Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ)


RIVER_BOY

Recommended Posts

21 λεπτά πριν, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Αυτο με την παραλληλη συνδεση το σκεφτηκαμε οτι θα γλιτωνα την ΕΕΜΚ και ισως το υπογραψει παρολο που εχω σαν δεδομενο οτι θα αποκοπω απο την κεντρικη θερμανση!

Οσο για το ενεργειακο τζακι,οταν δουν απο το Εξοικονομω οτι το εχω σαν παρεμβαση θα αναρωτηθουν αν χρειαζοταν ή οχι εεμκ οπως λεει και ο νομος.Απο οτι καταλαβα ομως λετε οτι θα γινει τεχνικη εκθεση απο το μηχανικο και οπως ''Αν'' δικαιολογησει την Α/Θ ως ''διασκευη'' με τον ιδιο τροπο μπορει να γραψει και για την υπαρχουσα θεση για το τζακι και να το καλυψει και αυτο?Συμπερασματικα αν καταλαβα καλα μπαινοντας ο μηχανικος στο συστημα για να βγαλει εεμκ για την περιπτωση ιθ)θερμοπροσοψη θα μπορουσε στην τεχνικ εκθεση που απαραιτητα πρεπει να γραψει ''και αναλυτικα οι εργασιες που θα εκτελεστουν'' να περιγραφει το παραλληλο συστημα Α/Θ και κεντρικης θερμανσης καθως και τη μεταροπη απλου τζακιου σε ενεργειακο,οποτε αν αυτη η εκθεση παει στο Εξοικονομω υπογεγραμμενη δε θα υπαρξει προβλημα με ελλειπη δικαιολογητικα,αυτο καταλαβαινω.

Δεν εχω καταλάβει. Στην επιλέξιμη παρέμβαση "αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης", εχετε λάβει έγκριση και για αντλία θερμότητας και για ενεργειακό τζάκι;

Ή λάβατε για Α/Θ και επειδη εξ' αιτίας των αυθαιρεσιών δεν μπορείτε να εκδόσετε ΕΕΔΜΚ θα κάνετε τροποποίηση της παρέμβασης σε "τμηματική αντικατάσταση της εγκατάστασης τοπικής θέρμανσης" (τζάκι); Παρακαλώ εδω σημειώστε οτι πλην τοποθέτησης λεβητα ΦΑ ή μονάδας ΣΗΘΥΑ, η αποκοπή με ολα τα υπόλοιπα συστήματά θέρμανσης επιτυγχάνεται μόνο με ΕΕΔΜΚ.

Αν όμως έχετε πρόβλημα με τη νομιμη υπόσταση του κτιρίου δεν μπορείτε να λάβετε ΕΕΔΜΚ ούτε για τη θερμοπρόσοψη, αν δεν προηγηθεί τακτοποίηση των αυθαιρεσιών.

Επιπλέον, πρέπει να γνωρίζετε οτι η Τεχνική Έκθεσή μηχανικού απαιτείται για τη χορήγηση ΕΕΔΜΚ. Οι διασκευές δεν απαιτούν καμμία έγκριση ή άδεια, συνεπώς δεν απαιτούν και ΤΕ.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, dryianni said:

Δεν εχω καταλάβει. Στην επιλέξιμη παρέμβαση "αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης", εχετε λάβει έγκριση και για αντλία θερμότητας και για ενεργειακό τζάκι;

Ή λάβατε για Α/Θ και επειδη εξ' αιτίας των αυθαιρεσιών δεν μπορείτε να εκδόσετε ΕΕΔΜΚ θα κάνετε τροποποίηση της παρέμβασης σε "τμηματική αντικατάσταση της εγκατάστασης τοπικής θέρμανσης" (τζάκι); Παρακαλώ εδω σημειώστε οτι πλην τοποθέτησης λεβητα ΦΑ ή μονάδας ΣΗΘΥΑ, η αποκοπή με ολα τα υπόλοιπα συστήματά θέρμανσης επιτυγχάνεται μόνο με ΕΕΔΜΚ.

Αν όμως έχετε πρόβλημα με τη νομιμη υπόσταση του κτιρίου δεν μπορείτε να λάβετε ΕΕΔΜΚ ούτε για τη θερμοπρόσοψη, αν δεν προηγηθεί τακτοποίηση των αυθαιρεσιών.

Επιπλέον, πρέπει να γνωρίζετε οτι η Τεχνική Έκθεσή μηχανικού απαιτείται για τη χορήγηση ΕΕΔΜΚ. Οι διασκευές δεν απαιτούν καμμία έγκριση ή άδεια, συνεπώς δεν απαιτούν και ΤΕ.

