Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ)


RIVER_BOY

Recommended Posts

On 9/1/2019 at 7:57 ΜΜ, stelandr said:

Χαίρετε και καλή χρονιά!

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς σε προφορική συζήτηση με τον συνάδελφο H/M της Υ.Δομ. Αθήνας απάντησε οτι το 29/2/λ <<δεν διευκρινίζει αν αφορα πολυκατοικίες ή μονοκατοικίες>> και η περίπτωση που εχω περιγράψει -εγκατασταση Α/Θ - εδώ θελει ΕΕΔΜΚ σύμφωνα με το ιδιο αρθρο, καθως δεν μπορεί να ενταχθεί στην περ. δ αρθρο 30 4496/17 γιατι ειναι <<συνολικη αντικατασταση και οχι αντικατασταση ενος τμηματος της εγκαταστασης η διασκευη τμηματος των σωληνωσεων>>

ΘΑ μπορουσατε παρακαλώ για τα φωτα σας σχετικά με το πως πρέπει να χειριστω την υπόθεση γιατι ταλαιπωρούμαι αδικως υπερβολικα νομιζω με μια απλή κατά τα αλλα υπόθεση..?

Ποιό ειναι το επιχείρημα ενος μηχανικού απέναντι σε συναδελφους των Υδομ (ή κ οι ενέργειες που τον διασφαλίζουν τόσο στην υπηρεσία όσο κ στον πελάτη) όταν υποστηρίζουν οτι το λ αφορά μονοκατοικίες?

Ευχαριστώ!

 

 

 

Σας επαναλαμβάνω: μιλήστε με νομικό και όχι με μηχανικούς. Κακώς μιλήσατε με τον Η/Μ της ΥΔΟΜ.

Ό,τι και να κάνετε, κανείς δημόσιος λειτουργός δε θα σας απαντήσει. Το θέμα σας θα πάει από την ΥΔΟΜ στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση και θα καταλήξει στη ΔΑΟΚΑ/ΥΠΕΝ, από όπου δε θα πάρετε απάντηση ποτέ. Τότε, πρακτικά, θα κληθείτε εσείς να πάρετε την ευθύνη  της απόδασης για τον πελάτη σας.
Με όλη τη συμπάθεια, πρέπει εσείς οι μηχανικοί να καταλάβετε ότι δεν είστε υπερεπιστήμονες και παντογνώστες.
Όπως πολίτες και άλλο επαγγελματίες συμβουλεύονται εσάς τους μηχανικούς για τεχνικά θέματα και σας αμοίβουν για αυτά, έτσι κι εσείς πρέπει να κάνετε το ίδιο για νομικά, διοικητικά και άλλα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Απο μηχανολογο που ρωτησα μου ειπε για την δευτερη επιλογη που λετε,αλλα ανεφερε οτι επειδη δε φαινεται πουθενα η αποκοπη και οτι ειμαι ακομα στην κεντρικη θερμανση οτι θα χρησιμοποιησουμε αυτη τη μελετη απωλειων που θελουν και που αφορα σωστα ολα τα διαμερισματα και φαινεται και για το δικο μου διαμερισμα και να σχεδιασουμε κατοψη με το νεο σηστημε και τις σωληνωσεις που καταληγουν στο κουτι και απο εκει στα σωματα.

Το σημαντικο απο οτι καταλαβα ειναι οτι δεν υπαρχει αναγκη για νεα μελετη θερμανσης απο τη στιγμη που υπαρχει και δεν εχει αλλαξει.Εχετε την αποψη οτι ετσι ειμαι ενταξει με το προγραμμα?

 

Edited by Παναγιώτης Σταθούλης
Link to comment
Share on other sites

Αν από κεντρικό σύστημα (έστω με αυτονομία) πάτε σε "αυτόνομο" (το πιο σωστό είναι "ατομικό", αλλά έτσι το αναφέρει ο Ν. 4495) για οποιοδήποτε σύστημα εκτός λέβητα ΦΑ και ΣΗΘΥΑ, απαιτείται ΕΕΔΜΚ, η οποία με τη σειρά της απαιτεί "πλήρη μελέτη θέρμανσης".

