Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλοι Έλληνες


Tyler_Durden

Recommended Posts

Δεν είχα σκοπό να το γυρίσω στην πολιτική. Απλά επισημαίνω ότι η ψηφοφορία επηρεάζεται πολύ από την επικαιρότητα και τα προσωπικά βιώματα του καθενός και υπάρχουν πολλοί που έχουν ζήσει τους πολιτικούς που έχουν μπει στην 100άδα. Αν η ψηφοφορία γινόταν σε 100 χρόνια από τώρα κανένας από αυτούς δεν θα ήταν μέσα (υποθέτω).

Αν θέλετε να το γυρίσουμε στα πολιτικά εγώ ψηφίζω Πατακό (πλάκα κάνω εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλώντας για τον Καραμανλή, έχουμε να κάνουμε με μία προσωπικότητα αμφισβητούμενη από μία μεγάλη μερίδα των Ελλήνων. Από την στιγμή ιδιαίτερα που δεν ανοίγει ο φάκελος του Κυπριακού για να μάθουμε ξεκάθαρα ποιοι πούλησαν και ποιοι πουλήθηκαν, με ότι συνέπειες συνεπάγεται αυτό σήμερα.

Οπότε αυτοί που τον έβαλαν στην δεκάδα, αυτοί οι ίδιοι δεν τον έβαλαν εκπροσωπώντας τις πολιτικές τους πεποιθήσεις..

Εμείς συζήτηση κάνουμε….και σεβόμενος τις επιθυμίες των παραπάνω δεν θα ξαναποσταρω σε αυτό το θέμα

Παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι κάπου στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθηκα στην εκτίμηση σου giannist για την αμεροληψία του ΣΚΑΙ επειδή ο Καραμανλής βρίσκεται μέσα στην δεκάδα.

Άλλο να κρίνουμε έναν πολιτικό και άλλο να αρχίσουμε να κανουμε δίκη προθέσεων. Αν μπορούσαμε να φέρουμε άποψη μακριά από την αριστεροδέξια διαμάχη θα ήταν το βέλτιστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ο Καραμανλής, οι Παπανδρέου και ο Βενιζέλος ήταν κεντρικά πρόσωπα της πολιτικής μας ζωής του 20ου αιώνα.

Με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Αν δεν ήταν στους 10 θα ήταν σίγουρα στους 100.

Ε όχι και ο Λαζόπουλος 80ος!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε απόλυτα Chihor.Άρα συμφωνούμε πως η ψηφοφορία θα έπρεπε να επικεντρωθεί κυρίως γύρω από τους αρχαίους κυρίως μιας και αυτοί εξασφάλισαν την αθανασία.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας έναυσμα από την τελευταία εκπομπή για τν Σωκράτη σας παραθέτω ένα υπερσύνδεσμο για να ακούσετε σε ανάγνωση την απολογία του Σωκράτους σε ελεύθερη απόδοση.

 

http://www.youtube.com/view_play_list?p=C299B4E18ED17104

Link to comment
Share on other sites

Tyler, συμφωνούμε υπό την έννοια ότι και οι δικές μου προτιμήσεις στην ψηφοφορία αφορούν μόνο αρχαίους. Δεν έχω ψηφίσει καθόλου νεότερους Έλληνες (με μόνη εξαίρεση τον Παπανικολάου). Δεν θα ήθελα όμως η εκπομπή να είχε περιοριστεί στους αρχαίους. Μου αρέσει το ότι έδωσε το ελεύθερο στον καθένα να εκφραστεί όπως αυτός έκρινε και να δώσει την ψήφο του εκεί που ήθελε, έστω και αν με κάποια από τα αποτελέσματα της μέχρι τώρα ψηφοφορίας διαφωνώ όσο δεν πάει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@Chihor

Σαφώς.

Το πως αντιλαμβάνεται κανείς το μεγαλείο είναι σχετικό πράγμα και γιαυτό βλέπεις τα τραγελαφικά στα αποτελέσματα.Περιμένεις από οπαδούς του ΠΑΟΚ να μην ψηφίσουν Ζαγοράκη ή από μερικούς ανίδεους να μην ψηφίσουν Λαζο?

Link to comment
Share on other sites

ή τον Μέγα Αλέξανδρο αντί Σωκράτη ή Πλάτωνα......

όλα έχουν τον λόγο τους...και υποσυνείδητα τον σκοπό τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.