Δεν υπαρχει προβλημα με το κτιριο-πολυκατοικια.Εναι νομιμο.

Οι παρεμβασεις μου εχουν υπαχθει στο προγραμμα και θερμομονωση και Α/Θ και ενεργειακο τζακι.

Λεω ...βγαζω εεμκ για τη θερμμονωση και στην τεχνικη εκθεση περιγραφουμε και την παραλληλη συνδεση Α/Θ με την κεντρικη θερμανση(οχι αποκοπη).Εσεις μηπως λετε οτι στην τεχικη εκθεση περιγραφονται ΜΟΝΟ οι εργασιες που αφορουν την εεμκ και οχι ολες τις παρεμβασεις?Τότε με ποιον τρόπο θα καταλαβουν οτι προκειτε για ''διασκευή'' και οχι για αυτονομηση,καπου πρεπει να το γραψουμε.

Το ιδιο και για το τζακι με ευθυνη μηχανικου,οτι δε θελει εεμκ.

Και τελικως θα εχω βγαλει εεμκ μόνο για τη θερμοπροσοψη και θα εχω βαλει και την αντλια και το τζακι χωρις εεμκ για τα δυο τελευταια,αυτο λεω ειναι εφικτο?

 

Edited by Παναγιώτης Σταθούλης
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Δεν υπαρχει προβλημα με το κτιριο-πολυκατοικια.Εναι νομιμο.

Οι παρεμβασεις μου εχουν υπαχθει στο προγραμμα και θερμομονωση και Α/Θ και ενεργειακο τζακι.

Λεω ...βγαζω εεμκ για τη θερμμονωση και στην τεχνικη εκθεση περιγραφουμε και την παραλληλη συνδεση Α/Θ με την κεντρικη θερμανση(οχι αποκοπη).Εσεις μηπως λετε οτι στην τεχικη εκθεση περιγραφονται ΜΟΝΟ οι εργασιες που αφορουν την εεμκ και οχι ολες τις παρεμβασεις?Τότε με ποιον τρόπο θα καταλαβουν οτι προκειτε για ''διασκευή'' και οχι για αυτονομηση,καπου πρεπει να το γραψουμε.

Το ιδιο και για το τζακι με ευθυνη μηχανικου,οτι δε θελει εεμκ.

Και τελικως θα εχω βγαλει εεμκ μόνο για τη θερμοπροσοψη και θα εχω βαλει και την αντλια και το τζακι χωρις εεμκ για τα δυο τελευταια,αυτο λεω ειναι εφικτο?

 

Υπάρχει σχετικό νήμα στο forum, όπου συμμετέχων έχει αναρτήσει την απάντηση που εχει λάβει από το ΕΤΕΑΝ, σύμφωνα με την οποία η αντικατάσταση υφιστάμενου ανοικτού τζακιού σε ενεργειακό δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ ("διασκευή").

Σημειωτέον οτι πριν από τη δημοσίευση του Ν. 4495, οι εργασίες του αρθρου 30, που δεν απαιτούν ουτε άδεια ούτε ΕΕΔΜΚ, αναγγελονταν προ 48ώρου στην οικεία ΥΔΟΜ (αρθρο 4 Ν. 4067 - ΝΟΚ), όπου εκεί εαν ο/η μηχανικός του τμήματος έκδοσης αδειών της ΥΔΟΜ που παραλάμβανε την αίτηση έκρινε πως οι αναγγελόμενες εργασίες απαιτούν ειτε ΕΕΔΜΚ ειτε Άδεια Δόμησης, τότε δε σφραγιζε την αναγγελία. Υπήρχε δηλαδή κρατικός ελεγχος για το αν απαιτείται ΕΕΔΜΚ ή όχι. Τώρα αυτός εχει καταργηθεί.

Σε ό,τι αφορά στην ΤΕ για την ΕΕΔΜΚ, εκεί περιγράφονται μόνο οι εργασίες για τις.όποιες απαιτείται η χορήγησή της. Αν αυτή αφορά μόνο τη θερμομόνωση, τότε θα περιγραφούν μονο οι εργασίες για αυτήν.