Η ΜΘ της ΟΑ περιλαμβάνει τα παρακάτω;

  1. Ξεχωριστή Μελέτη Θερμικών Απωλειών για το διαμέρισμά σας; (γράφετε ότι υπάρχει)
  2. Στη Μελέτη Μονοσωληνίου Συστήματος εμφανίζονται οι ξεχωριστοί υπολογισμοί πτώσης πίεσης και διαφοράς θερμοκρασίας για το διαμέρισμά σας;
  3. Κάτοψη δικτύου θερμαντικών σωμάτων για το διαμέρισμά σας;;

Αν ναι, τότε απαιτείται μόνο τροποποίηση της  Μελέτης Μονοσωληνίου Συστήματος ως προς τη Μονάδα Παραγωγής Θερμότητας (ατομική Α/Θ  αντί του κοινόχρηστου λέβητα) και το Δίκτυο Διανομής (σωληνώσεις προσαγωγής/επιστροφής θερμού νερού - "στήλες") ως το συλλέκτη των υφισταμένων -και σύμφωνων με την αρχική ΜΘ της ΟΑ- θερμαντικών σωμάτων (τερματικές μονάδες εκπομπής/απόδοσης θερμότητας).

Αν όχι. τότε απαιτείται πλήρης ΜΘ. Ο μηχανολόγος/μηχανικός σας ξέρει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εχει, αλλα αν κανω το δικηγορο του διαβολου και σας πω πως θα αντικατασταθουν τα κουφωματα και θα γινει και εξωτερικη θερμομονωση στις οψεις,Τοτε τί να κανω με τις απωλειες?Για μενα θα επρεπε να συνυπολογισθουν και αυτα αρα ΝΕΑ μελετη απωλειων κλτ.Θα ηθελα να το αποφυγω ομως και να αντιγραψουμε τη μελετη με την κατοψη του νεου σηστηματος οπως προειπατε.Ποια ειναι η γνωμη σας?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Βάζετε πρωτα θέρμανση και μετά τα υπόλοιπα για το λογο που αναφέρατε.

Αυτο ομως σημαίνει 2 ΕΕΔΜΚ. 1 για τη θέρμανση και 1 με μεταγενέστερη ημερομηνία για τα υπόλοιπα.

Αν ομως ολες αυτές οι παρεμβάσεις εχουν ενταχθεί στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΏ, τότε βγαίνει 1 ΕΕΔΜΚ για όλα μαζι, όποτε .πρεπει να γινει νεα μελέτη απωλειών., η οποία πιθανόν θα απαιτήσει και νεα μελετη μονοσωληνίου τουλάχιστον ως προς τα θερμαντικά σώματα.

Ο μηχανικός σας τι λεει για ολα αυτά;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος μου μεχρι να του ''ανοιξω τα ματια''οτι η αντλια θελει ΕΕΜΚ μου ελεγε να το προχωρησουμε ετσι,καπως θα το περασουμε...

Προεκυψε ομως και αλλο θεμα αυτη τη φορα απο τους υπευθυνουν που κατασκευασαν την πολυκατοικια.Ενω υπηρχε καμιναδα στο διαμερισμα (4ος οροφος) (υπαρχει και 5ος και αυτος εχει καμιναδα) στα χαρτια ης πολεοδομιας  που πηγα να τα παρω για να ξεκινησω επιτελους ΔΕΝ φαινεται τιποτα,ουτε στην κατοψη του οροφου,ουτε και στο δωμα.Εχω δει οτι πλεον στις ελλειψεις που παρατηρουν οι υπευθυνοι του προγραμματος γινονται και δεκτες ΥΔ μηχανικων'' το γιατι δε χρειαζεται αδεια για κατι''.Μηπως επειδη στην πραγματικοτητα η καμιναδα για τζακια υπαρχει θα μπορουσε να λυθει το θεμα ετσι χωρις εεμκ και για αυτο?

*Αν ειναι δυνατον.....και το ''κουτι'' με τις ενωσεις για τις προεκτασεις στα σωματα απο την κεντρικη θεση τις εχει στην κατοψη μεσα στο λουτρο και οχι εκει που ειναι στην πραγματικοτητα ,δηλαδη αμεσως εξω απο την εξωπορτα.Τωρα εγω να ρωτησω στην κατοψη που θα κανει ο μηχανολογος ΠΟΥ να τη σχεδιασει,εκει που ειναι πραγματι ή οτι λεει η κατοψη στην υδομ ή να βρισω?

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2019 at 5:55 ΜΜ, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Ο μηχανικος μου μεχρι να του ''ανοιξω τα ματια''οτι η αντλια θελει ΕΕΜΚ μου ελεγε να το προχωρησουμε ετσι,καπως θα το περασουμε...

