Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ωραίο και Διατηρητέο


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Πολύ θάθελα να ξέρω ποιός μηχανικός (ελέγχων και μελετητής) έκανε το πανωσήκωμα στην  ΜΙΣΗ περίμετρο διατηρητέου!

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην έρευνα που κάνω για τα διατηρητέα, έχω δει πολλά. Ας δούμε και το παρακάτω.

1.  Το 1978 με την απόφαση ΥΑ Γ/32433/1106/20-6-1978 - ΦΕΚ 593/Β/4-7-1978 το ΥΠΠΟ χαρακτηρίζει διατηρητέο το κτίριο επί των οδών Αποστόλου Παύλου 47 & Βασίλης 2

2.  Το 1981 με την απόφαση ΥΑ ΥΠΠΕ/ΔΙΛΑΠ/Γ/65/10264/18-2-1981, ΦΕΚ 132/Β/10-3-1981  το ΥΠΠΟ αποχαρακτηρίζει το κτίριο γιατί οι όψεις του διατηρούν ελάχιστα μορφολογικά στοιχεία και οι εσωτερικοί χώροι έχουν υποστεί μεγάλες φθορές. Επί πλέον στο άμεσο περιβάλλον του κτηρίου βρίσκονται σύγχρονα πολυόροφα κτίσματα. 

3.  Το 1985 το Υπ.Χω.Δ.Ε. με την απόφαση 1981  ΠΔ 17-10-1984, ΦΕΚ 35/Δ/18-2-1985 χαρακτηρίζει ξανά το κτίριο.

Τα όποια συμπεράσματα δικά σας.

 

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 25/11/2018 at 12:57 ΜΜ, arcgeo said:

Πολύ θάθελα να ξέρω ποιός μηχανικός (ελέγχων και μελετητής) έκανε το πανωσήκωμα στην  ΜΙΣΗ περίμετρο διατηρητέου!

image.png

Εντάξει... εδώ απλά δεν υπάρχει σχόλιο. Το τερμάτισαν. Όλοι. Ιδιοκτήτης, Μηχανικός (αν υπάρχει), Πολεοδομία. Όλοι!
Πού είναι αυτό το... κόσμημα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δυστυχώς δεν θυμάμαι. Θα ψάξω το αρχείο μου και θα σε ενημερώσω. Είναι βλέπεις και το αλτζχάιμερ στη μέση!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρονται για τα διατηρητέα ας ρίξουν μια ματιά στο https://diathrhtea.blogspot.com/

και ας μας πουν την γνώμη τους.

Αν μπορούν να μας στείλουν και στοιχεία ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε pirsogianis

 

Το blog που αναφέρω μπορεί αυτή τη στιγμή διαθέτει περίπου 1.500 δημοσιεύσεις αλλά η βάση δεδομένων που διαθέτω περιέχει στοιχεία για πάνω από 15.000 διατηρητέα τα οποία δημοσιεύονται προοδευτικά αφού ελεγχθούν και κωδικοποιηθούν τα στοιχεία.

Το link που δίνεις είναι ο επίσημος κατάλογος του ΥΠΕΧΩΔΕ.

Είναι μία από τις πηγές της βάσης δεδομένων που χρησιμοποιώ. Ο επίσημος κατάλογος του ΥΠΕΧΩΔΕ έχει τρομερές ασάφειες (δες την εικόνα) και παραλείψεις η δε χρονολόγηση τις περισσότερες φορές είναι για κλάματα. Επίσης η ενημέρωση έχει σταματήσει στο 2016 αν δεν κάνω λάθος ενώ δεν έχει ενημερωθεί ποτέ για αλλαγές ονομάτων δρόμων.

Untitled.png.91e6ef5341d585be60dda29deb1090f4.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.