Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετο σε εξ αδιαίρετου


Κωστας1963

Recommended Posts

Γεια σας 

Ως πονεμένος ιδιώτης και μη μπορώντας να βρω ακρη έφτασα και εδώ.

Έχω ένα αυθαίρετο προ του 2007 σε αγροτεμάχιο 6200μ εκτος σχεδιου οπου είχε αδεια για 6 κατοικιες. 

Εγώ ξεκίνησα να χτίζω την δικη μου.το 1/6 . Μου έγινε καταγγελία την ιδια χρονια και έκτοτε δεν είχε καταλογιστεί πρόστιμο.

Προσπάθησα με διαφορους τρόπους να ξεμπλέξω αλλα μάταια. Μέχρι που αγόρασα και ακόμη 1/6 από το ίδιο οικόπεδο.

Είχα κάνει υπαγωγή στον προηγούμενο νομο αυθαιρετων και πλήρωνα όμως ακυρώθηκε έπειτα από πιέσεις του ενός από των συνιδιοκτητών 

με τον λόγο του ότι δεν είχα συνυπογραφές των άλλων συνιδιοκτητών.

Έγινε έκθεση της πολεοδομίας που μου κοινοποιήθηκε και είμαι εντός των 30 ημερων για ένσταση.

Το κτίσμα βρίσκεται στο σταδιο οπου έχουν τελειώσει τα μπετά χωρίς τουβλα.

Στην έκθεση της πολεοδομίας μου έχουν καταλογιστεί τα πρόστιμα ανέγερσης οπου ξεπερνούν τις 100.000.

Το ερώτημα είναι τι κάνω. Μπορώ να μπω στον νέο νομο.  Το κατεδαφίζω και προχωράω στις ενέργειες διαγραφής των προστιμων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

"Εχω ένα αυθαίρετο προ του 2007 σε αγροτεμάχιο 6200μ εκτος σχεδιου οπου είχε αδεια για 6 κατοικιες. "

Εάν εννοεις οτι,  εκτος απο  τα νομιμα χτισμενα, εχτισες και αυθαιρετο στον κοινοχρηστο χωρο,

προφανως αυτο δεν τακτοποιειται  χωρις  συναινεση του 51%

Εκτος εάν  δικαιουσαι να τακτοποιήσεις  με την   διαταξη του 98 παρ. 5

Ο μηχανικος σου τι λεει?

εδιτ

δεν λες και τι αυθαιρεσιες εχεις

και απο πότε...

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι αυθερεσίες μου είναι από το 2007 και έγιναν κατά τον χρόνο της κατασκευής της κατοικίας.

Είναι υπερβάσεις σε πλάτος στο υπόγειο  76 τμ στο ισόγειο και στον 1ο όροφο υπερβάσεις 31τμ. 

ακόμη έχω υπερβάσεις και σε μπαλκόνια. Ακόμη η κατοικία ξεφεύγει από τα όρια που έπρεπε να χτιστεί και χρησιμοποιεί και τμήμα της πρασιας.

Λογικά όπως διάβασα το άρθρο 98 παρ.5 όπως προείπατε παραπάνω είμαι μεσα.

 Μάνη περίπτωση να εξαιρεθώ λόγω πολλών η μεγάλων υπερβάσεων,

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ουσιαστικό πρόβλημα με τα λίγα δεδομένα που έχουμε είναι αν υπάρχει σύσταση καθέτου (από παλιά εάν και εφόσον είχε την δυνατότητα) ή όχι.

 

οπότε η οποιαδήποτε υπέρβαση σε περιγράμματα τίτλων ορίων κάθε κτίσματος αλλάζει ή οχι.

Δεν μπορεί να λυθεί έτσι με δεδομένα ύπαρξη καταγγελίας και ακύρωση υπαγωγής και δικηγόρους κλπ κλπ...

Κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει ειδικά να σου λύση το πρόβλημα χωρίς να έχει στην διάθεση του γνώση με αυτοψία του ακινήτου, ενστάσεις και αποφάσεις που έγινε η ακύρωση, αρχική υπαγωγή, τίτλους, κανονισμούς αν υπάρχουν, σχέδια άδειας και τίτλων και ότι άλλο απαιτηθεί.

