρα του και να μην έχουμε προβλήματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα πρέπει να συμπληρώνει χειροκίνητα την ηλεκτρονική πληρωμή του εφκα ενώ θα μπορούσε να γίνεται αυτόματα με την διασύνδεση αν αυτή υπήρχε - δηλαδή το σύστημα δεν είναι ηλεκτρονικό, απλώς η γραφειοκρατία γίνεται ηλεκτρονική. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2021 at 11:36 AM, katrmp said:

Ωχ κοιτώ και με αγχώσατε. Δεν θα πάρει παράταση?

 

On 3/11/2021 at 11:39 AM, georgegaleos said:

Καλώς τον, μια χαρά παράταση θα πάρει. (Γνώμη μου, απ' όσα διαβάζω)

On 3/11/2021 at 11:40 AM, katrmp said:

Καλημέρα γιατρέ. Με ξεάγχωσες😀

Καλημέρα, τι σου είπα ?

"Παράταση myDATA: Από 1.7.2021 η έναρξη της υποχρεωτικής διαβίβασης παραστατικών στην πλατφόρμα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/3/2021 at 9:32 ΜΜ, georgegaleos said:

Θα σου πω τι θα κάνω εγώ:

Για τις πληρωμές εισφορών:

  • Είδος Παραστατικού: "Εγραφές Οντότητας", Τύπος Παραστικού: "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων - Φορολογική Βάση" συγκεντρωτικά/ετήσια.
  • Χαρακτηρισμός: "2.12 Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων", Είδος: "Χωρίς τύπο Ε3"

Καλησπέρα,

Επομένως για τις πληρωμές εισφορών (φορολογική βάση) προτείνεις μία τελική εγγραφή στο τέλος με το συνολικό ποσό των πληρωμών του 2021...σωστά? Στον αριθμό παραστατικού μπορούμε να βάλουμε 0... στην ημερομηνία έκδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου,

εννοείται ότι σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ, απλά έγραψα τι   

On 3/2/2021 at 9:32 PM, georgegaleos said:

τι θα κάνω εγώ:

Οπώς θα πω τι θα κάνω εγώ σε αυτό που ρωτάς:

Για την εγγραφή αυτή θα κάνω ένα λογιστικό σημείωμα τακτοποίησης της δαπάνης:

  • με αριθμό παραστατικού: έναν α/α συνεχόμενο του όποιου χρονολογικά προηγούμενου έχω (εννοώ ανεξάρτητα του τι αφορά το προηγούμενο λογιστικό σημείωμα) 
  • με ημερομηνία: στο τέλος της χρήσης (ημερομηνία 31/12), και 
  • στο λογιστικό σημείωμα, θα παραθέσω τις λογιστικές εγγραφές που αφορούν στις πληρωμές, με συνημμένα αντίγραφα των πληρωμών.

Σε κάθε περίπτωση η ορθή αντιμετώπιση θεωρώ ότι δίνεται από τον λογιστή.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2021 at 8:11 ΠΜ, georgegaleos said:

Την καλημέρα μου,

εννοείται ότι σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ, απλά έγραψα τι   

Οπώς θα πω τι θα κάνω εγώ σε αυτό που ρωτάς:

Για την εγγραφή αυτή θα κάνω ένα λογιστικό σημείωμα τακτοποίησης της δαπάνης:

  • με αριθμό παραστατικού: έναν α/α συνεχόμενο του όποιου χρονολογικά προηγούμενου έχω (εννοώ ανεξάρτητα του τι αφορά το προηγούμενο λογιστικό σημείωμα) 
  • με ημερομηνία: στο τέλος της χρήσης (ημερομηνία 31/12), και 
  • στο λογιστικό σημείωμα, θα παραθέσω τις λογιστικές εγγραφές που αφορούν στις πληρωμές, με συνημμένα αντίγραφα των πληρωμών.

Σε κάθε περίπτωση η ορθή αντιμετώπιση θεωρώ ότι δίνεται από τον λογιστή.

Μεγάλη φασαρία για το τίποτε . Ενα φαραωνικής εμπνεύσεως σύστημα με στόχους που αν μη τι άλλο δεν δικαιολογούνται από την κοινή λογική που έχουμε και την γνώση των καταστάσεων ..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, SOTHRIS said:

Μεγάλη φασαρία για το τίποτε . Ενα φαραωνικής εμπνεύσεως σύστημα με στόχους που αν μη τι άλλο δεν δικαιολογούνται από την κοινή λογική που έχουμε και την γνώση των καταστάσεων ..  (για να μην παρεξηγηθώ η τεχνική που προτείνεται είναι η σωστή ,.,,,,αλλά τελικά πιό το κόστος και πιό το όφελος ,,,)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο My Data πρέπει να υποβάλουμε όλα τα ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ μέχρι και τέλος Ιουνίου υποχρεωτικά; Μπορούμε κάποια να τα μεταφέρουμε σε άλλους μήνες όταν τα πληρώσουμε ;  Ποτέ είναι η τελική προθεσμία υποβολής ;

Ευχαριστώ

Edited by panosges
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.