Η ΤΕ μηχανικού που θα περιγράφει ότι η τοποθέτηση της Α/Θ γίνεται εναλλακτικά προς τον κοινόχρηστο λέβητα, χωρίς ανεξαρτητοποίηση της εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης της ιδιοκτησίας απο αυτόν και χωρίς να θίγεται η θέρμανση των υπόλοιπων ιδιοκτησιών (διασκευή απο εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης με μία μονάδα παραγωγής θερμότητας σε ΕΚΘ με 2 ΜΠΘ, οι οποιες -ΜΠΘ- λειτουργούν ανεξαρτητα και εναλλάξ) μπορεί να  προστεθει ως επιπλεον δικαιολογητικό κατά την ανάρτηση αυτών στο Πληροφοριακό Σύστημα.

 

Από την άλλη, αν δεν αποκοπείτε από την ΚΘ, πως θα προκύψει η επίτευξη του ενεργειακού στόχου;

Ο ενεργειακός επιθεωρητής που θα συντάξει το νεο ΠΕΑ, πρέπει να συγκρίνει τη χρήση της Α/Θ με αυτήν του κοινόχρηστου λέβητα. Πως θα προκύψει βελτίωση αν εσείς θεωρητικά συνεχίζετε να το χρησιμοποιείτε ("μη αποκοπή");

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dryianni said:

Υπάρχει σχετικό νήμα στο forum, όπου συμμετέχων έχει αναρτήσει την απάντηση που εχει λάβει από το ΕΤΕΑΝ, σύμφωνα με την οποία η αντικατάσταση υφιστάμενου ανοικτού τζακιού σε ενεργειακό δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ ("διασκευή").Αυτο το γραφει αλλα δεν απαιτειται να ανεβει στο πληροφοριακο συστημα κατι που να αποδυκνυει την υπαρξη θεσης για τζακι?Μεχρι να παρουμε τα χαρτια απο την πολεοδομια θα γραφαμε μόνο μετατροπη του υπαρχοντος σε ενεργειακο αφου δε χρειαζεται κατι αλλο(δεν ξερω αν επρεπε να ανεβει και καποιο σχεδιο).Μετα που πηραμε τα χαρτια ειδαμε πως τζακι γιοκ...Σας παρακαλω πειτε μου τί μου συστηνετε να κανω.

Σημειωτέον οτι πριν από τη δημοσίευση του Ν. 4495, οι εργασίες του αρθρου 30, που δεν απαιτούν ουτε άδεια ούτε ΕΕΔΜΚ, αναγγελονταν προ 48ώρου στην οικεία ΥΔΟΜ (αρθρο 4 Ν. 4067 - ΝΟΚ), όπου εκεί εαν ο/η μηχανικός του τμήματος έκδοσης αδειών της ΥΔΟΜ που παραλάμβανε την αίτηση έκρινε πως οι αναγγελόμενες εργασίες απαιτούν ειτε ΕΕΔΜΚ ειτε Άδεια Δόμησης, τότε δε σφραγιζε την αναγγελία. Υπήρχε δηλαδή κρατικός ελεγχος για το αν απαιτείται ΕΕΔΜΚ ή όχι. Τώρα αυτός εχει καταργηθεί.

Σε ό,τι αφορά στην ΤΕ για την ΕΕΔΜΚ, εκεί περιγράφονται μόνο οι εργασίες για τις.όποιες απαιτείται η χορήγησή της. Αν αυτή αφορά μόνο τη θερμομόνωση, τότε θα περιγραφούν μονο οι εργασίες για αυτήν.

Η ΤΕ μηχανικού που θα περιγράφει ότι η τοποθέτηση της Α/Θ γίνεται εναλλακτικά προς τον κοινόχρηστο λέβητα, χωρίς ανεξαρτητοποίηση της εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης της ιδιοκτησίας απο αυτόν και χωρίς να θίγεται η θέρμανση των υπόλοιπων ιδιοκτησιών (διασκευή απο εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης με μία μονάδα παραγωγής θερμότητας σε ΕΚΘ με 2 ΜΠΘ, οι οποιες -ΜΠΘ- λειτουργούν ανεξαρτητα και εναλλάξ) μπορεί να  προστεθει ως επιπλεον δικαιολογητικό κατά την ανάρτηση αυτών στο Πληροφοριακό Σύστημα.

Θα ηθελα να προσθεσω κατι που θυμηθηκα οσον αφορα την ημερομηνια του 4520-16/10/18 οτι το Α πεα το εχω απο το Μαρτιο του 2018 και αμεσως μετα εκανα και την αιτηση η οποια υπαχθεικε στις εγκεκριμενες τον ΙΟΥΛΙΟ.Μηπως για την αντλια να ελπιζω σε κανα θαυμα γιατι ειδα για συζητησεις για το πριν και μετα απο 16/10???

