Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό διακόσμησης


nik

Recommended Posts

Το free δεν είναι το ίδιο με το άλλο, χάνεις πολλά...Καλό για να το μάθεις αλλά μετά....

 

Επίσης, τύπου sketchup αλλά πιο νέο και πολύ δυνατό

http://www.bonzai3d.com

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με το μαξ. εχω εισάγει το σχεδιο μου απο το autocad στο μαξ με import και δημιουργώ υλικά. στα υλικά βάζω κάποια maps μέσω του bitmap αλλά δεν μου τα εμφανίζει. παραλείπω κάτι στην διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Πού δεν σου τα εμφανίζει? Στο viewport ή στο rendering; Αν είναι το πρώτο, πρέπει να πεις στον material editor ότι θέλεις αυτό το map να εμφανίζεται στην οθόνη (ώστε να παίξεις με UV Mapping).... Επίσης να είσαι σε shaded mode όχι τίποτα hidden...Αν είναι στο rendering δεν ξέρω να πώ έτσι... πρέπει να δω τη σκηνή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα πολύ τη βοήθεια σας!!

Έχω αναλάβει μια δουλειά για διακόσμηση καταστήματος, γνωρίζει κάποιος, κάποιο σχεδ. πρόγραμμα;;

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

***Να συμπληρώσεις και την ειδικότητά σου

 

Δεν υπάρχει κάτι που να ειδικεύεται κατά τη γνώμη μου... Για κατοικίες μπορεί αλλά για καταστήματα δεν νομίζω ότι θα έχεις πολύ τύχη εκτός αν μπορείς και θέλεις να περιορίσεις τη δημιουργικότητά σου... Για παράδειγμα, τοίχους, πόρτες, παράθυρα γίνονται εύκολα, από πολλά προγράμματα, αλλά κάποια καμπύλα στοιχεία, πιθανώς να θέλουν NURBS ενώ μια δύσκολη σκάλα να χρειάζεται κάτι παραπάνω από AutoCAD... π.χ. Revit ή Archicad.

Θα μπορούσες λοιπόν να ασχοληθείς με το Modo... τέλειο για general modeling και με τεράστιες δυνατότητες, δοκίμασέ το αν σου ταιριάζει... υπάρχει επίσης το Rhino, το Cinema4D κλπ... Μπορείς να συνδιάσεις ένα polygonal modeler και ένα φθηνό NURBS όπως το MOI3D.... Ξεκίνησα με το Modo γιατί έχει καταπληκτικό rendering. Οι άλλες λύσεις έχουν κάποιο rendering αλλά βέβαια υπάρχουν και τα standalone όπως Thea Render, Maxwell, Indigo κλπ...

Επειδή είμαι σίγουρος ότι σε μπέρδεψα, άκου και κανένα πιο προσγειωμένο από εμένα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.