Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-Άδειες: Από 1-12-2018 η αποκλειστική ηλεκτρονική υποβολή, παράταση στην παράλληλη διαδικασία


Engineer

Recommended Posts

Η καθυστερημένη απόφαση (υπογραφή 19-10-2018, ΦΕΚ 23-10-2018, ΔΙΑΥΓΕΙΑ 31-10-2018) ...

Νέα άποψη περί ορθής νομοθέτησης ; Ή μήπως κάποια ΥΔΟΜ είπε ότι εγώ δεν εφαρμόζω επειδή δεν έχει ακόμη ΔΙΑΥΓΕΙΑ ;

 

75Ν04653Π8-ΗΒΟ.pdf

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Αδεια που εκδοθηκε πριν 4 μηνες και χρειαζεται αναθεωρηση ως προς την θεση της οικοδομης 

παει ηλεκτρονικα  η     εντυπως  ως το τελος του μηνα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Η e- αδεια είναι υποχρεωτική και για άδεια μικρής κλίμακας ή μπορώ μέχρι 30/11να προχωρήσω  με τον παραδοσιακό τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν είναι είδηση ...!!!

Στο ΣΤΕ το μέλλον του Ε-Adeies: Αίτηση Ακυρώσεως και Αναστολής από την Π.Ο. Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ.

07-11-2018  - Πηγή: emdydas.gr
 

https://www.michanikos-online.gr/στο-στε-το-μέλλον-του-ε-adeies-αίτηση-ακυρώσ/?utm_source=MadMimi&utm_medium=email&utm_content=Michanikos-Online+-+Ημερήσια+Ενημέρωση&utm_campaign=20181106_m148109014_Michanikos-Online+-+Ημερήσια+Ενημέρωση&utm_term=_CE_A3_CF_84_CE_BF+_CE_A3_CE_A4_CE_95+_CF_84_CE_BF+_CE_BC_CE_AD_CE_BB_CE_BB_CE_BF_CE_BD+_CF_84_CE_BF

http://emdydas.gr/images/stories/news/2018/24.10.18_StE_Ekdikasi.pdf

Είναι προφανές γιατί αντιδρούν.
Edited by venezia
Διόρθωση linl
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου είναι η εξής.

 Καταρχήν, αν και θα πρεπε, δε τα γουστάρω αυτά τα ηλεκτρονικά! Το οτι είναι λαμόγια είτε οι μεν (μηχανικοί) είτε οι δε (υπάλληλοι) είτε και οι 2

και καθυστερούν υποθέσεις, ή λύνονται πολύ γρήγορα και θολά..., δε σημαίνει οτι η cyber super γραφειοκρατία είναι λύση. Και μη μου πει κάποιος ότι δεν υπάρχει γραφειοκρατία 

με το e-adeies καθώς το να σκαναρεις συμβόλαια κλπ δε ξέρω πώς αλλιώς ορίζεται.

Δεύτερον. Προφανώς θεωρώ ότι θα πρέπει να υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός! Και μάλιστα αυστηρώς. Στα του άρθρου γέλασα στο τμήμα που

μιλά για τα στατικά....Επίσης συμφωνώ για το θέμα της υποστελέχωσης των υδόμ από μηχανικούς που θίγεται. Αλλά, εφόσον συνεχίσουν να υπάρχουν

ΥΔΟΜ, ας στελεχωθούν με μηχανικούς ικανούς να πραγματοποιούν έλεγχους σε ΔΔ σε στατικά κλπ....

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι καλησπερα. αλλος ενας μπλεγμενος ταλαιπωρημενος συναδελφος με τα ηλεκτρονικα. Εχω παρει εγκριση δομησης τον οκρωβριο με τον παλιο τροπο και τωρα που πηγα να παρω την αδεια μου ειπαν δε μπορω μονο ηλεκτρονικα. Και ερωτω θα εχω την εγκριση σε εντυπη μορφη με τοπογραφικο διαγραμμα και τις κατοψεις τομες θα τις εχω ηλεκτρονικα? εχει λογικη? μηπως ξερει κανεις αν παιζει να αλλαξει κατι και αυτοι που ειχαν ξεκινησει την εγκριση δομησης με τα παλια θα συνεχισουν και την αδεια δομησης με τα παλια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει δυστυχώς. Έχουν δίκιο στην ΥΔΟΜ. Εκτός αν είχες ήδη καταθέση αίτηση έντυπα για άδεια δόμησης. Διάβασε την ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/71913/4555

"4.Οι εγκρίσεις δόμησης που έχουν εκδοθεί έως και την 12η Οκτωβρίου 2018 υπέχουν θέση προέγκρισης. 

5.Αιτήσεις προς έκδοση οικοδομικής άδειας για τις οποίες η έγκριση δόμησης έχει εκδοθεί έως και την 12η Οκτωβρίου 2018 υποβάλλονται είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή έως την 30η Νοεμβρίου 2018, κατ’ επιλογή του αιτούντος και διεκπεραιώνονται σύμφωνα με τον τρόπο υποβολής τους. Από 1η Δεκεμβρίου 2018, οι αιτήσεις του προηγούμενου εδαφίου θα υποβάλλονται αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή."

Προχωράς σε άδεια ηλεκτρονικα και η εγκριση δόμησης έχει θέση προέγκρισης. Θα ανεβάσεις ηλεκτρονικά όλα τα αρχεία, τις νέες μελέτες και τα ήδη εγκεκριμένα (τοπογραφικό, διάγραμμα δόμησης) από την έγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.