Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατανομη κοινοχρηστου ρευματος


George1981

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..Μενουμε εδω και δυο χρονια σε μια διπλοκατοικια στην περιοχη των Σπατων.Εγω εχω τον πρωτο και δευτερο οροφο ενω μια αλλη οικογενεια εχει το ισογειο και το υπογειο με μοναδικο κοινοχρηστο χωρο το κλιμακοστασιο την σκαλα δηλαδη.Εγω αυτη που ανεβαινει πανω ενω η αλλη οικογενεια την σκαλα που κατεβαινει στο υπογειο το οποιο ειναι περιπου 100 τετραγωνικα...Καθε τετραμηνο που ερχεται ο λογαριασμος του κοινοχρηστου ρευματος εχουμε προβλημα...Ενω λοιπον το κοινοχρηστο ρευμα αφορα το κλιμακοστασιο και ολο το υπογειο στο οποιο εγω δεν εχω κανενα τετραγωνικο δικο μου και εννοειται ουτε προσβαση ο ιδιοκτητης του διαμερισματος επιμενει οτι πρεπει να πληρωνουμε τα κοινοχρηστα παγια μισα μισα..Εγω λοιπον χρησιμοπποιωντας μονο το κλιμακοστασιο και σαν χρηση ρευματος τις δυο λαμπες που υπαρχουν σε αυτο και την λαμπα που φωτιζει την εισοδο της αυλης καλουμε σε ενα λογαριαμο της ταξης των 200 ευρω να πληρωσω τα 80...Απο την μερια μου το θεωρω αρκετα αδικο και μεγαλο ποσο να δινω εγω για το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο 80 ευρω ενω εκεινος για το κλιμακοστασιο αλλα και για ενα ολοκληρο υπογειο 100 τετραγωνικων στο οποιο διαμενουν κανονικα να πληρωνει 120 ευρω  στην ουσια δηλαδη αλλα 80 αυτος για το κλιμακοστασιο του και τα αντιστοιχα φωτα και 40 ευρω παγια και ρευμα για 100 σχεδον τετραγωνικα...Ομως εκεινος επιμενει οτι ετσι λεει ο νομος και εφοσον εχουμε απο 50% της πολυκατοικιας ο καθενας,τα παγια του κοινοχρηστου ρευματος θα πρεπει να μοιραζονται στην μεση παρολο που εγω δεν εχω καμμια προσβαση η χρηση στο υπογειο και στον χωρο για τον οποιο ερχεται το κοινοχρηστο..Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θα ηθελα και καποια αλλη γνωμη η καποιον που πιθανω αντιμετωπιζει κατι τετοιο και εχει αποψη...Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το υπόγειο να ήταν ΚΧ (λεβητοστάσιο, γκαράζ, αποθήκη κλπ), και να παρέμεινε ηλεκτροδοτούμενο από το ΚΧ ρολόι.

Αφού τώρα δεν είναι ΚΧ, θα πρέπει να αλλάξει η εγκατάσταση και να ηλεκτροδοτηθεί από το ρολόι του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Στην περίπτωση που δεν μπαίνει όμως στην διαδικασία να ηλεκτροδοτησει το σπίτι από το κανονικό ρολόι και το αφήνει έτσι τι γίνεται με τα πάγια του κοινοχρηστου ρολογιού;;;Είναι δυνατόν να μοιράζονται στην μεση;;;Ποιος τα πληρώνει;;;Και εφόσον την κάνει την διαδικασία και ηλεκτροδοτησει το υπόγειο από το κανονικό ρολόι της ΔΕΗ μετά γίνεται διακοπή του κοινόχρηστου ρολογιού ώστε να μην έρχονται τέλη και πάγια;;;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο θα πρέπει να ηλεκτροδοτηθει από κανονικό μετρητή και όχι τον κοινόχρηστο, αφού πλέον δεν είναι κοινόχρηστος χώρος. Στον κοινόχρηστο μετρητή θα πρέπει να μείνουν μόνο οι κοινόχρηστες καταναλώσεις, δηλαδή οι σκάλες και το φως της αυλής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή που λες και εφόσον γίνει η σωστή κατανομή και ο κοινόχρηστος λογαριασμός δεν θα έρχεται για 100 τμ αλλά για 20 που είναι πραγματικά τότε και τα πάγια δεν θα είναι εμφανώς μειωμένα;;;Τα τμ δεν παίζουν ρόλο στο ύψος των παγίων;;;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, George1981 said:

