Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμική κάμερα


Giorgos1987

Recommended Posts

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω θερμική κάμερα. 

Ο λόγος που την χρειάζομαι είναι για να βλέπω και να εξετάζω πως μεταδίδεται χρονικά η θερμότητα σε ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα όπως, ηλεκτρικοί πίνακες, μοτέρ και ηλεκτρικοί κινητήρες, πλακέτες κτλ καθώς και να μπορώ να αποθηκεύσω στιγμιότυπο της εικόνας για να την περάσω στο pc. 

Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα φθηνό μοντέλο όπως την FLIR TG130.

Link to comment
Share on other sites

The FLIR TG130 is a really affordable real-time thermal imager suitable for a wide range of professional applications.

The TG130 doesn't have many features. That said, it’s a fast and accurate spot thermometer and imager, and it couldn't be easier to use.

Just don't call it a 'camera' - because it doesn't store images.

Όπως φαίνεται από τα χαρακτηριστικά της δεν αποθηκεύει εικόνες.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι αγόρασα το cat s60 και με καλύπτει πλήρως για αυτό που θες. Υπάρχει και κάμερα της flir που μπορεί να την συνδέσεις στο κινητό σου, αν μπορεί να την υποστηρίξει. Δες στην ιστοσελίδα της flir.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έκδοση της flir για κινητό, την είχαμε δουλέψει σε πεδία χαμηλής. Μια χαρά δουλειά κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, alto2 said:

Πέρυσι αγόρασα το cat s60 και με καλύπτει πλήρως για αυτό που θες. Υπάρχει και κάμερα της flir που μπορεί να την συνδέσεις στο κινητό σου, αν μπορεί να την υποστηρίξει. Δες στην ιστοσελίδα της flir.

Την γνωρίζω αυτή την κάμερα που αναφέρεις, δεν ξέρω όμως αν είναι συμβατή με το κινητό μου. Έχω ένα ΖΤΕ με android, στις εικόνες την δείχνουν να συνδέεται από το κάτω μέρος του κινητού ενώ σε εμένα η θύρα usb βρίσκεται επάνω αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η "μάλλον μπακαλίστικη λύση", να παίρνεις φωτό με το κινητό, την οθόνη της κάμερας!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.