 

οπότε το επομένως του νομικού μας φίλου είναι όλη η ουσία της απάντησης......

 

 

Υ.Γ.

οι πολλές και μεγάλες υπερβάσεις όπως αναφέρεις δεν είναι καθόλου πρόβλημα. Όλα τα άλλα είναι.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Didonis said:

Το ουσιαστικό πρόβλημα με τα λίγα δεδομένα που έχουμε είναι αν υπάρχει σύσταση καθέτου (από παλιά εάν και εφόσον είχε την δυνατότητα) ή όχι.

 

οπότε η οποιαδήποτε υπέρβαση σε περιγράμματα τίτλων ορίων κάθε κτίσματος αλλάζει ή οχι.

Δεν μπορεί να λυθεί έτσι με δεδομένα ύπαρξη καταγγελίας και ακύρωση υπαγωγής και δικηγόρους κλπ κλπ...

Κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει ειδικά να σου λύση το πρόβλημα χωρίς να έχει στην διάθεση του γνώση με αυτοψία του ακινήτου, ενστάσεις και αποφάσεις που έγινε η ακύρωση, αρχική υπαγωγή, τίτλους, κανονισμούς αν υπάρχουν, σχέδια άδειας και τίτλων και ότι άλλο απαιτηθεί.

 

οπότε το επομένως του νομικού μας φίλου είναι όλη η ουσία της απάντησης......

Η ακύρωση έγινε λόγω μη ύπαρξης συνυπογραφών όταν ζητήθηκαν.

Να ρωτήσω δυο πράγματα μονο τον νομικό μας.

Μήπως κακώς μου ακυρώθηκε η υπαγωγή στον 4178/ 2013 οπου πολλοί αυτό καταγγέλονταν για υπαχθούν σε αυτόν και δεν ήταν απαραίτητες οι συνυπογραφές

μιας και είχα καταγγελία από το 2007.

και δεύτερον αν τελικά παραμείνει η ακύρωση της υπαγωγής μου στον 4178/ 2013, αυτά που κατέβαλα ως προκαταβολή και τις δόσεις τις δικαιούμαι να μου επιστραφούν.

Ευχαριστώ και χρονια πολλά στον νομικό και στους Δημητράδες.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων σε κανένα σενάριο.

 

για τις συνυπογραφές επιμένεις να περιγράφεις το αποτέλεσμα και δεν απαντάς στην αιτία αν ειναι απαιτητές ή οχι. Αιτία - Κάθετη συνιδιοκτησία , τίτλοι, κανονισμός σχέδια κλπ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Didonis said:

δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων σε κανένα σενάριο.

 

για τις συνυπογραφές επιμένεις να περιγράφεις το αποτέλεσμα και δεν απαντάς στην αιτία αν ειναι απαιτητές ή οχι. Αιτία - Κάθετη συνιδιοκτησία , τίτλοι, κανονισμός σχέδια κλπ

Οι συνυπογραφές ζητηθηκαν από την πολεοδομία τις απαίτησε το 1/6 που επέμενε στην ακύρωση της υπαγωγής αλλα δεν υπήρχαν μιας και είχαμε μονο προφορική έγκριση των συνιδιοκτητών που μόλις ζητηθηκαν δεν γίναν πράξη.

είναι οριζόντια συνιδιοκτησία όσο για τίτλους κανονισμό και σχεδια δεν κατέχω να απαντήσω.

Σας ευχαριστώ πάντως για την οποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

επομενως,

ήταν σωστη η αποφαση του ΣΥΠΟΘΑ, που ακυρωσε την υπαγωγη

λογω ελλειψης συναινεσης του 51% [προφανως δεν εγινε ουτε προσφυγη στο Διοικητικο Εφετειο]

Αρα, ή το βρισκεις ή γκρεμιζεις.

καλη  συνεχεια

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.