Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδειες ασκήσεως επαγγέλματος


Dimitris1702

Recommended Posts

georgegaleos μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου εξηγήσετε γιατί μου τα παραθέσατε όλα αυτά ; Νομίζω πως η ερώτηση μου ήταν πάρα πολύ σαφής και ακόμα περιμένω μια πιο αναλυτική απάντηση που δυστυχώς δεν την έχω λάβει ακόμα με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί περισσότερο.

Η αρχική μου ερώτηση δεν ήταν τι επαγγελματικά δικαιώματα έχω σαν Μηχανολόγος, ξέρω πως επίσημα δεν υπάρχει τίποτα. Ρώτησα τι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος μπορώ να βγάλω νόμιμα από τους εκάστοτε φορείς των υπουργείων, οποιεσδήποτε είναι αυτές (τεχνίτη κλπ όπως αναφέρατε πιο πάνω). Υπάρχει κάποιος που να έχει άδειες ώστε να μου πει ποιες είναι αυτές και τι διαδικασία να ακολουθήσω ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα στην ερώτησή σας και κατά πόσο ήταν ή δεν ήταν σαφής είτε για εσάς που την θέσατε είτε προς τους συναδέλφους που την διάβασαν και απάντησαν, αλλά στον συγκεκριμένο τρόπο έκφρασής σας χαρακτηρίζοντας συναδέλφους ως  

On 10/28/2018 at 10:06 PM, Dimitris1702 said:

ξεκάρφωτοι που μπαίνουν χωρίς να διαβάσουν αναλυτικά τι ρώτησα και πετούν κάτι παντελώς άσχετο

Ακόμη και έτσι να είναι, δηλαδή να μην μας ικανοποιεί η απάντηση συναδέλφων, και επιθυμούμε να δούμε και άλλες απόψεις-θέσεις, επαναφέρουμε το ερώτημά μας αυτούσιο ή με διευκρινήσεις και όχι με άστοχους (πάντα κατ' εμέ χαρακτηρισμούς).

Σε κάθε περίπτωση ισχύει η τελευταία μου φράση στο post που αναφέρεστε.

Και για να μην χαθεί το ερώτημά σας, από την διευκρίνηση που ζητήσατε (και που θεωρώ ως λήξαν το συγκεκριμένο θέμα επιλογής κάποιων άστοχων κατ' εμέ λέξεων), το επαναφέρω στο δικό μου post και όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι ας συνεισφέρει στο ερώτημα του συναδέλφου.

50 minutes ago, Dimitris1702 said:

Η αρχική μου ερώτηση δεν ήταν τι επαγγελματικά δικαιώματα έχω σαν Μηχανολόγος, ξέρω πως επίσημα δεν υπάρχει τίποτα. Ρώτησα τι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος μπορώ να βγάλω νόμιμα από τους εκάστοτε φορείς των υπουργείων, οποιεσδήποτε είναι αυτές (τεχνίτη κλπ όπως αναφέρατε πιο πάνω). Υπάρχει κάποιος που να έχει άδειες ώστε να μου πει ποιες είναι αυτές και τι διαδικασία να ακολουθήσω;

Υ.Γ. Και επειδή βλέπω ότι κατάλαβες το πνεύμα της τοποθέτησής μου, και δεν μου αρέσει να βλέπω "αρνητικές" κάτω από τα avatars, (+1) για την απάντηση που έδωσες από κάτω.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 ώρα πριν, Dimitris1702 said:

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει σας παρακαλώ ?

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ στην ΕΕΤΕΜ; Είναι πολύ απλό! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/10/2018 at 2:09 ΜΜ, kardis said:

 

Τα παρακάτω είναι Π.Δ. από τα οποία προκύπτουν οι άδειες-αναγγελίες για Μηχανολογικά και Ηλεκτρολογικά έργα (ως Μηχανικός Εργοδηγός/Εγκαταστάτης).

Δεν αφορούν μελέτες και επιβλέψεις.

Διάβασε τα παρακάτω 

Π.Δ.112/2012, Π.Δ.114/2012, Π.Δ.115/2015 και 1/2013 για τα Μηχανολογικά.

Π.Δ.108/2013 για τα Ηλεκτρολογικά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Νομίζω ότι ο συνάδελφος σου απάντησε τι χρειάζεται να διαβάσεις, τα ΠΔ είναι αναλυτικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Dimitris.

Εκ νέου:

1. άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (για μελέτες και επιβλέψεις βάσει του Β.Δ.657/1970) από την Περιφέρεια που ανήκεις

2. Επίσης μπορείς να βγάλεις και τις παρακάτω άδειες/αναγγελίες από την Περιφέρεια που πήρες την άδεια ασκήσεως επαγ/τος :

Για Μηχανολογικά

  1. εργοδηγού ψυκτικού,
  2. εργοδηγού μηχανικού μηχανολογικών εγκ/σεων 1ης, 2ης,3ης,4ης ειδικότητας,
  3. εγκαταστάτη εγκατ/σεων καύσης
  4. εγκαταστάτη υδραυλικού

Για Ηλεκτρολογικά

  1. εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου

Οι άδειες/αναγγελίες αφορούν έργο Μηχανικού Εργοδηγού-Εγκαταστάτη.

Παραπάνω υπάρχουν και τα αντίστοιχα Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σημειωτέον, όσον αφορά τις εργασίες ψυκτικού, για να είσαι 100% νόμιμος, θα χρειαστεί να αποκτήσεις πιστοποιητικό για χρήση φθοριούχων αερίων (εκτός και αν δεν χρησιμοποιείς φθοριούχα αέρια).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Πρόσφατα έβγαλα άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος αλλά εργάζομαι σε μια βιομηχανία με φρένα για βαρέα οχήματα κερδίζω κάτι με την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος?? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.