Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Tακτοποίηση διαφημιστικής πινακίδας


Recommended Posts

Καλησπέρα

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου με κτίριο που ρυθμίζεται , υπάρχει μεγάλη  διαφημιστική πινακίδα που δεν ρυθμίζεται. 

Βεβαίωση θα δίνατε χωρίς την καθαίρεσή της, με μόνη αναφορά για την ύπαρξή της στην Τεχν έκθεση  ???

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οι διαφημιστικες πινακιδες δεν τακτοποιούνται

https://www.in.gr/2013/05/23/greece/i-taktopoiisi-twn-aythairetwn-den-kalyptei-tis-diafimistikes-pinakides/

Οσον αφορα την μεταβιβαση, ειναι ενα "θεμα" να συνταχθει συμβολαιο και να γραφει μεσα οτι

"υπαρχει παρανομη διαφημιστικη πινακιδα και αποδεχεται ο αγοραστης  την "ευθύνη"  για τις διοικητικες κυρώσεις......"

Εσυ την  καταγραφεις στις σημειωσεις σου και ας προβληματισθούν  "αλλοι".

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχα πρόβλημα και έχω υπόλοιπο αλλά είναι σε παράπλευρη οδό (S.R)  πρωτεύοντος οδικού δικτύου , ευτυχώς είναι έξω από το όριο ασφαλείας (1/2 απόστασης κλπ), αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει ότι επιτρέπεται η τακτοποίησή της (δηλ αν σήμερα θα μου επέτρεπαν να τοποθετήσω τέτοια τεράστια πινακίδα). Γνωστό βέβαια ότι άλλο η ρύθμιση και άλλο η έκδοση αδείας , αλλά έχω αμφιβολίες .

Θυμάμαι και μια ανακοίνωση που είχε κάνει Υπ. Εσωτερικών με τον 4014/11 που απαγόρευε τακτοποίηση διαφημ πινακίδων . Δεν ξέρω πόσο ισχυρή είναι και σήμερα.. 

Εκκρεμει άμεση μεταβίβαση . 

 

Καλημέρα

Ευχ απάντηση . Μαζί μάλλον γράφαμε.  Άρα ισχύει αυτή η απαγόρευση .... 

Ο αγοραστής έχει σκοπό να την καθαιρέσει, αλλά δεν προλαβαίνει τώρα. Άλλωστε τον εμποδίζει η θέση της  για τη δραστηριότητα που αγοράζει το ακίνητο .

Ναι , δεν έχουν πρόβλημα να το γράψω στην έκθεση και 5σέλιδο.

Αν μείνει σε επίπεδο προβληματισμού των άλλων , οκ 

 Το ερώτημα αφορούσε εκτός από πιθανότητα ρύθμισης και τη ευθύνη μηχανικού , που εκδίδει βεβαίωση για ακίνητο που δεν έχει τακτοποιήσει όλες τις αυθαιρεσίες του.

Link to comment
Share on other sites

 

 
 

 

 
 

εσυ θα το γραψεις

κι αυτος ας την  ξηλωσει  " χτες"  ή "του χρονου"..

[ακου "δεν προλαβαινει"...:mrgreen:

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός dimitris GM , όπως πάντα !!

Αυτό το έγγραφο θυμόμουνα ..

Αρα το γράφω  ως αρρύθμιστο και εκδίδω βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

πολυ θα ηθελα να ειμαι  μπροστα, 

να δώ πώς θα κάνουν οταν θα παρουν την βεβαιωσή σου  που θα αναφερεις

 "την  υπαρξη  μιας  παρανομης  διαφημιστικης   πινακιδας"  και  θα   αρχισουν   να   ψαχνονται για την "νομιμοτητα" του συμβολαιου...:twisted:

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, stesta said:

Δεν θα είχα πρόβλημα και έχω υπόλοιπο αλλά είναι σε παράπλευρη οδό (S.R)  πρωτεύοντος οδικού δικτύου , ευτυχώς είναι έξω από το όριο ασφαλείας (1/2 απόστασης κλπ), αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει ότι επιτρέπεται η τακτοποίησή της (δηλ αν σήμερα θα μου επέτρεπαν να τοποθετήσω τέτοια τεράστια πινακίδα). Γνωστό βέβαια ότι άλλο η ρύθμιση και άλλο η έκδοση αδείας , αλλά έχω αμφιβολίες .