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Θα ηθελα να προσθεσω κατι που θυμηθηκα οσον αφορα την ημερομηνια του 4520-16/10/18 οτι το Α πεα το εχω απο το Μαρτιο του 2018 και αμεσως μετα εκανα και την αιτηση η οποια υπαχθεικε στις εγκεκριμενες τον ΙΟΥΛΙΟ.Μηπως για την αντλια να ελπιζω σε κανα θαυμα γιατι ειδα για συζητησεις για το πριν και μετα απο 16/10???

Είπαμε πώς το τζάκι δε φαίνεται στις κατόψεις. Φαίνεται η καμινάδα του (και στις οψεις). Αν δε φαίνεται ουτε αυτή, χρειαζεστε ΕΕΔΜΚ για εξ' αρχής τοποθέτησης και αυτού μαζί με την καμινάδα του.

Κανονικά, αν τελικά δεν υφίσταται τζακι στα εγκεκριμένα σχέδια της ΟΑ, το κτίριο δεν είναι "νομίμως υφιστάμενο" και δεν μπορείτε να κάνετε αιτηση για χορήγηση ΕΕΔΜΚ. Αλλά αυτή ειναι μια ευθύνη που θα αναλάβει ο/η μηχανικός που θα την εκδόσει (αν δηλαδή επιλέξει να αποκρύψει την εν λόγω αυθαιρεσία και να υπογράψει δήλωση νομιμότητας κτιρίου).

Link to comment
Share on other sites

Στην εεμκ για τζακι γραφει οτι δεν απαιτειται η δηλωση συναινεσης περ.θ παρ3 αρθρ 1.........τί δε διαβαζω σωστα και ολοι λενε για 67%

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας,

Εχω μια περιπτωση οπου ο ιδιοκτητης θέλει να κάνει θερμοπρόσοψη σε τοίχο του Α οροφου. Ο μάστορας θα πατήσει σε μεταλλική στέγη του διπλανού ισόγειου κτίσματος που εφάπτεται στο δικό του. Υπάρχει κάποιος νόμος που να επιτρέπει στο μηχανικό να απαλαχθεί από την ευθύνη της επίβλεψης και να εκδόσει μόνο την ΕΕΜΚ? Η μεταλλική στέγη του διπλανού είναι πολύ ταλαιπωρημένη και δε νομίζω να αντέξει την όποια σκαλωσία ή και καδρόνια βάλει ο μάστορας, οπότε δε θέλω να έχω το άγχος αν συμβεί κάτι και υποχωρήσει η στέγη και καρφωθεί πουθενά ο μάστορας να τρέχουμε στα δικαστήρια. Αν δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να δίνει δυνατότητα απαλλαγής του μηχανικού, τότε δε θα αναλάβω το όλο εγχείρημα, ας πάρει άλλος συνάδελφος το όλο πρότζεκτ... Είχαν πεί στον ιδιοκτήτη για κρεμαστή σκαλωσία αλλά του είχαν πεί ακριβή τιμή και το απέριψε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 11:24 ΠΜ, dimitris GM said:

αν η οικοδομη εχει χτισει "στο όριο" με την ισογεια διπλανη

δεν μπορεις....

διοτι  χτιζεις σε ξενο οικοπεδο.

Καλημερα, υποθετω η απαντηση αυτη πηγαινει σε μενα! Δεν με απασχολει το θεμα του οριου, ας υποθεσουμε οτι ο διπλανος ειναι ο παρατυπος και εμεις μπορουμε ανετα να βαλουμε τη προσοψη. Με απασχολει το θεμα της ευθυνης αν τραυματιστει ο μονωσας και πεσει απτη σκαλωσια ποιος θα τραβιεται μετα? Επειδη ειναι υψηλου ρισκου το συγκεκριμενο σημειο, γιαυτο και σκιαζομαι και σκεφτομαι σοβαρα να πω τελικα οχι στο πελατη οτι δεν αναλαμβανω.

Link to comment
Share on other sites

οφείλεις να τα πεις στον πελάτη κι ας κάνει ότι νομίζει... αν εσύ (κι εγώ μαζί σου) κρίνεις ότι είναι επικίνδυνο να γίνει, δεν υπάρχει κανένας άλλος πιο αρμόδιος να αποφανθεί για το έργο !!! Απλά δεν αναλαμβάνεις...

*** "άδεια για να πατήσει σκαλωσιά σε κακοφτιαγμένη στέγη του γείτονα" ακούγεται από μόνο του απίθανο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.