Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δάνειο για Μεταπτυχιακό στην αγγλία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Βρίσκομαι κοντά στο τέλος των σπουδών μου στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ της Πάτρας και ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία με την βοηθεια του δανείου των 10.000 λιρών.

Και ενώ έψαχνα στο ιντερνετ είδα οτι αυτοί που είναι κάτοχοι μάστερ δεν έχουν την δυνατότητα να λάβουν αυτο το δάνειο.

Απ' οτι ξέρω το διπλωμα σε 5ετη σχολές ισοδυναμεί και με μάστερ.

Επομένως, δεν έχω την δυνατότητα να λάβω αυτό το δάνειο; Ή δεν αναγνωρίζουν αυτοί το δικό μας πτυχίο σαν  μάστερ; Εψαξα στο φορουμ αλλά δεν βρήκα απάντηση επίσης έστειλα και σε συμβουλευτικές υπηρεσίες αλλά και εκεί τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος και εγραψα αγγλια, εννοω γενικα Ηνωμενο Βασιλειο, ξερω οτι μερικα προγραμματα ειναι δωρεαν αλλα υπαρχουν και αλλα εξοδα πχ στεγαση, φαγητο κτλ και θα βοηθουσε πολυ το δανειο.

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, fotisdion said:

Εκανα λαθος και εγραψα αγγλια, εννοω γενικα Ηνωμενο Βασιλειο, ξερω οτι μερικα προγραμματα ειναι δωρεαν αλλα υπαρχουν και αλλα εξοδα πχ στεγαση, φαγητο κτλ και θα βοηθουσε πολυ το δανειο.

Νομίζει ότι ισχύει ακόμη αυτό το δάνειο για μεταπτυχιακό (M.Sc) , εσύ είσαι (M.Eng) . Είναι 10000 λίρες αν δεν κάνω λάθος .

Βέβαια μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο στο Βρετανικό Συμβούλιο ή να πας από εκεί να το επιβεβαιώσεις . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στη σελίδα για το δάνειο γράφει:

You will not be able to get a Postgraduate Master’s Loan if:

  • you already have a master’s degree, or a qualification that’s equivalent or higher

https://www.gov.uk/masters-loan/eligibility

You can get the Postgraduate Master’s Loan if all of the following apply:

  • you’re a UK or EU national, or have ‘settled status’, so there are no restrictions on how long you can stay
  • you normally live in England, and did not move there just to study
  • you’ve been living in the UK, the Channel Islands or the Isle of Man for 3 years before starting your course

You may also be eligible if you’re an EU national and all the following apply:

  • you’ve normally lived in the European Economic Area or Switzerland for the past 3 years (this is also known as being ‘ordinarily resident’)
  • you’ll be studying at a university or college in England

 

Καλό θα ήταν λοιπόν να τους πάρεις ένα τηλέφωνο ή να πας στο Βρετανικό συμβούλιο. Διαβάζοντας τα παραπάνω είναι λιγάκι δύσκολο.

Εγώ πήρα αυτό το δάνειο και μου ζήτησαν τις διευθύνσεις που έμενα στο Η.Β. τα τελευταία 3 χρόνια, το διαβατήριο μου και την κάρτα μόνιμου κατοίκου.

Επίσης, μέχρι πέρυσι, άλλαζαν τα ποσά εάν σπούδαζες στη Σκωτία. Η αποπληρωμή γίνεται με παρακράτηση μέρους του μισθού σου (εάν παίρνεις παραπάνω από £26,000 το χρόνο) αλλά εάν σκοπεύεις να φύγεις μετά το τέλος των σπουδών ή πριν αποπληρώσεις το δάνειο δεν ξέρω τι γίνεται. Τέλος να έχεις υπόψη σου ότι τα λεφτά δεν θα τα πάρεις ντούκου αλλά σε δόσεις και μόνο αφού ξεκινήσει το μεταπτυχιακό σου, άρα θα πρέπει να έχεις λεφτά στην άκρη για το πρώτα έξοδα.

Καλή επιτυχία

Edited by rootbreaker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου απάντησαν στο http://www.ukfc.gr και μου ειπαν πως δεν γινεται να το λαβω,

Επίσης βρηκα και το αυτο το λινκ που λεει το ιδιο.

Ευχαριστω για την βοηθεια παντως.

Edited by fotisdion
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, fotisdion said:

Τελικα μου απάντησαν στο http://www.ukfc.gr και μου ειπαν πως δεν γινεται να το λαβω,

Επίσης βρηκα και το αυτο το λινκ που λεει το ιδιο.

Ευχαριστω για την βοηθεια παντως.

Αλήθεια ; Επειδή πέρασε ο νόμος για integrated master ;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Thanos98 said:

Αλήθεια ; Επειδή πέρασε ο νόμος για integrated master ;

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν επαιξε ρολο αυτο.

Δηλαδη παλια επιτρεπόταν και για μηχανικους αυτο το δανειο;

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, fotisdion said:

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν επαιξε ρολο αυτο.

Δηλαδη παλια επιτρεπόταν και για μηχανικους αυτο το δανειο;

Ναι επιτρεπόταν .

Δεν γνωρίζω εάν άλλαξαν οι όροι μετά την έξοδο του ΗΒ από την ΕΕ 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Thanos98 said:

Ναι επιτρεπόταν .

Δεν γνωρίζω εάν άλλαξαν οι όροι μετά την έξοδο του ΗΒ από την ΕΕ 

Δεν έχει βγει το ΗΒ από την ΕΕ ακόμα.

3 ώρες πριν, fotisdion said:

Τελικα μου απάντησαν στο http://www.ukfc.gr και μου ειπαν πως δεν γινεται να το λαβω,

Επίσης βρηκα και το αυτο το λινκ που λεει το ιδιο.

Ευχαριστω για την βοηθεια παντως.

 

1 ώρα πριν, Thanos98 said:

Αλήθεια ; Επειδή πέρασε ο νόμος για integrated master ;

Το λέει πεντακάθαρα στη σελίδα του δανείου

Αν έχεις μάστερ ή ισοδύναμο πτυχίο (M.Eng δηλαδή) τότε δεν το δικαιούσαι. Επίσης δεν το δικαιούσαι αν δεν είσαι ήδη κάτοικος του ΗΒ. 

Τα πτυχία των πολυτεχνείων τα θεωρούν M.Eng στο ΗΒ εδώ και πολλά χρόνια, απόδειξη το ότι το engineering council δέχεται τους απόφοιτους ελληνικών πολυτεχνείων σαν C.Eng χωρίς να ζητάει επιπλέον μεταπτυχιακά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.