Θυμάμαι και μια ανακοίνωση που είχε κάνει Υπ. Εσωτερικών με τον 4014/11 που απαγόρευε τακτοποίηση διαφημ πινακίδων . Δεν ξέρω πόσο ισχυρή είναι και σήμερα.. 

Εκκρεμεί άμεση μεταβίβαση . 

Το θέμα μας είναι η η απόφαση του ΣτΕ που έχει παραθέσει ο Δημήτρης αφορά τις διαφημιστικές πινακίδες παραπλεύρως των οδών οπότε έχει λογική η απαγόρευση και ταυτίζεται και με την απαγόρευση του Α 89 Ν. 4495.  Εμείς έχουμε το άρθρο 89 με τις απαγορεύσεις και το μόνο σχετικό που φαίνεται είναι η απαγόρευση τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών εντός απόστασης 50% αυτής που ορίζονται από τα μέτρα ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας κατά το χρόνο τέλεσης της αυθαιρεσίας. Πάντοτε υπό την προυπόθεση ότι η εγκατάσταση της αυθαίρετης κατασκευής έχει γίνει προ 28-7-2011.

Άρθρο 89 
Απαγόρευση υπαγωγής 
1.  Δεν  υπάγονται  στις  διατάξεις  των  άρθρων  96  επ.  αυθαίρετες  κατασκευές  και  αλλαγές  χρήσης  που 
εμπίπτουν στις περιπτώσεις του παρόντος άρθρου. 
2.  Απαγορεύεται η μεταβίβαση δικαιώματος ακινήτου ή αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας ή η σύσταση 
εμπράγματου  δικαιώματος  σε  ακίνητο  στο  οποίο  έχει  εκτελεστεί  αυθαίρετη  κατασκευή  ή  έχει 
εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης 
βρίσκεται : 
(...)
δ)   παρά το όριο των διεθνών, εθνικών, επαρχιακών ή δημοτικών ή κοινοτικών οδών, εντός ζώνης 
διάστασης ποσοστού πενήντα τοις εκατό (50%) των οριζόμενων από τη νομοθεσία περί μέτρων για 
την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας, οι οποίοι ίσχυαν κατά την εκτέλεση ή εγκατάστασή 
τους.
Εξαιρούνται αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις σε κτίρια για τα οποία 
έχει  χορηγηθεί  νομίμως  οικοδομική  άδεια,  σε  μικρότερη  απόσταση  από  τα  οριζόμενα  στην 
παρούσα  περίπτωση,  καθώς  και  αυτοτελείς  κατασκευές  που  περιλαμβάνονται  στην  παρ.7  του 
άρθρου 17 του ν.4067/2012, εκτός της περίπτωσης δ αυτής, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές και 
αυθαίρετες  αλλαγές  χρήσης  τουριστικών  εγκαταστάσεων  που  βρίσκονται  σε  επαφή  με  τα  όρια 
δημοτικών ή κοινοτικών οδών, σε απόσταση μικρότερη από τα οριζόμενα στην παρούσα αλλά σε 
κάθε περίπτωση εκτός των ορίων απαλλοτρίωσης και με την προϋπόθεση ότι λειτουργούσαν και 
είχε χορηγηθεί άδεια λειτουργίας από τον Ε.Ο.Τ. πριν από τις 28.7.2011, 

 

17 λεπτά πριν, stesta said:

Αρα το γράφω  ως αρρύθμιστο και εκδίδω βεβαίωση

Ποιο θα γράψεις ως μη ρυθμισμένο και θα εκδόσεις βεβαίωση;

 Αυτό ισχύει μόνο για κατασκευές που αποδεικνύεται ότι εμπίπτουν είτε σε αυτές της κατηγορίας 3, είτε σε εργασίες μικρής κλίμακας σύμφωνα με το Ν. 4546/18

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,  Pavlos 33 προστασία 

Δηλαδή,  όχι σε αυθαίρετες κατασκευές ως εργασίες  αναλυτικού προϋπολογισμού γενικά, αλλά μόνον καλυπτόμενες από μικρή κλίμακα  ?? Διέφυγε

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

παύλο,

σωστα

[με τις καλημερες μου]

γι αυτο ειπα οτι, εσυ αναφερεις  "την  υπαρξη  μιας  παρανομης  διαφημιστικης   πινακιδας" 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.