Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό διακόσμησης


nik

Recommended Posts

Δες και το Sweet Home 3d αν σου κάνει... Στην σελίδα έχει και δείγματα...

http://www.sweethome3d.eu

 

Αντικείμενα έχει μερικά όταν το κατεβάσεις, αλλά μπορείς να κατεβάσεις κι άλλα από την ίδια ιστοσελίδα. Επίσης δέχεται αντικείμενα κι από άλλα προγράμματα.

 

Θετικό είναι ότι παρέχεται και στην ελληνική γλώσσα. Είναι δωρεάν opensource.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εξαρτάται τι ενοεί ο καθένας διακόσμηση. Διακόσμηση δεν είναι να πάρεις κάποιο προγραμματάκι με έτοιμα έπιπλα και υλικά και να τα ρίξεις σε ένα χώρο. Πρέπει εσύ να διαλέξεις τι έπιπλο θα βάλεις και τι υλικό θα χρησιμοποιήσεις, κλπ κλπ. Οπότε δεν θα πρότεινα κάποιο πρόγραμμα "διακόσμησης" αλλά κάποιο πρόγραμμα 3d - φωτορεαλισμού. Συμφωνώ με τους πιο πάνω για autocad σε συνδιασμό με max, αλλά θες 2 προγράμματα (ακριβά) και πολύ δουλειά.... Εύκολη και φτηνή λύση είναι και το google sketchup (βέβαια μην περιμένεις το ίδιο αποτέλεσμα). Και να συμπληρώσω οτι πλέον κάνει κανείς καλό φωτορεαλισμό ΚΑΙ με το sketchup μιας και έχει βγει έκδοση του VRAY (renderer) για sketchup (!) Κάντε μια αναζήτηση στις εικόνες του google με τις λέξεις vray sketchup και θα μείνετε έκπληκτοι! Τώρα από έτοιμα (επώνυμα) έπιπλα και φωτιστικά, πολλές εταιρίες δίνουν σε 3d τα προϊόντα τους αλλά είναι για autocad ή για max.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό αν σου κάνει που είναι και δωρεάν στην απλή έκδοση. http://www.archlinexp.com/interior

Ήξερα κι ένα ακόμη, αλλά δε θυμάμαι πώς το λέγανε.

edit: Το βρήκα http://www.homedesignersoftware.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω χρησιμοποιήσει κάτι ποιο "μπακάλικο" σε αυτή την περίπτωση.

 

Σχεδίασα τον χώρο στο Autocad (architectural desktop), έκανα τον φωτορεαλισμό και στην φωτογραφία του χώρου τα έπιπλα τα έβαλα με το photoshop (gimp = freeware photoshop) απο απλές φωτογραφίες.

 

Όσο πλούσια και να είναι η βιβλιοθήκη του AutoCAD, αυτό που θέλεις δε το βρίσκεις πάντα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω και κατι αλλο που με εχει προβληματίσει.γνωρίζει κανεις πως εισαγουμε ενα αρχειο max σε ένα άλλο αρχείο max.εχω μια κατοψη συγκεκριμενα σε μορφη autocad την οποια εισαγω στο μαx και στην πορεια θέλω να εισαγω επιπλα σε μορφη μαξ.

Link to comment
Share on other sites

Εντολή merge...

 

Τώρα αν απλώς πρόκειται για μοντέλα επίπλων, προτείνω το asset browser που έχεις και καλύτερη εποπτεία (βρίσκεται στο Utilities, δες και στο help) και το κάνεις drag-n-drop και επιλέγεις merge.

Το merge έχει κάποιες επιλογές... πρόσεχε τι θα πατήσεις... Εσύ θέλεις να εισάγεις το αρχείο... Εχει και επιλογή νομίζω για πλήρη αντικατάσταση της σκηνής (σαν open περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.