Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελέγχουμε τη νομιμότητα του κτιρίου και μετά εκδίδουμε άδεια μικρής κλίμακας


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ φίλε μου μεγάλωσα και για λίγα χρόνια ακόμα θα ασχολούμαι με το μπάχαλο της νομοθεσίας . Εσείς οι νεότεροι να έχετε το νου σας μην βρεθείτε μπλεγμένοι .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η μόνη περίπτωση να χρειαστεί έλεγχος όλου του κτιρίου, σε κτίριο με Ο.Ι. είναι η Ε.Ε.Μ.Κ. να αφορά επεμβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους. Αλλιώς το εξετάζουμε ανά Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Ομως,

σήμερα, βεβαιωση για τα κοινοχρηστα δεν ζηταει ο νομος, πουθενα.

Ούτε τα κοινοχρηστα εχουν κτηματολογικο αριθμο ούτε διαγραμμα.

"δ. Απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενού ακινήτου ή βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο".

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα

αφορα την περιπτωση οπου σε μια οικοδομη δεν εχει γινει συσταση,

οπότε, προκειμενου να γινει συσταση ΟΙ,  απαιτειται βεβαιωση και για τα κοινοχρηστα.

Η συζητηση μας αφορα την εκδοση ΕΕΜΚ για εργασιες σε κοινοχρηστα [πχ. κοπη δενδρου]

και εάν απαιτειται  να ειναι  τακτοποημενες ολες οι ΟΙ  ή -και- τα κοινοχρηστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Nα το επεκτείνω λίγο. 

Εστω κατα τον ελεγχο διαπιστώνονται παραβάσεις οι οποιες υπάγονται στην

"νέα" παράγραφο 82 θ) του 4495. 

Προχωράμε σε εκδοση αδείας ή ΕΕΜΚ δίχως ρύθμιση?

Η το αρθρο 82 αφορά μόνο δικαιοπραξίες-συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, για μια ΕΕΜΚ για σκαλωσιά σε πρόσοψη οικοδομής θα πρέπει να ελέγξω πρώτα την νομιμότητα όλων των Ο.Ι. ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, dimitris GM said:

πολυ σωστα

αφορα την περιπτωση οπου σε μια οικοδομη δεν εχει γινει συσταση,

οπότε, προκειμενου να γινει συσταση ΟΙ,  απαιτειται βεβαιωση και για τα κοινοχρηστα.

Η συζητηση μας αφορα την εκδοση ΕΕΜΚ για εργασιες σε κοινοχρηστα [πχ. κοπη δενδρου]

και εάν απαιτειται  να ειναι  τακτοποημενες ολες οι ΟΙ  ή -και- τα κοινοχρηστα.

 

Όχι μόνο. Το εξετάζουμε πολεοδομικά το θέμα. Από τη στιγμή που υπάρχουν αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους και δυνητικά μπορούν να επιβληθούν πρόστιμα από την πολεοδομία, με οποιαδήποτε αφορμή (π.χ. καταγγελία), τότε απαιτείται τακτοποίηση ανεξάρτητα από το αν χρειάζεται να εκδοθεί βεβαίωση για δικαιοπραξία.

Τώρα για τις ΕΕΜΚ επί κοινόχρηστων πιστεύω, αν και σκληρό, ότι όλο το κτίριο θα πρέπει να είναι νόμιμο, δεδομένου ότι χρειάζεται η συναίνεση όλων των ιδιοκτητών και ωφελούνται όλες οι ιδιοκτησίες.  

Στην πράξη βέβαια, όπως είναι δομημένο το σύστημα, θα δούμε πολλές ταλιμπανιές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, BAS said:

...Εγώ έχω απάντηση ότι ελέγχουμε ΟΛΟ το κτίριο από Αργυρούπολη . Περισσό και Αγία Παρασκευή , οπότε δεν μπαίνω σε λογικές που ψάχνω για μπελάδες .

..... έκανα ερώτημα πριν 2 χρόνια που είναι η ιστορία , η πολεοδομία απάντησε ότι έχει την άποψη του μηχανικού της και το έστειλε στην περιφέρεια , η περιφέρεια απάντησε 15 μήνες μετά , ότι έχω δίκιο εγώ , αλλά το έστειλε ψηλότερα για να πάρουν απόφαση και 2 χρόνια περιμένω ακόμα ...

Aρα αναφέρεσαι σε περίπτωση επί Ν.4178.

Προσωπικά στην Πολεοδομία  Αγίας Παρασκευής εξέδωσα  εκείνη την  περίοδο ΕΕΜΚ , όπου κατόπιν συζήτησης εφ' όσον οι εργασίες ΔΕΝ ήταν σε κοινόχρηστο / κοινόκτητο τμήμα  του κτιρίου ΔΕΝ ζητήθηκε νομιμότητα  όλης της πολυκατοικίας παρά μόνο της οριζοντίου ιδιοκτησίας. Και ήταν και με χρήση πολυόροφης σκαλωσιάς.

Και πιστεύω ότι το θέμα  έγκειται ακριβώς στον χαρακτήρα του τμήματος του κτηρίου που θα επέμβουμε.  Το τι είναι κοινόχρηστο / κοινόκτητο η μή περιγράφεται στην πράξη σύστασης ορ. ιδιοκτησίας του κάθε κτηρίου.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.