Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ)


RIVER_BOY

Recommended Posts

3 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα-γίνεται αναθεώρηση της εεμκ.☺

Σωστά. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα @dryianni!

Έχω την περίπτωση ωφελούμενου που άλλαξε το συμβατικό τζάκι του με ενεργειακό, χωρίς να βάλει αεραγωγούς ή να συνδεθεί με καλοριφέρ κ.λπ., απλά για να ζεστάνει το σαλόνι. Το διαμέρισμα έχει ήdη κεντρική θέρμανση και το τζάκι μπήκε απλά ως συμπληρωματικό. Ζητά του υπουργείο ΕΕΜΚ αλλά είδα κάτι που αναφέρατε για την περίπτωση διασκευής. Μπορείτε να μου αναφέρετε το άρθρο συγκεκριμένα προκειμένου να ενημερώσω τον πολιτικό μηχανικό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα @dryianni!

Έχω την περίπτωση ωφελούμενου που άλλαξε το συμβατικό τζάκι του με ενεργειακό, χωρίς να βάλει αεραγωγούς ή να συνδεθεί με καλοριφέρ κ.λπ., απλά για να ζεστάνει το σαλόνι. Το διαμέρισμα έχει ήdη κεντρική θέρμανση και το τζάκι μπήκε απλά ως συμπληρωματικό. Ζητά του υπουργείο ΕΕΜΚ αλλά είδα κάτι που αναφέρατε για την περίπτωση διασκευής. Μπορείτε να μου αναφέρετε το άρθρο συγκεκριμένα προκειμένου να ενημερώσω τον πολιτικό μηχανικό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καλημέρα σας. 

Αν στην ΟΑ εμφανίζονται είτε στις όψεις η καπνοδοχος του συγκεκριμένου -προηγουμένως ανοικτου"- τζακιού είτε στις κατοψεις το ιδιο το τζάκι (αρχιτεκτονικες) ή η  καπνοδόχος του (μηχανολογικές), τότε δεν απαιτειται ΕΕΔΜΚ (άρθρο 30, παρ. δ ν. 4495/2017 - διασκευή της εγκατάστασης τοπικής θέρμανσης με τζακι).

Αν δεν εμφανίζεται πουθενά στα σχέδια το τζάκι ή η καπνοδόχος του, τότε -δυστυχώς- απαιτείται ΕΕΔΜΚ (παρ' οτι αυτό υπήρχε, ήταν προφανώς αυθαίρετο).

Στην προκειμένη περίπτωση, όπου δε το ψάξει κανείς, αρκεί η ΥΔ μηχανικού περί "διασκευής".

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Με αλλα λογια αν φαινεται η κπνοδοχοσ στην υπαρχουσα Ο.Α δεν κανεις τιποτε ,αλλα απως το κατασκευαζεις. Αν δεν φαινεται στις οψεις , τομες στην Ο.Α. (και ειναι πριν τον 9/11) εκει πιστευω οτι κανεις μια τακτοποιηση και κανες τις εσωτερικες εργασιες κατασκευης του ενεργειακου τζακιου.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα @dryianni!

Έχω την περίπτωση ωφελούμενου που άλλαξε το συμβατικό τζάκι του με ενεργειακό, χωρίς να βάλει αεραγωγούς ή να συνδεθεί με καλοριφέρ κ.λπ., απλά για να ζεστάνει το σαλόνι. Το διαμέρισμα έχει ήdη κεντρική θέρμανση και το τζάκι μπήκε απλά ως συμπληρωματικό. Ζητά του υπουργείο ΕΕΜΚ αλλά είδα κάτι που αναφέρατε για την περίπτωση διασκευής. Μπορείτε να μου αναφέρετε το άρθρο συγκεκριμένα προκειμένου να ενημερώσω τον πολιτικό μηχανικό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Πάντως για μένα Μαρία δεν έπρεπε να μπεί το τζάκι και να επιδοτηθεί. Ασχετα αν δεν το κατάλαβε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

@katrmp γιατί; Επειδή είναι συμπληρωματικό; Είχε κάποιο περιορισμό; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 23/5/2020 at 9:07 ΠΜ, tetris said:

Επιεικώς απαράδεκτη τοποθέτηση. Το παρόν φόρουμ, μπορεί να έχει ως βασικό άξονα το αντικείμενο του μηχανικού, αλλά είναι ανοιχτό σε όλους. Δεν είναι μια κλειστή λέσχη ειδικού προσανατολισμού, αλλά απευθύνεται σε όποιον αντιμετωπίζει τεχνικό πρόβλημα. Και φροντίζει για τη διαμόρφωση υγιούς τρόπου σκέψης τόσο σε συναδέλφους, όσο και σε ιδιώτες. Συνεπώς εδώ, ή συμμετοχή των μηχανικών δεν είναι "εξ οφίτσιο" δεδομένη, αλλά υπόκειται στη συμμόρφωση των κανόνων που είναι κοινοί για όλους.

Τέλος, ο ενημερωμένος πολίτης είναι το βασικό συστατικό μιας υγιούς κοινωνίας

 

υ.γ. Προτιμώ τον "ξερόλα" ιδιώτη, από τον "ξερόλα" μηχανικό. Στον πρώτο, μπορείς εύκολα να αλλάξεις αντίληψη, στο δεύτερο, ίσως όχι  

Μπράβο και πάλι μπράβο. Οι μηχανικοί πρέπει να είναι σκεπτόμενα άτομα και όχι Συμβολαιογράφοι Παπάδες και Γιατροί (όχι όλοι)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω μια περίπτωση όπου ένας πελάτης θέλει να ανοίξει studio σχολής χορού (όχι ερασιτεχνική σχολή χορού) για το οποίο δεν απαιτείται κάποια άδεια λειτουργίας.

Έχει βρεί έναν ισόγειο χώρο με ημιώροφο και θέλει να τον διαμορφώσει αναλόγως.

Οι εργασίες που θέλει να κάνει είναι μια προσθήκη ενός μικρού w.c., αντικατάσταση κουφωμάτων αλουμινίου στις όψεις, εσωτερικά βαψίματα, τοποθέτηση ξύλινου δαπέδου και προθήκη εσωτερικής σκάλας από τον ημιώροφο στο ισόγειο.

Ο χώρος έχει χρήση αρτοποιείου.

Από την στιγμή που δεν απαιτείται κάποια άδεια λειτουργίας από κάποιον φορέα, ούτε χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις, εγώ αν του εκδώσω ΕΕΔΜΚ για τις περιπτώσεις ιζ) και ιγ) είμαι καλυμμένος ή πρέπει να προχωρήσω και σε άδεια αλλαγής χρήσης? 

 

ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.

ιγ) επένδυση όψεων και αντικατάσταση υαλοπετασμάτων με χρήση ικριωμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.