Προεκυψε ομως και αλλο θεμα αυτη τη φορα απο τους υπευθυνουν που κατασκευασαν την πολυκατοικια.Ενω υπηρχε καμιναδα στο διαμερισμα (4ος οροφος) (υπαρχει και 5ος και αυτος εχει καμιναδα) στα χαρτια ης πολεοδομιας  που πηγα να τα παρω για να ξεκινησω επιτελους ΔΕΝ φαινεται τιποτα,ουτε στην κατοψη του οροφου,ουτε και στο δωμα.Εχω δει οτι πλεον στις ελλειψεις που παρατηρουν οι υπευθυνοι του προγραμματος γινονται και δεκτες ΥΔ μηχανικων'' το γιατι δε χρειαζεται αδεια για κατι''.Μηπως επειδη στην πραγματικοτητα η καμιναδα για τζακια υπαρχει θα μπορουσε να λυθει το θεμα ετσι χωρις εεμκ και για αυτο?

*Αν ειναι δυνατον.....και το ''κουτι'' με τις ενωσεις για τις προεκτασεις στα σωματα απο την κεντρικη θεση τις εχει στην κατοψη μεσα στο λουτρο και οχι εκει που ειναι στην πραγματικοτητα ,δηλαδη αμεσως εξω απο την εξωπορτα.Τωρα εγω να ρωτησω στην κατοψη που θα κανει ο μηχανολογος ΠΟΥ να τη σχεδιασει,εκει που ειναι πραγματι ή οτι λεει η κατοψη στην υδομ ή να βρισω?

Για την ΕΕΔΜΚ απαιτείται Τεχνική Έκθεσή μηχανικού στην οποία περιλαμβάνεται Υπεύθυνη Δήλωσή του/της πως οι εργασίες θα εκτελεστούν σε κτίριο που ειναι "νομίμως υφιστάμενο", κατά το σχετική διάταξη του ΝΟΚ. Αν με ολα αυτά που περιγράφετε την υπογράψει, ειναι κάτι που θα το εκτιμήσει εκεινος/εκείνη.

 

On 19/1/2019 at 5:55 ΜΜ, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Εχω δει οτι πλεον στις ελλειψεις που παρατηρουν οι υπευθυνοι του προγραμματος γινονται και δεκτες ΥΔ μηχανικων'' το γιατι δε χρειαζεται αδεια για κατι''.Μηπως επειδη στην πραγματικοτητα η καμιναδα για τζακια υπαρχει θα μπορουσε να λυθει το θεμα ετσι χωρις εεμκ και για αυτο?

Απο την εφαρμογή του συστήματος e-adeies και μετά, οι ΕΕΔΜΚ εκδίδονται αυτόματα απο το σχετικό πληροφοριακό σύστημα μετά απο την ανάρτηση των δικαιολογητικών απο τον/τη μηχανικό που αναλαμβάνει την έκδοση (χωρίς δηλαδή έλεγχο από την οικεια ΥΔΟΜ).

Συνεπώς,  ο/η μηχανικός αναλαμβάνει την ευθύνη της ορθότητας των δικαιολογητικών. Έτσι,  πιθανά να μπορεί να αναλάβει και την ευθυνη της αιτιολόγησης επί της μη απαίτησης ΕΕΔΜΚ.

Στη δική σας περίπτωση - Α/Θ - μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο εφ' οσον η νέα αυτη εγκατάσταση δεν αποκοπεί απο το κοινόχρηστο σύστημα της πολυκατοικίας, αλλά τοποθετηθεί παράλληλα με αυτο -με την κατάλληλη διάταξη διαχωρισμού των δυο δικτύων, ώστε αυτά να λειτουργούν εναλλάξ και κατά το δοκούν, υπό την έννοια της "διασκευής" της "εγκατάστασης -κεντρικής- θέρμανσης" της ιδιοκτησίας σας (άρθρο 30, παρ. δ του.Ν. 4495/2017).

Η μη αποκοπή ("μόνιμη αποσύνδεση") όμως σημαίνει ότι θα συμμετέχετε και στο πάγιο  της κατανάλωσης της ΚΘ της πολυκατοικίας σας.

Αυτό πάλι με τα τζάκια ειναι κλασσική περίπτωση εργολαβικής οικοδομής: δεν εχουν προβλεφθεί στις μελέτες της ΟΑ (αν εχουν προβλεφθεί εμφανίζονται μόνο οι καμινάδες τους σε κατοψεις και οψεις και οχι τα ιδια τα τζακια) και τοποθετήθηκαν αυθαίρετα, "κατ' απαίτηση του πελάτη".

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Παναγιώτης Σταθούλης said:

*Αν ειναι δυνατον.....και το ''κουτι'' με τις ενωσεις για τις προεκτασεις στα σωματα απο την κεντρικη θεση τις εχει στην κατοψη μεσα στο λουτρο και οχι εκει που ειναι στην πραγματικοτητα ,δηλαδη αμεσως εξω απο την εξωπορτα.Τωρα εγω να ρωτησω στην κατοψη που θα κανει ο μηχανολογος ΠΟΥ να τη σχεδιασει,εκει που ειναι πραγματι ή οτι λεει η κατοψη στην υδομ ή να βρισω?

