Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρέμα σε οικόπεδο


Sakis Theologitis

Recommended Posts

Καλημέρα. Σε οικόπεδο περνάει ρέμα κάτω από τον δρόμο. κατασκευή με μπετό. μου είπαν ότι με τοίχο αντιστηριξης θα μπορέσω να εμποδίσω το νερό να εισέλθει, σε περίπτωση μεγάλης βροχής.. Γίνεται αυτό που μου είπαν? είναι νόμιμο? θα μπορεί να βγάλει άδεια δόμησης το οικόπεδο μετα? Παρακαλώ όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε θα βοηθούσαν. Ευχαριστώ

Ρεμα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για κακή σου τύχη το οικόπεδό σου είναι ΄πάνω στην έξοδο του οχετού και διασχίζεται απο το ρέμα.

ΔΕΝ μπορεις να κανεις τοιχείο μπροστα απο τον οχετο,  απαγορέυεται θα μπλέξεις και επιπλέον θα δημιουργησεις πρόβλημα και στον δρόμο.

Για να βγάλεις άδεια θα πρέπει π΄ρωτα να οριοθετηθεί το ρέμα που περνάει μεσα απο το οικοπεδό σου, και να τηρείς κάποιες αποστάσεις απο αυτα τα όρια.

Ενδέχεται να έχει γίνει ήδη οριοθέτηση γιατι ο διπλανός είναι επίσης πολύ κοντα στο ρέμα

Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου πει ενας μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στο σχέδιο πόλεως δεν υπάρχει αναφορά για ρέμα! Έχει σε άλλα σημεία οριοθετηθεί ρέμα! Το κάνει αυτό καλύτερο? Επίσης να αναφέρω ότι μηχανικός μου ανέφερε ότι είναι νόμιμο να γίνει τοίχος! Πως θα προστατεύσω την περιουσία μου?

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 11:58 ΠΜ, Sakis Theologitis said:

Καλημέρα! Στο σχέδιο πόλεως δεν υπάρχει αναφορά για ρέμα! Έχει σε άλλα σημεία οριοθετηθεί ρέμα! Το κάνει αυτό καλύτερο? Επίσης να αναφέρω ότι μηχανικός μου ανέφερε ότι είναι νόμιμο να γίνει τοίχος! Πως θα προστατεύσω την περιουσία μου?

Αναθεσε του λοιπον να σου βγάλει άδεια για αυτόν τον "νόμιμο" τοιχο μπροστα απο την έξοδο του οχετου των 4μέτρων πάνω ακριβως στο ρέμα......  Αστειότητες

Το ότι δεν το λεει το σχέδιο πόλης δεν σημαινει κατι. Ουτε στην Μανδρα το ελεγε...

Βεβαια στην δική σου περίπτωση το οτι υπάρχει ρέμα είναι οφθαλμοφανές εφόσον υπάρχει αυτό το μεγάλο τεχνικό των 4μ και εφόσον λες ότι αλλού ειναι οριοθετημένο

Χωρις οριοθέτηση του ρεματος ΔΕΝ γίνεται να βγάλεις άδεια δόμησης.

Για το άλλο που λες πως θα προστατευσεις την περιουσία σου, δυστυχώς δεν νοείται "προστασία απο το ρέμα που την διασχίζει". Αντιθέτως υπάρχει εκτεταμένη νομοθεσία που προστατεύει τα ρέματα.

και μια τελευταία συμβουλή. Το θέμα σου είναι αρκετά σοβαρό για να λυθεί απο το ιντερνετ απο μια φωτογραφια του google. Πήγαινε σε μηχανικό που να έχει γνώση της νομοθεσίας των ρεμάτων. Ενδεχεται να μην είναι ο γνωστός σου ή η φίρμα εργολάβος της περιοχής. Κανε έρευνα και ζήτα υπέυθυνες γραπτές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.