Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παλαιό πηγάδι


jova

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα θέμα που δεν μπορώ να βρω λεπτομέρειες στο google αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Σχεδιάζω  να αγοράσω ενα χωράφι το οποίο μέσα έχει ένα παλαιό πηγάδι το οποίο έχει  νερό  περίπου στα 30-40  μέτρα (δεν ξέρω την ποσότητα). Στο συμβόλαιο δεν αναφέρετε και ούτε είναι δηλωμένο στις υπηρεσίες υδάτων (αν το λέω καλά) . Αν το δηλώσω μετά την αγορά του χωραφιού  ...μπορώ να το σώσω; ... δηλαδή   να του βάλω ρεύμα για άντληση νερού για να υποστηρίξω κάποια καλλιέργεια η οποία έχει  απαίτηση νερού τους καλοκαιρινούς μήνες;    ....

θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει πριν αρχίσω να τρέχω στους "ειδικούς" ...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το πηγάδι θα πρέπει να δηλωθεί πριν την αγορά του χωραφιού και δεν υπάρχει και κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Υπάρχει σχετική οδηγία προς τους συμβολαιογράφους σχετικά με την ύπαρξη σημείων υδροληψίας.

Σημαντικό είναι να έχεις και την αγροτική ιδιότητα, ώστε να μπορέσεις να πάρεις αγροτικό ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2018 at 10:33 ΜΜ, ted78 said:

Κανονικά το πηγάδι θα πρέπει να δηλωθεί πριν την αγορά του χωραφιού και δεν υπάρχει και κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Υπάρχει σχετική οδηγία προς τους συμβολαιογράφους σχετικά με την ύπαρξη σημείων υδροληψίας.

Σημαντικό είναι να έχεις και την αγροτική ιδιότητα, ώστε να μπορέσεις να πάρεις αγροτικό ρεύμα.

Ευχαριστώ. Αγροτική ιδιότητα δεν εχω , πέραν του οτι εχω καποια αγροκτηματα στην ιδιοκτησία μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πέρσι αγόρασα ένα οικόπεδο κοντά στην Καρδαμύλη και χτίζω ένα σπίτι.  Ένας γείτονας μου λέει ότι υπάρχει ένα πηγάδι στο οικόπεδο που δεν δηλώθηκε (και για λόγους που δεν θέλω να διηγηθώ εδώ) απειλεί να υποβάλλει καταγγελία.  Το πηγάδι δεν χρησιμοποιείται.  Φοβάμαι ότι θα μου επιβάλλουν πρόστιμο.  Έτσι, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  • Είναι εύκολο να δηλώσω τώρα το πηγάδι και πως να το κάνω;
  • Είναι πιθανόν ότι θα επιβάλλουν πρόστιμο;  Διαβάζω ότι κόψουν πρόστιμα ως 5000.

Δεν θέλω να αντλήσω νερό από το πηγάδι και δεν θα με ένοιαζε να το κλείσω.

(Συγγνώμη για όποια λάθη υπάρχουν, όπως θα έχετε διαπιστώσει τα ελληνικά δεν είναι η μητρική μου γλώσσα.)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα να δουμε σε αυτο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/26209-βεβαίωση-μηχανικού-που-ζητούν-οι-συμβολαιογράφοι/?do=findComment&comment=980075

να μιλησετε με τον μηχανικο που συνεταξε το τοπογραφικο

και

να δουμε εάν και πώς σωζεται

υγ

οσο για τα Ελληνικα σας, μακαρι να γραφαμε ολοι τόσο σωστα...

εδιτ

θα μιλησετε με τον μηχανικο ή τον συμβ/φο να κατεβασουν το ΦΕΚ Β31/14 κωδικοποιημενο

εκει εχει για τα "προστιμα"

καλη συνεχεια

δες τε τα ΠΜ

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα

Μια απορία. Στα τοπογραφικά πρεπει να αναφέρεται από τον μηχανικό οι ιδιοκτήτες του πηγαδιού βάση τα λόγια του ιδιοκτήτη ή απλά η ύπαρξη του. Βασικά το πηγάδι ανήκει φαντάζομαι στο οικόπεδο που βρίσκεται η είσοδος του έτσι; αν έχουν δικαίωμα να το χρησιμοποιούν κάποιοι αναφέρεται από την συμβολαιογράφο;

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό ή ο κωδικός εγγραφής στο Εθνικό Μητρώο Σημείων Υδροληψίας (Ε.Μ.Σ.Υ.), αφορά το σημείο υδροληψίας, το οποίο βρίσκεται εντός οικοπέδου / έκτασης / ιδιοκτησίας, για την οποία καταρτίζεται το συμβόλαιο / συμφωνητικό και δεν αφορά τους ιδιοκτήτες ακινήτων, στα οποία γίνεται χρήση ύδατος από άλλο σημείο υδροληψίας, εκτός του οικοπέδου. Το σημείο μπορεί να έχει δηλωθεί στο Ε.Μ.Σ.Υ. είτε από τον ιδιοκτήτη του έργου υδροληψίας είτε από τον οποιονδήποτε χρήστη ύδατος από το σημείο υδροληψίας, ο οποίος μπορεί να είναι φυσικό πρόσωπο ή νομικό πρόσωπο ιδιωτικού ή δημοσίου δικαίου. 

 

δες τα ΠΜ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα. Σε οικόπεδο υπάρχει ένα πηγάδι το οποίο ανήκει στο όμορο αλλά μπαίνει μέσα και στο δικό μας. Το πηγάδι είναι δηλωμένο στο Ε.Μ.Σ.Υ. Ο γείτονας συμφωνεί να το κλείσουμε. Ξέρει κανείς τι διαδικασία απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

ρώτησε στο Υδροοικονομίας της Π.Ε ή της Περιφέρειας 

Για πηγάδι είχα κάνει αίτηση στο Δήμο όπως μου το ζήτησε ο ίδιος ο Δήμος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.