Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-Άδειες: Από 1-12-2018 η αποκλειστική ηλεκτρονική υποβολή, παράταση στην παράλληλη διαδικασία


Engineer

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

για έγκριση δόμησης που έχει εκδοθεί πριν τις 12 Οκτωβρίου καταλαβαίνω:

1. μέχρι 30 Νοεμβρίου μπορεί να γίνει είτε έντυπη, είτε ηλεκτρονική υποβολή για άδεια δόμησης

2. από 1 Δεκεμβρίου υποχρεωτικά ηλεκτρονική υποβολή για άδεια δόμησης

σωστά?

 

Ναι, όπως τα λες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν πρόκειται για  Ο.Α  κατηγορίας 3 

οπότε από 15-10-18 πας αποκλειστικά ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:
Απόφαση Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/71913/4555 ΦΕΚ 4747/23-10-18
Οι εγκρίσεις δόμησης που έχουν εκδοθεί έως και την 12η Οκτωβρίου 2018 υπέχουν θέση προέγκρισης

Εγώ πήρα έγκριση 19-10-2018 με αίτηση για έγκριση που είχε υποβληθεί πριν τις 12-10-2018.

Η έγκρισή μου αυτή δεν θεωρείται προέγκριση.

Δεν υπάρχει τρόπος στο σύστημα του ΤΕΕ, και δεν προβλέπεται και στην ΚΥΑ τρόπος συνέχισης της διαδικασίας, είτε έντυπα είτε ηλεκτρονικά, για τις εγκρίσεις εκείνες που εκδόθηκαν μετά τις 12 (με τις αιτήσεις τους να έχουν υποβληθεί πριν τις 12).

Link to comment
Share on other sites

πέραν των άλλων ζαλάδων με τις ημερομηνίες έκδοσης

έχουμε και την διαφοροποίηση της "έγκρισης δόμησης" σε "προέγκριση Ο.Α" 

Όλα είναι μια ωραία τρέλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά σας βοηθάει ότι κατά το άρθρο 36 Ν 4495 η προέγκριση είναι πλέον προαιρετική! 

υ.γ 

Τώρα πως γίνεται ένα πράγμα που είναι "προαιρετικό" να προβλέπεται βάσει άρθρο 10 παρ 5 της ΚΥΑ να "αναθεωρείται" αν τυχόν εκδοθεί  και μάλιστα κατά τις διαδικασίες των "οικοδομικών αδειών"

είναι μια άλλη τρέλα μέσα στις τόσες! και οφείλεται στο ότι το e-Άδειες ήταν έτοιμο από το 2014 ενώ ο Ν 4495 εκδόθηκε το 2017 και  το ΤΕΕ δεν το προσάρμοσε στις νέες διατάξεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αυτό να ισχύει (ότι η προέγκριση είναι προαιρετική), δεν ξέρω πώς θα το βάλω στο σύστημα του ΤΕΕ, γιατί εξ όσων είδα όταν πήγα να το χρησιμοποιήσω λίγο, δε μπορώ να παρακάμψω την προέγκριση.

Τέλος πάντων, προς το παρόν είμαι σε συνεννόηση με την πολεοδομία μήπως δεχτούν αίτηση για άδεια με την παλιά έντυπη διαδικασία, αλλιώς θα ξεκινήσω από την αρχή, υποβάλλοντας ηλεκτρονικά αίτηση για προέγκριση στο ΤΕΕ (το οποίο μάλλον είναι το πιθανότερο σενάριο).

Το θέμα που προκύπτει είναι ότι ίσως χρεωθεί άλλος υπάλληλος την προέγκριση, και (ως συνήθως) να μου ζητήσει διαφορετική αντιμετώπιση της υπόθεσης!

Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Δεν χειρίστηκα  ποτέ  το σύστημα e-άδειες -οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να εκδώσεις Ο.Α κατηγ 1-2-3 χωρίς καμιά προέγκριση κατά τα λεγόμενα του 36/ν 4495/17

Αν όμως πράγματι μπορείς τότε γιατί να μην πας κατ΄ευθείαν για Ο.Α? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ ξέρω προς το παρόν να το χειρίζομαι...

Την προηγούμενη εβδομάδα, λόγω της υπόθεσης με την έγκριση δόμησης, μπήκα λίγο μέσα για να δω μήπως μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση αδείας, κι όπως μπήκα, βγήκα :-D

Και να μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση αδείας κατηγορίας 3 χωρίς προέγκριση, δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει μέσα στο σύστημα του ΤΕΕ, οπότε θα περιμένω μέχρι το τέλος της εβδομάδας, και μετά βλέπουμε

Με το ΤΕΕ, δε, που επικοινώνησα για το θέμα, μου έδωσαν μία δική τους οπτική... ότι κακώς μου χορηγήθηκε η έγκριση δόμησης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.