Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δάνειο για Μεταπτυχιακό στην αγγλία


Recommended Posts

1 ώρα πριν, rootbreaker said:

Δεν έχει βγει το ΗΒ από την ΕΕ ακόμα.

 

Το λέει πεντακάθαρα στη σελίδα του δανείου

Αν έχεις μάστερ ή ισοδύναμο πτυχίο (M.Eng δηλαδή) τότε δεν το δικαιούσαι. Επίσης δεν το δικαιούσαι αν δεν είσαι ήδη κάτοικος του ΗΒ. 

Τα πτυχία των πολυτεχνείων τα θεωρούν M.Eng στο ΗΒ εδώ και πολλά χρόνια, απόδειξη το ότι το engineering council δέχεται τους απόφοιτους ελληνικών πολυτεχνείων σαν C.Eng χωρίς να ζητάει επιπλέον μεταπτυχιακά.

Γνωρίζω άτομο( ΜΜ )  που πήγε για μεταπτυχιακό  στο πανεπιστήμιο του Cranfield και πήρε αυτό το δάνειο . Γίνεται να λέει ψέματα ; 

Edited by Thanos98
Link to comment
Share on other sites

Πήρε αυτό το δάνειο όντως? Ρωτάω, γιατί το Cranfield δίνει και τα δικά του δάνεια που δεν έχουν να κάνουν με το τι πτυχίο έχεις.

https://www.cranfield.ac.uk/funding/funding-opportunities/future-finance-student-loans

Επίσης η ειδικότητα που έχεις είναι ΑΣΧΕΤΗ με το αν δικαιούσαι το δάνειο ή όχι. Το αν ο φίλος σου είναι ΜΜ, Ηλ.Μ, Πολ.Μ, Γιατρός, οικονομολόγος δεν έχει καμία σημασία. Το τί πτυχίο έχεις ήδη είναι που μετράει.

Και εγώ πήρα αυτό το δάνειο, αλλά δεν έχω M.Eng σαν πρώτο πτυχίο, άρα ήμουν στους δικαιούχους.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, rootbreaker said:

Πήρε αυτό το δάνειο όντως? Ρωτάω, γιατί το Cranfield δίνει και τα δικά του δάνεια που δεν έχουν να κάνουν με το τι πτυχίο έχεις.

https://www.cranfield.ac.uk/funding/funding-opportunities/future-finance-student-loans

Επίσης η ειδικότητα που έχεις είναι ΑΣΧΕΤΗ με το αν δικαιούσαι το δάνειο ή όχι. Το αν ο φίλος σου είναι ΜΜ, Ηλ.Μ, Πολ.Μ, Γιατρός, οικονομολόγος δεν έχει καμία σημασία. Το τί πτυχίο έχεις ήδη είναι που μετράει.

Και εγώ πήρα αυτό το δάνειο, αλλά δεν έχω M.Eng σαν πρώτο πτυχίο, άρα ήμουν στους δικαιούχους.

 

Νιώθω ότι σε κάθε τι που γράφω , δέχομαι επίθεση  μπορεί να είναι και η ιδέα μου .

Δεν έγραψα την ειδικότητα για να πουλήσω μούρη σαν κάποιους άλλους αλλά προτιμώ να λέω τα πράγματα με το όνομά τους . Τελείωσε το καλοκαίρι του 2015 και ξεκίνησε Σεπτέμβριο- Οκτώβριο του 2016 .

Και ναι πήρε αυτό το δάνειο . 

Edited by Thanos98
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρονια το ειχα παρει. Αποφοιτος τοπογραφος

Το πτυχιο μου γραφει diploma πανω οποτε δεν εχω αναφερει τιποτα για μαστερ.

Το πηρα κανονικα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Thanos98 said:

Και ναι πήρε αυτό το δάνειο . 

 

56 λεπτά πριν, giwrf said:

Πριν 2 χρονια το ειχα παρει. Αποφοιτος τοπογραφος

Το πτυχιο μου γραφει diploma πανω οποτε δεν εχω αναφερει τιποτα για μαστερ.

Το πηρα κανονικα

Χίλια συγνώμη τότε, έκανα λάθος

Link to comment
Share on other sites

χμμμ εχω μπερδευτει λιγο. Θα το ψαξω και αλλο, αν καποιος αλλος εχει παρει αυτο το δανειο ας το επιβεβαιωσει αν μπορει.

Edited by fotisdion
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απ οτι θυμαμαι δεν στελνεις καποια χαρτια σε αυτους, νομιζω μονο το διαβατηριο σου.

Το δανειο βγαινει και μετα επικοινωνουν με τη σχολη σου οτι οντως γραφτηκες και παρακολουθεις και στο δινουν

Το "μαστερ" ουσιαστικα ειναι κατ ιδιαν δηλωση. Δηλαδη και μαστερ κανονικο να εχεις στην ελλαδα αν δεν το πεις δεν θα το βρουν ποτε. Λες να εχουν παγκοσμια database το ποιοι εχουν μαστερ? Δηλωνεις οτι εχεις μπατσελορ και τερμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giwrf said:

Το "μαστερ" ουσιαστικα ειναι κατ ιδιαν δηλωση. Δηλαδη και μαστερ κανονικο να εχεις στην ελλαδα αν δεν το πεις δεν θα το βρουν ποτε. Λες να εχουν παγκοσμια database το ποιοι εχουν μαστερ? Δηλωνεις οτι εχεις μπατσελορ και τερμα

Τελεια! Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.