Είστε σίγουρος ότι το "κουτί" στο λουτρό είναι ο συλλέκτης δικτύου σωληνώσεων θέρμανσης και όχι ο συλλέκτης δικτύου σωληνώσεων ύδρευσης; Τι λέει ο μηχανικός σας γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dryianni said:

Είστε σίγουρος ότι το "κουτί" στο λουτρό είναι ο συλλέκτης δικτύου σωληνώσεων θέρμανσης και όχι ο συλλέκτης δικτύου σωληνώσεων ύδρευσης; Τι λέει ο μηχανικός σας γι αυτό;

Σιγουρος ειμαι,διοτι καταληγουν με ευθειες γραμμες στα σωματα που και αυτα δεν ειναι καποια στις ακριβης θεσεις της κατοψης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dryianni said:

Απο την εφαρμογή του συστήματος e-adeies και μετά, οι ΕΕΔΜΚ εκδίδονται αυτόματα απο το σχετικό πληροφοριακό σύστημα μετά απο την ανάρτηση των δικαιολογητικών απο τον/τη μηχανικό που αναλαμβάνει την έκδοση (χωρίς δηλαδή έλεγχο από την οικεια ΥΔΟΜ).

Συνεπώς,  ο/η μηχανικός αναλαμβάνει την ευθύνη της ορθότητας των δικαιολογητικών. Έτσι,  πιθανά να μπορεί να αναλάβει και την ευθυνη της αιτιολόγησης επί της μη απαίτησης ΕΕΔΜΚ.

Στη δική σας περίπτωση - Α/Θ - μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο εφ' οσον η νέα αυτη εγκατάσταση δεν αποκοπεί απο το κοινόχρηστο σύστημα της πολυκατοικίας, αλλά τοποθετηθεί παράλληλα με αυτο -με την κατάλληλη διάταξη διαχωρισμού των δυο δικτύων, ώστε αυτά να λειτουργούν εναλλάξ και κατά το δοκούν, υπό την έννοια της "διασκευής" της "εγκατάστασης -κεντρικής- θέρμανσης" της ιδιοκτησίας σας (άρθρο 30, παρ. δ του.Ν. 4495/2017).

Η μη αποκοπή ("μόνιμη αποσύνδεση") όμως σημαίνει ότι θα συμμετέχετε και στο πάγιο  της κατανάλωσης της ΚΘ της πολυκατοικίας σας.

Αυτό πάλι με τα τζάκια ειναι κλασσική περίπτωση εργολαβικής οικοδομής: δεν εχουν προβλεφθεί στις μελέτες της ΟΑ (αν εχουν προβλεφθεί εμφανίζονται μόνο οι καμινάδες τους σε κατοψεις και οψεις και οχι τα ιδια τα τζακια) και τοποθετήθηκαν αυθαίρετα, "κατ' απαίτηση του πελάτη".

Αυτο με την παραλληλη συνδεση το σκεφτηκαμε οτι θα γλιτωνα την ΕΕΜΚ και ισως το υπογραψει παρολο που εχω σαν δεδομενο οτι θα αποκοπω απο την κεντρικη θερμανση!

Οσο για το ενεργειακο τζακι,οταν δουν απο το Εξοικονομω οτι το εχω σαν παρεμβαση θα αναρωτηθουν αν χρειαζοταν ή οχι εεμκ οπως λεει και ο νομος.Απο οτι καταλαβα ομως λετε οτι θα γινει τεχνικη εκθεση απο το μηχανικο και οπως ''Αν'' δικαιολογησει την Α/Θ ως ''διασκευη'' με τον ιδιο τροπο μπορει να γραψει και για την υπαρχουσα θεση για το τζακι και να το καλυψει και αυτο?Συμπερασματικα αν καταλαβα καλα μπαινοντας ο μηχανικος στο συστημα για να βγαλει εεμκ για την περιπτωση ιθ)θερμοπροσοψη θα μπορουσε στην τεχνικ εκθεση που απαραιτητα πρεπει να γραψει ''και αναλυτικα οι εργασιες που θα εκτελεστουν'' να περιγραφει το παραλληλο συστημα Α/Θ και κεντρικης θερμανσης καθως και τη μεταροπη απλου τζακιου σε ενεργειακο,οποτε αν αυτη η εκθεση παει στο Εξοικονομω υπογεγραμμενη δε θα υπαρξει προβλημα με ελλειπη δικαιολογητικα,αυτο καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.