Στην περίπτωση αυτή που λες και εφόσον γίνει η σωστή κατανομή και ο κοινόχρηστος λογαριασμός δεν θα έρχεται για 100 τμ αλλά για 20 που είναι πραγματικά τότε και τα πάγια δεν θα είναι εμφανώς μειωμένα;;;Τα τμ δεν παίζουν ρόλο στο ύψος των παγίων;;;

Ναι, παίζουν ρόλο όπως και σε έναν κανονικό λογαριασμό. Οι κοινόχρηστοι απαλλάσσονται από κάποια πάγια όπως από ΤΑΠ και ΕΡΤ

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο, σαν ανεξαρτητη ιδιοκτησια, υποχρεουται να εχει δικο του ρολοι, δικα του ΔΤ και δικό του ΤΑΠ.

Εδω υπαρχει προβλημα με τον Δήμο... Καποια μερα θα πληρωθουν ολα αναδρομικα και με προστιμα...

Και, αν δεν πληρωσεις αυτα που σου ζηταει και του δοσεις αυτα που "εσυ" νομιζεις

ή σταματησεις να πληρωνεις,

το πολυ πολυ να κοπει το ρευμα των κοινοχρηστων..

Δεν θα εχετε, θυροτηλεφωνο και φως στην εισοδο και  στις σκαλες  και αυτος δεν θα εχει στο υπογειο.

υγ

μονον που δεν καταλαβα ......

- έπρεπε να περασουν "δυο χρονια" για να καταλαβεις οτι πληρωνεις εσυ την καταναλωση του υπογειου?

- Και γιατι δεν συνδεεται το υπογειο με το ρολοι του ισογειου -αφου ανηκει τον ιδιο-

και να σας μεινει το ρολοι για  μονον τα κοινοχρηστα.?

[οπως προειπε και ο  antloukidis]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Τοσα χρόνια δεν έλεγα τίποτα και πλήρωμα κανονικά για το λόγο ότι μένουμε στο ίδιο οίκημα δύο οικογένειες και για να μην έρθουμε σε διαμάχη.Τωρα όμως ο καιρός πέρασε και εκείνος δεν πρόκειται να πάει να συνδεσει το ρεύμα του υπόγειου στο ισόγειο καθώς προφανώς το υπόγειο φαίνεται σαν αποθηκη-παρκινγκ στα χαρτιά και όταν θα έρθει η ΔΕΗ να αλλάξει το κοινόχρηστο ρολόι για τους κοινόχρηστους και μόνο χώρους δηλαδή μόνο το κλιμακοστάσιο εκείνος θα έχει πρόβλημα που θα τροφοδοτεί το υπόγειο με κανονικό ρευμα..Εγώ το σέβομαι αυτό και εννοείται δεν θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση αλλά όμως δεν βρίσκω σωστό να πληρώνω τα μισά πάγια του υπόγειου και για μια σκάλα και δύο λάμπες να πληρώνω 80 ευρώ κοινόχρηστα..Από την μεριά του βέβαια θέλει τα πράγματα να μείνουν όπως ακριβώς έχουν και να μοιραζόμαστε στην μέση τα πάγια...

Link to comment
Share on other sites

Τη σωστή λύση στην είπαν.

Ξεκαθάρισε του ότι δε θα πληρώνεις πλέον αν δε το ρυθμίσει.

Άλλη εναλλακτική, αλλά μπλέκει το πράγμα, είναι να πληρώνει αυτός όλο το κοινόχρηστο και να τραβήξεις εσύ από το διαμέρισμα σου δυο γραμμές για φως στις σκάλες και την αυλή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.